Rusya'dan alınan S-400'lerin Patriotlardan daha iyi olduğunu söyleyen Çek askeri uzman Martin Koller, ABD'nin geliştirilmiş Patriotları Türkiye'ye vermediğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme: 30.11.2017 20:11

Rusya'dan alınan S-400'lerin Patriotlardan daha iyi olduğunu söyleyen Çek askeri uzman Martin Koller, ABD'nin geliştirilmiş Patriotları Türkiye'ye vermediğini de sözlerine ekledi.

NATO, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemleri satın almasından rahatsızlık duydu. Ancak önceki gün NATO Askeri Komitesi Başkanı Çek General Petr Pavel, kararını kabul etmekten başka seçenekleri olmadığını söyledi. U.S. News'a konuşan Pavel, "Bu duruma çok pragmatik bir şekilde yaklaşmaları gerektiğini ifade etti.

Çek askeri uzman Martin Koller, NATO'nun Türkiye'nin S-400 kararı ile neden barıştığı konusunda değerlendirmede bulundu. 

'NATO ÜYELERİ S-400'Ü KOPYALAMAK İSTEYEBİLİR'

Rusya'nın güneyden vurulmasına olanak verdiğinden Türkiye'nin NATO için çok önemli bir partner olduğunu belirten Koller şunları söyledi: 

"Bu tartışmasız bir gerçek. Aksi takdirde Türkiye gibi Müslüman bir ülke NATO'da olamazdı. Coğrafi konumu ve ulusal yapısı bakımından Türkiye, NATO için yabancı konumda.

Rusya, Türkiye'ye S-400 verirse büyük ihtimalle sistemi kopya etmek isteyen NATO ülkeleri de ona oluşabilir. Sözgelimi Çekya'nın Tamara sistemleri. Bu sistemleri yalnızca kopyalamak için edinmiştik, ancak yapamamıştık. Diğer taraftan Rusya için böyle bir anlaşma faydalıysa bu ellerinde daha modern sistemleri olduğunu da gösterir."

'S-400, PATRIOT'TAN DAHA ETKİLİ' İTİRAFI

Koller, Ankara'nın ABD'nin Patriot sistemleri yerine S-400'ü tercih etmesi ile ilgili de 'Görünüşe göre de ABD, Türkiye'ye sistemin modernize edilmiş versiyonunu vermek istemiyor. Uzman değerlendirmelerine görede S-400'ler, Patriot sistemlerinden daha etkili.' ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE BÖLGESEL GÜÇ HALİNE GELİYOR VE...'

Koller, Türkiye'nin bu kararı ile Rusya'ya yönelik yaptırımları ihlal etmesine ilişkin 'Türkiye, şimdilerde ABD'yi de AB'yi de memnun edebilecek konumda değil. Zira bölgesel bir güç haline geliyor ve kendi çıkarlarından endişe duyuyor. Türkiye, bir zamanlar Mustafa Kemal Atatürk'ün güçlü elleriyle yönetilen ve şimdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en az o kadar güçlü elleriyle yönetilen bir ülke ve birinin avcunda olma veya başkalarının çıkarlarına hizmet etmenin peşinde değil' yorumunda bulundu.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
Trump onay verdi! Rusya'ya saldırılar kapıda...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı yalancı peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...
Ortadoğu'yu talan edenlerden İran'a suçlama!
Trump emir verdi! Rusya'ya yeni yaptırımlar...
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez
'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'
Hükümetten Enis Berberoğlu açıklaması
ABD'nin 'terör devleti' kurma planı
Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu
İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!
Bu olay filmlere konu olur! 10 gün içinde...
Hava kuvvetlerine FETÖ operasyonu

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Türkiye AB'ye küçük dilini yutturdu: Bu inanılmaz bir şey!

AB)Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Vinals, 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye'de okula gittiğini belirterek, "Bu inanılmaz bir başarı. dedi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler