FETÖ'nün Akdeniz Üniversitesi yapılanmasına yönelik davada, yargılanan eski akademisyen Şevket Yirik'in, ByLock yazışmaları çözüldü. Yavuz isimli kullanıcının attığı 6 Şubat 2016'da gönderilen mesajda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 'Hocamız hafif bize doğru eğildi ve gözlerimizin içine bakarak, hiç şüpheniz olmasın 'gidecekler' dediği ortaya çıktı.

Güncelleme: 27.08.2017 15:31

FETÖ'nün Akdeniz Üniversitesi yapılanmasına yönelik davada, yargılanan eski akademisyen Şevket Yirik'in, ByLock yazışmaları çözüldü. Yavuz isimli kullanıcının attığı 6 Şubat 2016'da gönderilen mesajda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 'Hocamız hafif bize doğru eğildi ve gözlerimizin içine bakarak, hiç şüpheniz olmasın 'gidecekler' dediği ortaya çıktı.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesinde öğretim üyesiyken FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklanan eski akademisyen Şevket Yirik'e ait 188 sayfalık örgütün şifreli haberleşme programı ByLock mesaj dökümlerinin bulunduğu tutanak Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Sanık Yirik ile iki kişiye 20 Ocak 2016'da aynı anda "yeni not" başlığıyla gönderilen mesaj dikkati çekiyor. Silahsız bir savaşın içinde olunduğu, eğer silah kullanmanın caiz olması durumunda ise onu da kullanacaklarının belirtildiği mesajda, bunun farkında olarak karşı tarafı ters yüz edecek şekilde tabyaları (bir bölgeyi savunmak için yapılan ve silahlarla güçlendirilen askeri yapıdır) tahkim etmeleri gerektiği yer alıyor.

MEHMET ALTAN VE AHMET ALTAN DETAYI

Şu anki hukuki müdahale ve mualecelerinin (bir işe girişmek) bir anlam ifade etmiyor gibi görünse de uluslararası hukuka taşınmasının önemli olduğu vurgulanan mesajda, "Tutuklu olanlar çok güzel hizmetler yapmışlar. Allah da zirve yapması için kader planında onları oraya koymuş, biz böyle düşünelim. Bu dairede hizmet edenlerin kaderidir. Mehmet Altan ve Ahmet Altanlar temiz bir ailenin çocukları, dedeleri meşayihten (şeyh, pir). Ama cumhuriyet döneminin gadre uğramışlardır. H.C, Şahin Alpay da öyledir. Bu dönemde bu insanları tanıma fırsatı bulduk. Kendimizi karınca gibi görürüz ama terbiyesizlik karşısında kendimi Everest gibi hissederim. Ancak bu entelektüel olmanın gereğidir. Yarınlar sürpriz yapar, yarın iyi hesaplanmalı, bela ve musibetlere sinek ısırması nevinde gibi bakın ve sarsılmayın." ifadelerine yer veriliyor.

Tutanakta yer alan Yirik'e ve örgüt üyesi 10 kişiye 3 Şubat 2016'da gönderilen ByLock mesajında, örgütün elebaşı Fetullah Gülen kasdedilerek, "Büyüğümüzün önemsediği bir mevzu" şeklinde başlanarak, örgütün kapatılan ve sosyal medya üzerinden devam eden çalışmalarına üye ve abone olup takip etmeleri, beğeni yapılarak destek olunması konusunda uyarıda bulunuluyor. Dosyada yer alan 5 Şubat 2016'da gönderilen mesajda, şu ana kadar 130 okul, 5 üniversite açıldığı, örgütün okullaşma sürecinin 12 Eylül'den sonra olduğu, örgütün hayali olan sızıntı dergisini okuyucunun anlayamadığı ve kayyum atandığı kaydediliyor.

CEZAEVLERNİDE NASIL DAVRANACAKLARI TALİMATI

İçeriklerde Yavuz isimli kullanıcının attığı 6 Şubat 2016'da mesajın içeriğinde ise şu ifadeler bulunuyor: "Amerika'da büyüğümüzün huzuruna çıktık. Abi bizi takdim etti. 'Van, Hakkari, muş, Bitlis'teki davaları takip eden avukatlar.' dedi. Büyüğümüzün dizinin dibine oturduk. İlk sözü 'tutuklu var mı?' Biz de 'Yok' dedik. 'Herkes tahliye oldu' dedik. Hocam dedim 'Arkadaşları cezaevindeyken psikologla görüşmeleri olmuş, psikolog demiş ki 'Ben ömrümde bu kadar rahat bir grup görmedim.' Bu da bir sorun demiş, bu kadar rahat olmamamız lazım. Abiler cezaevinde bir ölçü getirdiler. Mahkeme aşamasından bahsettim. Sorguda bizim abiler dimdik savunma yaparken hakimlerin başları öne eğikti' dedim. Hocamız hafif bize doğru eğildi ve gözlerimizin içine bakarak, hiç şüpheniz olmasın 'gidecekler' dedi heceleyerek."

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'tan Cemal Kaşıkçı çıkışı
Katil Esed mazlumun enkazına göz dikti!
Kilise savaşları büyüyor! Artık gidemeyecekler
Melanie Trump'a yaptırım
Pompeo'dan yaptırım açıklaması!
Rusya'dan 'YPG koridoru' açıklaması!
Konsoloslukta arama başlatıldı!
Suudi Arabistan konsolosu görevden alındı
Siyonistlerin yeni hizmetkarı!
Dünyada sadece o ilimizde var!
İran ve Rusya'yı çok kızdıracak hamle
Bakan Varank müjdeyi verdi! 81 ile...
AB bildiğiniz gibi değil! Halkın yüzde 22'si...
Başkan Erdoğan sahaya iniyor! İşte kadro...
Cezalarının gerekçesi açıklandı!

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Bu kategorideki diğer haberler