Giresun'dan gelen son dakika habere göre 9 yıl önce kurulan fabrikada üretilen konveyör sistemleri ve makineler 10 ülkede alıcı buluyor.

Güncelleme: 12.03.2018 13:02

Giresun'dan gelen son dakika habere göre 9 yıl önce kurulan fabrikada üretilen konveyör sistemleri ve makineler 10 ülkede alıcı buluyor.

Pazar araştırmalarında konveyör sistemleri (Yük ve gereçleri havadan veya yerden taşımaya yarayan aktarma mekanizması) alanında boşluk olduğunun belirlenmesiyle Bulancak ilçesinde kurulan fabrika, yurt içi satış ile yetinmedi. 9 yılda 10 ülkeye ihracat yapan firma istihdama da katkı sağlıyor.

Yakup Zere Makina Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009 yılında yaptıkları araştırmaların ardından fabrika kurduklarını söyledi.

Yatırım yapmalarındaki en büyük etkenin ilçede istihdam sağlamak olduğuna dikkati çeken Yaşar, şu an fabrikada yaklaşık 100 kişinin çalıştığını belirtti.

Fabrikada konveyör, talaş imalat makineleri ve geri dönüşüm filtrasyon cihazı üretimi yaptıklarını anlatan Yaşar, müşteri portföyü arasında otomotiv sanayisi, savunma sanayisi, havacılık ve maden işletmelerinin bulunduğunu ifade etti.

Yaşar, ağırlıklı olarak İran, Rusya, Azerbaycan, Hollanda, Bulgaristan ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu ülkelere ihracat yaptıklarını kaydederek, şöyle devam etti:

"Şu anda 10 ülkeye ihracat yapıyoruz. Pazarlama faaliyetleriyle birlikte üretim sayımızı artırıp, ihracat yaptığımız ülke sayısını ilk etapta 15'e çıkarmayı hedefliyoruz. İhracatımızı artırmak için dünyada kabul görmüş birçok makine fuarına katılıyoruz. Bu fuarlarda yaptığımız iş bağlantıları, ikili diyaloglar sayesinde ihracatı artıracağız."

Yurt dışına açılınca dolar ve avro üzerinden çalışıldığı için kazançlarının arttığını dile getiren Yaşar, ihracatın kendileri için avantaj olduğunu söyledi.

- "İhracatta avantaj sağlamak hedefindeyiz"

Kısa vadedeki palanlarının hem üretimi hem de istihdamı artırmak olduğuna dikkati çeken Yaşar, "İstihdam sayısını 150'ye çıkarmayı planlıyoruz. Karadeniz'deki istihdama katkı yapmayı amaçlıyoruz. Giresun 2. OSB'de arsa talebimiz var, bu talep olumlu karşılanırsa maliyetleri de düşürerek ihracat konusunda ciddi avantaj sağlamak hedefindeyiz." dedi.

Yaşar, savunma sanayisine yönelik de imalat yaptıklarını belirterek, "TAI gibi, Kale Havacılık gibi bu sektörde kendini kanıtlamış firmalara da satış yapıyoruz. Yakın vadede bu firmalara yaptığımız imalatları artırmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler