Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz'ın bir otel odasında cinayete kurban gitmesi Türkiye gündemine oturdu. Kendisinden ayrılmak istediği eşi ya da sevgilisi tarafından öldürülen kadın cinayetlerinin konuşulduğu ülkemizde aşk cinayetlerinin maktullerini ölüme götüren sebepleri inceledik.

Güncelleme: 02.09.2017 09:40

Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz'ın bir otel odasında cinayete kurban gitmesi Türkiye gündemine oturdu. Kendisinden ayrılmak istediği eşi ya da sevgilisi tarafından öldürülen kadın cinayetlerinin konuşulduğu ülkemizde aşk cinayetlerinin maktullerini ölüme götüren sebepleri inceledik.

HABER/ÖZLEM DOĞAN

Türkiye, ekranların sevilen sunucusu Vatan Şaşmaz'ın bir otel odasında 54 yaşındaki Filiz Aker adlı eski bir manken tarafından öldürülmesiyle sarsıldı. Henüz 43 yaşında olan Şaşmaz'ın cinayete kurban gitmesinin nedeni tüm hafta boyunca hem haber bültenlerinde hem de magazin programlarında enine boyuna tartışıldı. İki yıl önce mimar Yasemin Adalı ile evlenen Şaşmaz'ı öldüren Aker'le yıllar öncesine dayanan bir gönül ilişkisi olduğu iddia edildi. Yine yakınları Aker'in Şaşmaz'a 3 milyon dolar para harcadığı da ifade ediyor. Aker'in yeğeni Dora Ercan, birkaç ay önce kendi mezarını yaptıran teyzesinin Vatan Şaşmaz'a saplantılı bir şekilde aşık olduğunu açıkladı.

Aşk mı alacak meselesi mi?

Vatan Şaşmaz, Filiz Aker olayının perde arkası günler geçtikçe aralanacak. Fakat şu bir gerçek ki ortada karşılıksız, saplantılı veyahut da geçmişte yaşanan ve tek taraflı olarak bitirilen bir aşk hikayesi var. Eğer ortaya atılan büyük para iddiasını bir kenara bırakırsak aslında bu cinayet Türkiye'de ilk değil.

Bu ilk ünlü cinayeti değil

'Acıların kadını' olarak tanınan ve 80'li yıllarda çok meşhur olan Bergen'in de sevgilisi Halis Serbes tarafından önce yüzüne kezzap atılmış, ardından da 29 yaşında yine aynı kişi tarafından kurşunlanarak 1989 yılında hayatına son verilmişti. Ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Mümtaz Sevinç de 2006 yılında yedi yıldır birlikte yaşadığı 49 yaşındaki Banu Daldır tarafından aldatılma gerekçesiyle sırtından bıçaklanarak öldürülmüştü.

Aşk-ı Memnu'nun intihar finali rekor kırdı

Aşk cinayeti ve intiharları dizi ve filmlerde, romanlarda, şarkılarda da bu konu kendine epeyce yer buluyor. 2008-2010 yılları arasında yayınlanan, başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat'in paylaştığı, Halit Ziya Uşaklıgil'in ünlü romanından uyarlanan 'Aşk-ı Memnu' dizisi o dönem izlenme rekorları kırmıştı. Özellikle dizinin final bölümü bugün bile sosyal medyada izlenme ve tıklanma oranının yüksekliğiyle şaşırtıyor. Üvey amcasının karısıyla yasak aşk yaşayan Behlül karakterinin amcasının kızıyla evleneceği gün, bu aşk acısına dayanamayıp herkesin gözü önünde kalbine kurşun sıkan Bihter karakterinin intiharı edebiyatımızın önemli bir eserinden bir kesit. Bir video paylaşım sitesinde bu son sahneye bir izleyici yorumu ise 'Benim sonum da böyle olacak' şeklinde.

Şarkılarda kutsanan aşk ölümleri

Şarkıcı Gülşen'in 'Aşk Cinayet Sever' adlı şarkısında geçen 'Ne fark eder aşk cinayet sever

Zaafım bu yüzden belki de katilime', Feridun Düzağaç'ın 'Ağlamıyorum' şarkısında 'Ötenazim hadi biraz gayret, bu aşk süsü verilmiş bir cinayet', Özcan Deniz'in 'Öldür Beni'sinde ise 'Öldür beni, öldür öyle git, yüreğim elinde paramparça, öldür de git yar' sözleriyle şarkılarımızda da ölüm kutsanmıştır. Bunalımlı dönemlerde çok daha fazla dinlenen arabesk müziğinin öncülerinden Ferdi Tayfur'un 'Ya benimsin ya toprağın' şarkısı ise başlı başına bir kışkırtma unsuru: Seni benden alamazlar, ya benimsin ya toprağın, aşkımızı yıkamazlar, ya benimsin ya toprağın.'

Yurtta işlenen aşk cinayetleri

Doğusundan batısına Türkiye'de aşk cinayetleri oldukça sık yaşanıyor. Aşkına karşılık bulamayan ya da ayrılma teklifini kabullenemeyen taraf tetiği çekip hem sevdiği kişinin canına kıyıyor hem de kendisinin de hayatına son veriyor. Bu cinayetler genelde erkekler tarafından işleniyor. Edirne'de 34 yaşındaki makine mühendisi Tuncay Y. 5 yıldır aşık olduğu 43 yaşındaki R.Y'yi bir kez daha 'hayır' yanıtını alınca, kendisini pompalı tüfekle iki el ateş ederek öldürmüş, Tuncay Y, "Aşıktım. Aşkıma karşılık vermeyince çektim vurdum. Kendisini vuracağıma inanmamıştı" diye ifade vermişti. Bursa'da bir genç, aşkına karşılık vermeyen kızı öldürüp tüfekle kendisini yaralamış, genç kızın, bir süre önce rahatsız edildiği gerekçesiyle savcılığa başvurduğu, zanlı hakkında uzaklaştırma kararı alındığı öğrenilmişti. Bolu'da da Cihat Keçi adlı kişi, kendisinden ayrılmak isteyen 18 yaşındaki sevgilisi B. Y.'yi başına ateş ederek öldürmüştü.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?
Darbeye yönelik 209 dava tamamlandı!
Meclis'te bütçe maratonu başlıyor!
Kaşıkçı hakkında yeni gelişme!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Bu kategorideki diğer haberler