28 Şubat Davası müdahil avukatlarından Necip Kibar, "Tutuklama kararı verilmemesi vicdanları yaraladı. Mahkemenin gerekçesini okuduğumuzda bu kimselerin yaşlı ve olmalarından ötürü tutuklanmadığını görüyoruz. Kanser hastası insanları cezaevinde tutuyorsunuz ama bunları infazlarını geciktiriyorsunuz. Bu ne yaman çelişkidir?" dedi.

Güncelleme: 15.04.2018 10:01

28 Şubat Davası müdahil avukatlarından Necip Kibar, "Tutuklama kararı verilmemesi vicdanları yaraladı. Mahkemenin gerekçesini okuduğumuzda bu kimselerin yaşlı ve olmalarından ötürü tutuklanmadığını görüyoruz. Kanser hastası insanları cezaevinde tutuyorsunuz ama bunları infazlarını geciktiriyorsunuz. Bu ne yaman çelişkidir?" dedi.

KORAY TAŞDEMİR

Türkiye tarihine post modern darbe olarak geçen 28 Şubat'ın generallerine ceza yağdı ancak mahkemenin, 21 mahk\u00fbmun yaşlı ve hasta olmasından dolayı tutuklamaması kanuoyunda büyük tepkiye yol açtı. Davanın müdahil avukatları ise hapis cezası verilen 21 sanığın tutuklanması talebiyle mahkemeye itiraz dilekçesi verdi. İtiraz dilekçesini veren avukatlardan Necip Kibar, mahk\u00fbmların tutuklanmamasının kamuoyu vicdanını yaraladığını söyledi. Milat'a konuşan Kibar, "Kararın tek olumlu yanı 28 Şubat'ın bir darbe olduğunun mahkeme kararıyla tescillenmiş olmasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

28 Şubat'ın diğer ayakları da var

Bu darbenin sadece 21 kişiyle icra edilmiş bir darbe olmadığını ifade eden Kibar konuşmasını şu şekilde sürdürdü,       "Bu Batı Çalışma Grubu ve onun eylemlerine karşı verilmiş bir karardır. Burada yargılanan Batı Çalışma Grubu'nun yardımcıları da vardı. Burada 21 kişiye sadece Refah-Yol Hükümeti'ni devirmek suçundan ceza verildi.  Oysaki Batı Çalışma Grubu'nun siyasi var. Askerleri gaza getirmeye çalışan bir medya ayağı ve Refah-Yol Hükümeti'nin Türkiye'ye sağladığı ekonomik gelişme karşısında hazinenin ve milletin parasına göz diken sermaye sahipleri vardı."

Darbe olduğu tescillendi

O dönemde 22 bankanın batırıldığını ve bu bankaların batırılması dolayısıyla milletin sırtına 70 milyar dolarlık ek yük bindiğini kaydeden Kibar, "Bunu icra edenler, 28 Şubat darbesini hayata geçirenler, hepimizin de bildiği gibi şu anda serbest serbest geziyorlar. Bunlarla ilgili hala Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda beklemekte olan bir soruşturma var ve hala bu konuda herhangi bir dava açılmadı. Zira üniversitelerde başörtüsü kararını uygulayanlar, öğrencileri mağdur edenler için de dava açılmadı. Dolayısıyla haklarında dava açılmamasıyla birlikte son verilen karar bizi yaralıyor ve  rencide ediyor. Son verilen kararın bizi tatmin etmediği doğru, tutuklama kararının verilmemesi kamuoyunun vicdanını rahatsız etti doğru ama olumlu tarafından bakarsak bu karar ile 28 Şubat'ın darbe olduğu mahkeme kararı ile tescillenmiş oldu" dedi.

Cezalarını çeksinler vicdanlar rahatlasın

Mahkemeye verdikleri itiraz dilekçesine ilişkin de konuşan Kibar, "Doğrusunu söylemek gerekirse, verdiğimiz dilekçeden mahkemenin verdiği karar çerçevesinde olumlu bir netice çıkacağını düşünmüyorum. Mahkemenin gerekçesini okuduğumuzda bu kimselerin yaşlı ve olmalarından ötürü tutuklanmadığını görüyoruz. Peki, bunların hastalıkları ileride iyileşecek mi, gençleşecek mi? 80 yaşında kanser hastası ölümü bekleyen insanları cezaevinde tutuyorsunuz ama bunları infazlarını geciktiriyorsunuz. Bu nasıl yaman çelişkidir? Yargıtay kararı kesinleştikten sonra mı bunları cezaevine koyacaksınız? Bunların cezaevinde cezaları çekmeleri ve kamuoyunun vicdanını rahatlatmanız gerekmez mi? "ifadelerini kullandı.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Bu kategorideki diğer haberler