Altın fiyatları yatay seyrine devam ediyor. Şubat ayının ilk gününde altın fiyatları ne kadar oldu merak konusu. Çeyrek altın, gram altın, yarım altın fiyatlarındaki son durumlar haberimizde.

Güncelleme: 01.02.2018 12:20

Altın fiyatları yatay seyrine devam ediyor. Şubat ayının ilk gününde altın fiyatları ne kadar oldu merak konusu. Çeyrek altın, gram altın, yarım altın fiyatlarındaki son durumlar haberimizde.

24 Ayar has altının gram fiyatı Kapalıçarşı'da 162,20 liradan alınırken 162,35 liradan satılıyor. Vatandaşların hem yatırım aracı hem hediyelik olarak sıkça kullandıkları çeyrek altın ise 259 liradan alınırken 265 liradan müşterinin alışına sunuluyor.Cumhuriyet altın fiyatı 1,069 liradan alınırken, 1,081 liradan satılıyor. Tam altın fiyatı ise 1,068 alış, 1,095 satış olarak şekilleniyor. Kapalıçarşı'da yarım altın fiyatı 516 alış, 529 satış oldu.

ALTIN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Altın, kimyada Au (Latince Aurum dan (ışıldayan-parlayan)) sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir.

Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleriyle tarih boyunca en kıymetli metallerden sayılmıştır.

Bu yılın ilk ayında tarihinin en yüksek kapanışını gerçekleştiren altının gram fiyatı, son 5 yıldır ocak ayında yatırımcısının yüzünü güldürüyor.Altının gram fiyatı yılın ocak ayında dolar kurunda yaşanan değer kayıplarına karşın ons fiyatından bulduğu destekle alış ağırlıklı bir seyir izledi. Yeni yıla 158 lira seviyelerinden başlayan ve 165 lirayı test eden altının gram fiyatı bu dönemde yatırımcısına yüzde 2,4 getiri sağlarken, aylık bazda ocak ayını 162,5 lira ile tarihinin en yüksek seviyesinden tamamladı.

Altının gram fiyatının geçmiş verileri incelendiğinde ise 2013'ten bu yana ocak ayında değer kazanmayı başardığı görüldü.

Doların küresel piyasalarda değer kaybetmesinden pozitif etkilenen ve 1.366,15 dolarla 17 ayın en yüksek seviyesine çıkan altının ons fiyatı ise aynı dönemde yüzde 3,30 değer kazandı.

Analistler, bu yıl siyasi, jeopolitik ve öngörülemeyen risklerin etkisiyle altın fiyatlarında dalgalı bir seyrin izlenebileceğini belirterek, gelişmiş ülke merkez banka kararlarının da altın fiyatlarının yönü üzerinde etkili olacağını kaydetti.

- Altının gram fiyatında 170-175 lira seviyeleri görülebilir

ALB Forex Altın ve Emtia Piyasaları Müdürü Volkan Kuğucuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altına dolardaki zayıflık nedeniyle bir talep olduğunu belirterek, ocak ayında ons altın ve gram altının yatırımcılarını güldürdüğünü kaydetti.

Kuğucuk, genelde her yılın ilk ayında altının iyi performans sergilediğini ifade ederek, bundan sonraki süreçte fonların, merkez bankalarının ve yatırımcıların altına olan taleplerinin altın fiyatlarının yönü üzerinde etkili olacağını dile getirdi.

Altının gram fiyatının kısa vadede ve en kötü senaryoda 152 liraya kadar gerileyebileceğini bildiren Kuğucuk, yükseliş hareketinde ise 170-175 lira seviyelerinin görülebileceğini kaydetti.

Kuğucuk, bu yıl içinde emtia fiyatlarında yukarı yönlü hareketin sürmesi ve beraberinde jeopolitik ve siyasi risklerin devam etmesi durumda ons altın fiyatının zaman zaman yükseliş trendleri içinde yer alacağını belirterek, "Orta ve daha uzun vadede bakıldığında yukarı hareketlerde 1.400-1.450 dolar var buralar aşılırsa 1.500 dolarlı seviyeler olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Gram altının yıl içerisinde 180 liranın üzerinin görülmesi sürpriz olmaz"

Reel Kapital Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan da ocak ayında dolar kurunun gerilediğini ve altının gram fiyatındaki yükselişin daha çok ons altın fiyatındaki değer kazançlarıyla ilgili olduğunu söyledi.

Ocak ayında, doların diğer majör para birimlerindeki güçlenmeye bağlı olarak zayıflamasının ons altın fiyatının yükselmesine sebep olduğunu belirten Erkan, "Bu süre içerisinde tahvil faizleri, hisse senetleri ve para birimlerinin farklı farklı parametreleri fiyatladığını, küresel ekonomik büyüme ve ABD'de enflasyonun yukarıya dönmekte olduğunu fiyatlayan ABD tahvil faizlerine doların ayak uyduramadığını gördük. Altının, bu dönemde hisse senetleri veya tahvil faizleri ile olan ilişkisi zayıflayarak dolar ile ters korele bir görüntü içerisinde olduğu görülmüştür." değerlendirmesinde bulundu.

Erkan, altın fiyatları açısından doların değerini belirleyecek olan gelişmelerin büyük önem arz ettiğini ifade ederek, bu yüzden ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yakından izlediği enflasyon göstergeleri ile ücretlerdeki seyrin dikkatle izlenmesi gerektiğini söyledi.Küresel merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırmasının ve faizleri yükseltmeyi değerlendirmesinin de altın fiyatlarında dalgalı bir seyrin görülmesine sebep olabileceğini belirten Erkan, altının gram fiyatında dolar kurundaki gelişmelere dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.Erkan, dolar endeksinin oldukça düştüğünü, diğer majör para birimlerindeki olası bir düzeltmenin endeksi bir miktar yukarıya çekeceğini belirterek şunları kaydetti:

"Bu da altının ons fiyatının 1.350 dolar bandı üzerindeki potansiyelini mevcut şartlarla sınırlı göstermektedir. Şu ana kadar ABD tahvil faizlerindeki yükselişe eşlik etmeyen doların özellikle ABD'deki enflasyon ve para politikası beklentileriyle yükselişe geçmesi durumunda da altının ons fiyatı frenlenebilir, ancak içeride de kur fiyatları yukarı doğru hareketlenebilir. Kurda aşağı yönlü hareket alanını sınırlı, yukarı hareket alanını daha fazla görüyorum. Bu kapsamda gram altın fiyatında yıl içerisinde 180 liranın üzerinin görülmesi sürpriz olmaz."

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?
Darbeye yönelik 209 dava tamamlandı!
Meclis'te bütçe maratonu başlıyor!
Kaşıkçı hakkında yeni gelişme!
Köstebeğe teröristbaşından 'ödül' gömlek!
Trump'ın 'nükleer' şantajına Rusya'dan cevap!
5 bin 500 başpolise terfi imkanı!
Türkiye'yi yine Batı'ya şikayet etti!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması

Suudi Arabistan Adalet Bakanı: Kaşıkçı olayı bizim egemenliğimiz altında olan bir bölgede gerçekleşti. Mahkeme için tüm belgeler tamamlanınca olay mahkemeye sevk edilecek.

Bu kategorideki diğer haberler