Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Temmuz'daki yemin töreninde ayağa kalkmayan CHP, AK Parti hükümetleri döneminde seçilen cumhurbaşkanları Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan'a, yemin törenlerine katılmayarak tepki göstermişti.

Güncelleme: 11.07.2018 13:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Temmuz'daki yemin töreninde ayağa kalkmayan CHP, AK Parti hükümetleri döneminde seçilen cumhurbaşkanları Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan'a, yemin törenlerine katılmayarak tepki göstermişti.

CHPAK Parti hükümetleri döneminde seçilen cumhurbaşkanları Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan'a, yemin törenlerine katılmayarak tepki gösterdi, Erdoğan'ın 9 Temmuz'daki yemininde ise ayağa kalkmadı.

CHP, 28 Ağustos 2007'deki TBMM Genel Kurulunda yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi oylamalarına katılmadı. Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı seçilen Abdullah Gül'ün, "dayatmayla" aday gösterildiğini savunan CHP, TBMM'deki yemin töreninde yer almadı.

Türk siyasi tarihinde 10 Ağustos 2014'te ilk kez doğrudan halkın oylarıyla ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın TBMM'deki yemin törenini de CHP'liler protesto etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ant içme töreni öncesi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in söz talebini reddettiği CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Anayasa ve İçtüzük kitabını Başkanlık Divanı'na fırlattı. CHP milletvekilleri, Çiçek'in tutumunu protesto ederek, Erdoğan ant içmesini beklemeden Genel Kurul salonundan ayrıldı.

CHP, İYİ Parti ve HDP'liler yeminde ayağa kalkmadı

Erdoğan'ın, 9 Temmuz 2018'deki yemin töreninde de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hazır bulunmadı ancak CHP'den milletvekilleri yer aldı. Geçici TBMM Başkanı Durmuş Yılmaz'ın, Erdoğan'ın yemini sırasında herkesi ayağa davet etmesine karşın CHP, HDP ve İYİ Partililer ayağa kalkmadı.

Bakan Soylu için de benzer tavır

CHP, bir gün sonra bakanların yemin töreninde de benzer bir protestoda bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yemini öncesinde Genel Kurul Salonunu terk eden CHP milletvekilleri, yeminden sonra salona geri döndü.

'367 krizi'

Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin süreçte de CHP tarafından benzer bir eylemlilik ortaya konulmuştu.

Nisan 2007'de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, partisinin Cumhurbaşkanı adayını "Abdullah Gül bey kardeşimdir" sözleriyle duyurmasının ardından başlayan seçim sürecinde, "Gül'ün seçilebilmesi için Meclis'te en az 367 milletvekilinin bulunması gerekiyor" tezi ortaya atılmış, Gül'ün yeterli oyu alamadığı ilk turda CHP Meclisi boykot etmişti.

TBMM Genel Kurulunda 361 milletvekilinin oylamaya katıldığı ilk turda Abdullah Gül'e 357 oy çıkmıştı. Ana muhalefet partisi CHP, "anayasada belirtilen cumhurbaşkanlığı için 367 oy şartının sadece karar yeter sayısı değil, aynı zamanda toplantı yeter sayısı olduğu ve söz konusu oturumda TBMM Genel Kurulunda bu kadar milletvekili bulunmadığı" gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Meclisin birinci oturumu, Anayasa Mahkemesinin 1 Mayıs 2007 tarihli kararıyla iptal edilmiş, 6 Mayıs 2007'de Meclisteki iki yoklamada da söz konusu boykotun devam etmesi sebebiyle "toplantı yeter sayısının bulunamayışı" yüzünden Gül, cumhurbaşkanı seçilememişti. Hükümet, bu gelişmelerin ardından erken seçim kararı almıştı.

Özal'ın yemin töreninde iki parti yer almadı

Öte yandan merhum Turgut Özal'ın TBMM'deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Sosyal Demokrat Halkçı Parti ve Doğru Yol Partisi, oylamaya katılmamıştı. Muhalefet partileri, Özal'ın 9 Kasım 1989 tarihinde Meclisteki yemin töreninde de yer almadı.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Trump'tan Türkiye'ye 'İdlib' teşekkürü!
Kredi borcu olanlara fırsat!
'Irak ve Suriye'de terör tehdidi devam ediyor'
İngiliz muhalefetinden 'Filistin'i tanıma' sözü!
'İnsanlığın kalbi olması beklenen BM'nin nabzı atmıyor'
Geleceğin mesleklerine ilgi duyan gençlere destek!
30 yıllık 'kedicik'ten müthiş Adnan Oktar iddiası
Yerli zırhlıya mükemmel takviye! Düşmanlar saklanamayacak...
ABD duyurdu: Üç ülkeden de çekeceğiz
FETÖ'cü Öksüz ABD'nin de radarında!
Katil Esed rahat durmuyor! İdlib'de sular yeniden ısındı...
Çin, ABD ile bu şekilde savaşacak! Yatırımlar genişliyor...
İran-AB ilişkileri ABD'ye inat gelişiyor!
AK Parti'den MHP'nin af teklifine flaş yorum
Türkiye bir numara olacak! 13 tane daha geliyor

Türkiye'nin EURO 2024 tanıtım videosu yayınlandı

Türkiye'nin EURO 2024 tanıtım videosu yayınlandı.

Azerbaycan'ın milli mühimmatına ASELSAN aklı

ASELSAN tarafından üretilen lazer güdüm kiti, Azerbaycan'ın geliştirdiği milli mühimmata başarıyla entegre edildi.

İslamiyeti kabul eden Norveç'li genç gözyaşlarını tutamadı

Norveç'te İslamiyete geçen gencin yaşadığı duygu seli ve gözyaşlarının sicim gibi akışı,

OYUN SÖZÜ. Birinci Bölüm: Çanakkale

Bu kazadan sağ çıktı!

Bu kazadan sağ çıktı.

Çok Okunanlar

Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak?

TV ekranlarının efsaneleşmiş dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun izleyenleri, merakla başlayacağı tarih bekliyor. Çıktığı ilk günden bu yana sahneleri ve komplo teorileriyle akıllara kazınan efsane dizinin yeni yayın hayatına başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyenler için araştırdığımız bu haber tam aradığınız soruların cevabını verecek. Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak? Neden başlamıyor? KVP yeni sezonda hangi isimle gelecek? KVP'nin konusu ne olacak? gibi sorularınız bu haberde cevap buluuyor.

'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Shouwen, ABD'nin ekonomik saldırıları karşısında görüşme yoluna giremeyeceklerini ifade ederek, "ABD ülkemizin boğazına bıçak dayamışken bu savaşın çözümü konusundaki görüşmeleri sürdüremeyiz" dedi.

Çok sert çıktı: Derhal bırak!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "İsrail'e olası barış anlaşmasını tehlikeye atacak siyasetini derhal bırakması çağrısında bulunuyorum. İsrail'in bu yolda devam etmesi yanlış." dedi.

Gelinim Mutfakta yarışmasının birincisi kim oldu? 25 Eylül 2018

Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma programı Gelinim Mutfakta 25 Eylül çeyrek altın ödülü kimin oldu? Ekranların sevilen yarışmasında bu soru yanıtını arıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

Sedanur cinayetinde şok gelişme!

Sedanur'un cansız bedenine ulaşıldıktan sonra Müge Anlı'nın programına katılan Himmet Uç da çelişkili ifadelerinden dolayı gözaltına alındı. Otopsi raporu tam kesinleşmeyen Sedanur'un cinsel istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bu kategorideki diğer haberler