''Büyük Dönüş Yürüyüşü" göstericileri için kurulan çadır alanına gelerek burada konuşma yapan Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün yaklaşık iki haftadır devam etmesine rağmen bazı stratejik hedefleri gerçekleştirdiğini belirtti.

Güncelleme: 10.04.2018 06:57

''Büyük Dönüş Yürüyüşü" göstericileri için kurulan çadır alanına gelerek burada konuşma yapan Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün yaklaşık iki haftadır devam etmesine rağmen bazı stratejik hedefleri gerçekleştirdiğini belirtti.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Büyük Dönüş Yürüyüşü'yle, barış müzakereleri kapsamında bir sayfanın kapandığını, yeni bir sayfanın açıldığını belirtti.

Heniyye, Gazze Şeridi'nin doğu sınırındaki bölgede, Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamındaki faaliyetlerinin gerçekleştirildiği alanda medeni haklar hareketi lideri Martin Luther King, Güney Afrika'nın eski Devlet Başkanı Nelson Mandela ve Hindistan bağımsızlık hareketinin lideri Mahatma Gandhi'nin posterlerinin ve özgürlükle ilgili sözlerinin bulunduğu billboardun açılışını gerçekleştirdi.

Törende yaptığı konuşmada, Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün yaklaşık iki haftadır devam etmesine rağmen bazı stratejik hedefleri gerçekleştirdiğini belirten Heniyye, bunların başında Filistin'in uluslararası öneme sahip meseleler arasında yeniden yer almasının geldiğini kaydetti.

Heniyye, bu eylemin, Filistin meselesi üzerinden çıkar sağlama girişimlerini engellediğini ve mülteciler ile Filistin halkının, topraklarına yeniden dönüş meselelerini tekrar ön plana çıkardığını aktararak, "Büyük Dönüş Yürüyüşü ve Filistin halkı, siyasi bir aşamanın tamamen parçalandığını, yeni bir siyasi sayfanın açıldığını; karanlık, boş müzakereler ve İsrail'le güvenlik koordinasyonu sayfasının sona erdiğini ilan ediyor." dedi.

Bugün Gazze için bazı kararlar alındığını kaydeden Heniyye, Gazze'nin kırılıp, bükülemeyeceğini vurguladı. Heniyye, söz konusu kararlara ilişkin detaylı bilgi vermedi.

Heniyye, Filistinli mültecilerin yeniden dönüş hakkı ve ablukanın kaldırılması gibi taleplerinin dikkate alınmaması için çalışanlara hitaben, "Büyük Dönüş Yürüyüşü eylemlerimiz devam ediyor. Özgürlük, geri dönme isteği, haysiyet için direnen halkımızın; ulusal bağımsızlık ve apartheid (ırk ayrımcılığı) karşısındaki mücadelesi bugün tüm alanları kapsıyor." ifadelerini kullandı.

Filistin yönetimini de olaylara dahil olmaya çağıran Heniyye, Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün talepleri kapsamındaki çabaları dikkate almayanların kitleler tarafından kabul edilmeyeceğini söyledi.

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenliyor. İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Sınırdaki barışçıl gösterilere İsrail'in orantısız güçle müdahalesinde 30 Mart'tan bu yana 32 kişi şehit oldu, birçoğu gerçek mermiyle vurulan 2 binden fazla Filistinli de yaralandı.

Filistinliler "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında başlattıkları barışçıl gösterilerine mayıs ayı ortasına kadar devam etmeyi planlıyor.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Ruhani'den Trump'a şok: Hiçbir etkisi olmayacak
Dev derbinin galibi yok
Başkan'dan ABD'de kritik görüşme
'Ne yazık ki Türkiye'nin omuzlarına bırakıldı'
ABD'den ilginç Brunson açıklaması: Türk yetkilerle konuşacağız
MİT'in paketlediği Reyhanlı planlayıcısı tutuklandı
1,5 milyon lira ödüllü terörist öldürüldü
Putin'den teröristbaşına: Sebebi sensin!
ABD'nin teröristleri yine sivilleri hedef aldı!
RTÜK'ten ebeveynleri rahatlatacak karar!
Yunanistan 'insanlık'tan sınıfta kaldı!
Norveç'ten 'Kaddafi' itirafı! ABD izin vermedi...
ABD'den flaş 'Esad' kararı!
Türkiye'den dev petrol hamlesi! Anlaştılar
İşte Kaddafi'nin vasiyeti!

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Köpek bebeği kıskanırsa

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı adliyeye sevk edildi

MİT Başkanlığınca yakalanan Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Seçkin birliğin parolası: Başarmadan dönmek yok

Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan geri dönmek yok" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Hürkuş teslimata gün sayıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından özgün olarak geliştirilen ilk milli hava aracı Hürkuş, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayıyor.

Çok Okunanlar

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

Rusya'dan İsrail'e 'hava sahası' darbesi geliyor!

Rus Senatör Frants Klintseviç, Rusya'nın ileride İsrail Hava Kuvvetleri ile olayların yaşanmaması için adım atabileceğini ve İsrail'e Suriye hava sahasını kapatacak gerekli tüm kaynaklara sahip olduğunu söyledi.

Başkan Erdoğan Rus gazeteye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan makalede; "Rusya'nın terör odaklarına karşı Türkiye'nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

ABD'den flaş 'Esad' kararı!

ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın geleceğiyle ilgili bir soruyu cevaplarken ''Şimdilik iktidarda kalacak. ABD kesinlikle hiçbir şekilde onu istifaya zorlamıyor'' dedi.

Kamera arkasında 'derbicik' gerginliği

Süper Lig'de bugün oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini değerlendiren Ahmet Çakar'ın bu maç için 'derbicik' demesi Sinan Engin'i kızdırdı. Kamera arkası görüntülerde ikilinin ciddi bir gerginlik yaşandığı görüldü.

Bu kategorideki diğer haberler