ADALET Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evler Genel Müdürlüğü'nün eğitim programlarına verdiği önemin bir sonucu olarak cezaevlerindeki eğitim seviyesi yükseliyor.

Güncelleme: 10.04.2018 16:50

ADALET Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evler Genel Müdürlüğü'nün eğitim programlarına verdiği önemin bir sonucu olarak cezaevlerindeki eğitim seviyesi yükseliyor.

Haber Merkezi

Bazı çevrelerin dile getirdiğinin aksine öğrenciyken bir suçtan dolayı cezaevlerine konulan öğrenci sayısı artmıyor, cezaevinde eğitim imkanı bulan tutuklu ve hükümlü sayısı artıyor.  70 bin tutuklu hükümlü öğrenci var iddiaları gerçek değil.

Cezaevlerinde, eğitim çağı olan 15-25 yaş arası öğretim kurumlarına devam eden öğrenci sayısı azınlıkta kalırken, hemen her yaş diliminden eğitim alanların sayısı ezici bir çoğunluğa sahip.  Cezaevlerinde 2017 yılı sonu itibarıyla, 37 bin 266 tutuklu ve hükümlü, kendilerine sağlanan imkanlar çerçevesinde ortaokul, lise, üniversite doktora ve yüksek lisans eğitimi alıyor.

Bu kapsamda, 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 7 bin 428 hükümlü açıköğretim kapsamında ortaokula, 23 bin 490 kişi de açıköğretim fakültesine devam etti. 3 bin 462 hükümlü ve tutuklu ise açıköğretim fakültesinde eğitim aldı. Meslek yüksek okullarında eğitim gören hükümlü ve tutuklu sayısı ise bin 383 oldu. 640 hükümlü ve tutuklu da lisans eğitimi alıyor. 547 hükümlü de doktora yapıyor.

Cezaevlerinde 2017 yılı sonu itibarıyla, 37 bin 266 tutuklu ve hükümlü, kendilerine sağlanan imkanlar çerçevesinde ortaokul, lise, üniversite doktora ve yüksek lisans eğitimi alıyor. Bu kapsamda, kamuoyunda 70 bin hükümlü öğrenci bulunuyor iddialarının gerçek dışı olduğu ortaya çıktı. Adalet Bakanlığının yaptığı çalışmalar kapsamında, isteyen hükümlü ve tutukluların diledikleri alanlarda eğitim almaları sağlanıyor.

Ortaokul, lise, üniversite eğitimlerinin yanı sıra hükümlü ve tutuklulara yüksek lisans ile doktora yapma imkanı sunuldu. Bu kapsamda da 547 hükümlü ve tutuklu yüksek lisans ile doktora programlarına katıldı. Böylece, 37 bin 266 hükümlü ve tutuklu aktif olarak öğrenim hayatlarına devam etti. Öte yandan, cezaevlerinde yasak yayınlar kapsamında olmayan kitaplara da erişim sağlandı.

Böylece, kamuoyunda algı oluşturmak için 70 bin öğrenci tutuklu ve hükümlü söylemlerinin gerçek dışı olduğu ortaya çıktı. Söz konusu rakamın doğru olmadığı, eğitim alanların başka suçlardan tutuklu olduğu öğrencilik nedeniyle tutuklu olmadığı belirlendi.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Almanya'nın ağzının suyu aktı: Türkiye ekonomik açıdan sağlıklı bir ülke
Son gün 1 Ekim
Almanya ile yeni dönem
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Son dakika kodu ile geçtiler! Dünyaya duyurdular

Yerel basın vnexpress aracılığı ile yapılan duyuruda, Vietnam Cumhurbaşkanı, 61 yaşındaki Tran Dai Quang'ın ölüm haberi duyuruldu. Ayrıca 'son dakika' koduyla uluslararası ajanslar tarafından da dünyaya duyuruldu.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

Bu kategorideki diğer haberler