Almanya'daki İslam karşıtlığına dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Almanya'da günde ortalama üç camiye saldırıda bulunuluyor ve yaklaşık yedi tane de yabancı düşmanı eylemle karşı karşıya kalıyoruz. Olay sadece polisiye bir olay değildir. Bunun önüne geçilmesi lazım" dedi.

Güncelleme: 10.03.2018 13:17

Almanya'daki İslam karşıtlığına dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Almanya'da günde ortalama üç camiye saldırıda bulunuluyor ve yaklaşık yedi tane de yabancı düşmanı eylemle karşı karşıya kalıyoruz. Olay sadece polisiye bir olay değildir. Bunun önüne geçilmesi lazım" dedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU /ANKARA

Almanya'nın Baden Würtenberg eyaletindeki bir kasabada Türklere ait caminin kundaklanmasına ilişkin olarak, saldırının Müslüman ve Türk toplumuna son derece üzüntü verdiğini söyleyen Bakan Kurtulmuş, "Almanya'da günde ortalama üç camiye saldırıda bulunuluyor ve yaklaşık yedi tane de yabancı düşmanı eylemle karşı karşıya kalıyoruz. Olay sadece polisiye bir olay değildir. Aslında toplumu içten içe kemiren, toplumdaki dayanışmayı, Alman toplumunun yabancılarla uyumunu ciddi şekilde zehirleyen bir gelişmedir. Bunun önüne geçilmesi lazım." dedi.  Avrupa'daki yabancı karşıtlığının, göçmen düşmanlığının ve İslamafobinin farklı şekillerde tezahürü olan Türk düşmanlığının son derece endişe verici oluğunu kaydeden Bakan Kurtulmuş, uzun yıllardır yabancı düşmanlığı ile gündemi meşgul olan Almanya'nın bu konuda ciddi bir kamuoyu hassasiyeti oluşturması gerektiğine vurgu yaptı.         

Kardeşlerimizin Yanındayız

            Berlin'deki Mevlana Camisinin de daha önce ırkçılar tarafından kundaklandığını ancak buradaki Türk toplumunun bu camiyi bütün varlığıyla yeniden mükemmel bir şekilde inşa ettiğini belirten Bakan Kurtulmuş, açıklamalarında şunları kaydetti: "Türkiye olarak Avrupa'nın her yerindeki kardeşlerimizin yanındayız. Sadece iyi günlerinde değil, kötü günlerinde de yanındayız. Yabancı düşmanlığına, İslam karşıtlığına karşı buradaki millet varlığımızın zarar görmemesi için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Bugün de bu dayanışmamızı göstermek için buradayız. Burada bin 200 kişinin namaz kılabileceği mükemmel bir cami inşa edildi ve eskisinden daha güzel bir cami oldu."

 

Asimile olmayı hazmetmeyiz

Müslüman düşmanı ırkçılara en güzel yanıtın yenilenen Mevlana Camisi gibi örneklerle verildiğini sözlerine ekleyen Bakan Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Bu ırkçı saldırılar sadece yapıldığı ile kalır ve bu saldırıyı yapanların ayıpları yüzlerinde kara bir leke olarak ölene kadar kalır. Bu saldırılara seyirci kalanların da o yangında ortaya çıkan kara tablodan çok daha kara bir tablo kendi yüzlerinde, siyasi kariyerlerinde ve kişisel geçmişlerinde kalır. Bizler camilerimizi çok daha güzel bir şekilde yeniden onarırız ve her türlü zorluğa karşı mücadelemizi ederiz. Almanya ile entegre olmuş ancak asla asimile olmayı hazmetmeyecek bir topluluk olarak yaşamımızı devam ettiririz. İnançlarımıza, geleneklerimize, yaşantımıza sahip çıkarız."

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler