CHP'nin olaylı geçen kurultayı sonrası CHP'de büyük parçalanma ortaya çıktı. Eski CHP'liler partinin etnik kimlikli bir parti olduğunu ve dönüşmesi gerektiğini söyleyerek, Muharrem İnce'nin dik durduğunun altını çizdiler.

Güncelleme: 09.02.2018 19:53

CHP'nin olaylı geçen kurultayı sonrası CHP'de büyük parçalanma ortaya çıktı. Eski CHP'liler partinin etnik kimlikli bir parti olduğunu ve dönüşmesi gerektiğini söyleyerek, Muharrem İnce'nin dik durduğunun altını çizdiler.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

CHP Parti Meclisi(PM)'e giremeyen İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'na yönelttiğimiz sorular Bekaroğlu'nu çok kızdırdı. Yapılan gazeteciliğe "Parti Militanı" suçlaması yapan Bekaroğlu'nun Türkiye'ye karşısında çalışan ve vatana ihanet ile suçlanan Cumhuriyet Gazetesi eski çalışanı Can Dündar ve MİT Tırları Fotoğraflarını servis etmekten hükümlü olan Enis Berberoğlu'nun gazetecilik faaliyetleri hakkında konuşmaması dikkat çekti. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Eski CHP'li Savcı Sayan ve CHP Eski Milletvekili Mehmet Yıldırım olay kurultay hakkında önemli değerlendirmelerde bulundular.

CHP DİĞERLERİNDEN FARKLI BİR PARTİ

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, kurultay hakkında konuştu. CHP'de yaşananların parti içi demokrasinin bir sonucu olduğunu söyleyen Bekaroğlu şu açıklamaları yaptı:  "Temel politikalarda partide birden fazla görüş yok. CHP diğer partilerden farklı bir parti. Tamdır değildir, tamamdır eksiktir ama bir şekilde parti içi demokrasinin işlediği bir parti. Bütün organlar seçimle geliyor. Böyle olduğu zaman ister istemez parti içi siyaset gündeme geliyor kurultaylarda. Parti içi siyaset gündeme gelince elbette rakibini zayıf düşürecek kendisini güçlü kılacak argümanları kullanacaktır adaylar. 36. Kurultay'da da olanlar bunlardır. Bunun dışında partinin temel politikaları ile ilgili bir şey olduğu kanaatinde değilim. Farklı düşünenlerin farklı kimliklerin değişik şekillerde siyaset yapabildiği bir siyasi parti yani. Dolayısıyla bu tartışmaların olması doğal kaçınılmaz. Muharrem ince Genel Başkan olmak istiyor. Bunun için Genel Başkanı'ın önceki yönetiminin hatalarını, yanlışlarını kendi üslubunca söylüyor. Derin siyasetle ilgili de Cumhuriyet Halk Partisi'nin siyasetleri ile ilgili de bir şey söylemedi dikkat ederseniz. 'daha evvel şunu aday yaptınız bunu yapmadınız', yönetimin eski MYK'nın hatalarını söylüyor kendine göre bunlar da gayet doğal şeyler."

CAHİLLER...

Sözcü Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil'in CHP'de delege dağılımı hakkındaki görüşlerine de değinen Bekaroğlu,  Özdil için "kendini şey yapar o her tarafı yönetir" dedi. Bekaroğlu şöyle devam etti: "Siyasi Partiler Kanunu hangi ilden kaç delege olacağını tespit eder. Bu AK Parti'de de böyledir, CHP'de de böyledir. MHP'de de diğer partilerde de böyledir. Milletvekili sayısının iki katı kadar kurultay delegesi seçilir. Bu kanun hükmüdür. Bu cahiller bu kanunu bilmiyorlar. CHP mahalle, ilçe, il delegelerinde kanunda bir zorlayıcı hüküm olmadığı için alınan oya göre dağıtmıştır delegeleri. Ama kurultay, genel kurul delegeleri kanunla tespit edilmiştir. Dolayısıyla burada ne Kılıçdaroğlu'nun bir hatası var ne de bir başkasının, kanun böyle."

İNCE NEYE KARŞI ÇIKACAĞINI BİLİR...

Muharrem İnce'nin Kılıçdaroğlu'ndan 300 oy çekmesinin İnce tarafından partide baskı olduğu eleştirileri hakkında da konuşan Bekaroğlu şunları dile getirdi: "Muharrem bey iyi bir konuşma yaptı,  delege etkilendi ona oy verdi. Kötü bir şey mi bu? Bu da demokrasinin bir gereği, niye böyle görülmüyor? Baskı unsuru olsa vermezdi. Bunlar demokrasi de güzel şeyler. Eleştiri konusu olacak şeyler değil.  Muharrem İnce,  üç dönem Grup Başkan Vekilliği yapmıştır. Partinin hangi politikalarını eleştireceğini hangisine karşı çıkılacağını bilir. Elbette partinin genel politikaları vardır,programı vardır. Üst yönetimde bu program çerçevesinde kararlar alır,  herkeste bu kararlara uyar. Ama seçim zamanları gelir,  kongreler zamanı gelir o kararlar eleştirilir; 'Yanlış karar aldın' denir, 'Biz bu yanlış kararları almayacağız ey delege bizi seçin' denir. Muharrem İnce'de bunu yaptı."

BEKAROĞLU ÇOK GERGİN

Kurultayın CHP'nin parti içi demokrasinin göstergesi olduğunu söyleyen Bekaroğlu'na  "CHP parti içi demokrasiye verdiği değeri sandıktan çıkan AK Partiye göstermiyor gibi sanki orada farklı sonuçlar sergiliyor söylemimize "Sen gazeteci misin, AK partinin militanı mısın? niye gazetecilik yapmıyorsun. Kim şey göstermedi? Elbette sandıktan çıkan sonuç geçerlidir. Elbette sandıktan çıkan sonucu kabul edeceğiz. Etmişiz de\u2026" şeklinde sert bir çıkış gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yapılan "Diktatör" yakıştırmalarını hatırlatmamız üzerine Bekaroğlu şöyle cevap verdi: "Diktatörce davranılıyor denilmez mi? Seçilen diktatör olmuyor mu? Hitler seçilmemiş miydi? Referandum'da dedik ki hile yapıldı. Mühürsüz oylar var ama bu bize göre meşru değildir ama mer'i dir, dedik. Mer'i, geçerli demek. Niye geçerlidir? Çünkü prosedür içinde ilan edilmiştir seçim sonuçları. CHP öyle bir şey yapmaz. Öyle bir şey olmaz. Seçilen kim,  sandıktan çıkar iktidar... Ama seçilen iktidar hukuk içinde yönetmeyince, kuralları çiğneyince elbette ona diktatör benzetmesi yapılır. CHP'nin yaptığı da budur. Yoksa sonucu kabul etmiyoruz, ediyoruz... Bir de gazetecilik vardır arkadaş. Vallahi gazetecilik yapmıyorsunuz parti militanı gibi davranıyorsunuz."

MİLLETİN İRADESİNİ SATIYORLAR

Eski CHP'li Savcı Sayan, kurultayın Adalet ve Cesaret sloganını çok beğendiğini dile getirerek, "Muharrem çok cesur davrandı, Kılıçdaroğlu'da çok adaletsiz davrandı" ifadelerini kullandı. Sayan sözlerini şöyle sürdürdü: "Adalet ve Cesaret derken herhalde bunu kast etmişler. Kılıçdaroğlu bence bu kurultayda aynaya baktı kendisini tarif etti. Bu güne kadar AK Partiye yaptığı suçlamaların hepsi bir baktı ki kendisinde mevcut, AK Parti'de yok. Çok komik bir şey\u2026 '49 tane delegeyi ben sana verdim Muharrem al' diyor. Halkın iradesiyle seçilene saygı göstermeyen Cumhurbaşkanı'nın iradesine mi saygı gösterecek diyebilirsiniz\u2026 Kamuoyunda hep adaletten bahseden 500 km yürüyen Kılıçdaroğlu beş metrede dünyanın bütün adaletsizliklerini yapıyor. Bütün despotluğunu, diktatörlüğünü gösteriyor. Delegeye baskıyı gösteriyor, Milleti'nin iradesini satıyor. Faruk Eminağaoğlu'na ve Ümit Kocasakal'a da 120 şer oy vererek onları da aday yapsaydı. Nasıl olsa böyle kendisi veriyor. Divan'a da gerek yok. Yılmaz Büyükerşen, onların gözde adayı, Türkiye'nin umudu bir divanı yönetemedi. Bir divanı yönetemeyen adam Türkiye'yi yönetebilir mi? Çok acayip şeyler döndü orada.. Muharrem kazanmıştı aslında CHP'nin Baykal Ekibi son anda Kılıçdaroğlu ile anlaştı. Telefonlaştılar, onlar, 'Önder Sav Muharrem'i destekliyor' diye Muharrem'den desteğini çekti. Yoksa Muharrem kazanmıştı kurultayı. CHP'li delegelerin aciz durumuna bak, sekiz seçim kaybetmiş Kılıçdaroğlu'ndan vazgeçmiyorlar, girdiği bütün seçimleri kazanmış Erdoğan'dan 'vazgeçin', diyorlar. CHP, bu kararları hangi masada saat kaçta alıyor çok merak ediyorum. Konuşmaları hangi saatte hazırlıyorlar, yani bunların belli bir saatten sonra kafa biraz hoş, herhalde o zaman hazırlıyorlar bu konuşmaları."

"CHP'de başkalaşım büyük mesafe aldı"

CHP Kastamonu Eski Milletvekili Mehmet Yıldırım, delegeye büyük baskılar yapıldığını belirterek, CHP Kurultayı'ndaki en önemli sonucun farklı çıkan 219 oy olduğunu söyledi. Yıldırım şöyle devam etti: "illerde ilçelerde o kadar baskı yapıldı ki delegeye, Kemal Bey dönemindeki 291 delege sayısı gidiyor Kılıçdaroğlu'na imza veriyor ama kapalı alana gidince imzasının geri çekiyor. Bu en önemli noktalardan bir tanesidir. Cumhuriyet Halk Partisi delegeleri büyük baskılar altında kalarak büyük bir başkalaşım yaşamışlardır. 127'yi bulamadıkları dedikleri insan 447 oy alıyor. Bu düşündürücüdür. Hiçbir yerde olmaz bu. Ben yıllarca CHP'de siyaset yaptı. Biz kongrelerde imzalar verdik, biz imzalarımızın arkasında durduk. İmza namustur. Ben, 'Bunu destekliyorum' diyorsun, kapalı alana girince de 'Benden baskıyla aldın' diyor, kapalı alanda 'Ben oyumu sana vermiyorum' diyor. Esas sıkıntı bu. Bana göre Kemal Bey'in bu partiyi getirdiği noktayı düşünmesi lazım. Partinin kurultay delegelerinin bu noktaya gelmesini sağlayan kişi Kemal Bey'in baskıcı, antidemokratik uygulamalarıdır. Bana göre kurultayın en düşündürücü yanı 291 delegenin başka yönde oy kullanmasıdır. CHP'nin diriltilmesi lazım. CHP'yi dirilmeye Muharrem'in gücü yetmez, yetmedi de. Çünkü CHP'de başkalaşım çok büyük bir mesafe almıştır. Deniz Baykal'dan sonra CHP, yeni CHP olmuştur. Tayyip Bey'in babısının da oy verdiği o Kuvayi Milliye CHP'si artık kalmadı. Ama düşünün ki 790 oy almış Genel Başkan, listesini 10 fire ile koruyabildi. Bana göre istifa etmesi lazım."

Doğu'nun kartpostal ili Bingöl'den kar manzaraları
Hatay maydanozuna ilgi artıyor
Afrin onlara emanet
Central Park'ın davetsiz misafiri Mandarin ördeği parkın maskotu oldu
İstanbul Havalimanı 'engelli dostu'

Günün diğer manşetleri

Otobüs şoförü 'pes' dedirtti!

Çin'de otobonda çıkışı kaçıran otobüs şoförü öyle bir şey yaptı ki...

Cesaret...

Cesaret korkusuz olmak değil; korkuya rağmen devam edebilme gücüne sahip olmaktır.

‘Cemal'in sesi onları boğacak'

Türk Arap Medya Derneği (TAM) Başkanı Turan Kışlakçı, "Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Cemal Kaşıkçı müzesi ve kabri olsun" kampanyası kapsamında yaklaşık 20 iş adamının araziyi satın almak için hazır olduğunu bildirdi.

'Cam kemik hastaları'ndan karikatür ve resim sergisi

"Cam kemik hastaları" Elif Gamze Bozo ile Cüneyd Özen'in karikatür ve resim sergisi sanatseverlerle buluştu.

Trump Fas Kralı'na çok sinirlendi!

Dünya liderleri Birinci Dünya Savaşı'nın sona erdirilmesinin 100. yıldönümünde Fransa'da toplandı. Büyük buluşmaya, Macron konuşurken uyuklayan Fas Kralı'na, Trump'ın sinirli bakışları damga vurdu.

Gelecek hafta kamuoyu ile paylaşılacak
İşte yıl sonu dolar tahmini...
Türkiye'den Suud'a tepki
Çocuklarını 150 derecelik suyun içine attı!
Suudi Savcı cinayetin detaylarını anlattı
İngiltere'de Brexit depremi
Otobüs şoförü 'pes' dedirtti!
Dünyanın gözü Türkiye'de
Korkunç itiraflar!
Dev projede dikkat çeken detay!
Cesaret...
İslam beldesine onları yerleştiriyorlar
Soylu çarpıcı rakamı açıkladı
Kritik noktada 12 tim
Asıl provokatör gözlerden kaçtı
Çok Okunanlar

Taha Suresi fazileti meali ve arapçası

Her sıkıntıya düştüğümüzde okumamız söylenen Taha suresi 135 ayettir,16. cüz'de yer almaktadır. Nüzulü için net bir sebep bilinmese de geldiği dönemin şartları ve surenin içeriği kapsamında Hz. Peygambere ve müminlere teselli verip onların moralini yükseltmeyi amaçladığını göstermektedir. Bu sebepten dolayı da müminlere sıkıntıya düştüğünde okumaları tavsiye edilir. Sıkıntıya düştüğümüzde teselli bulacağımız yegane surelerden birisidir Taha suresi. Ayrıca Taha Suresi Hz. Ömer'in İslâmiyet'i kabul edişiyle ilgili meşhur rivayette Ömer'in, kız kardeşi ve eniştesinin evine baskın yaptığında işittiği ve çok etkilendiği âyetlerdir. Taha suresinin türkçe okunuşu, meali, arapça okunuşu, fazileti için yazımıza göz atabilirsiniz. Kuranı Kerim'de yer alan birçok surenin de faziletine yer verdiğimiz yazımızın uzunluğu sizi korkutmasın çok şey öğreneceksiniz.

Enbiya suresinin okunuşu ve faziletleri

Kelime manası peygamberler demek olan Enbiya suresi 112 ayetten meydana gelen bir suredir. Enbiya Suresi tevhid uğruna verilen mücadeleyi anlatır. İçinde birçok fazileti ve sırrı barındıran sure rivayetlere göre çocuğu olmayan kişilere de okunması yönünde tavsiye edilmiştir. Evhamı olanlara da özellikle okuması yönünde tavsiye edilmiştir. Sizler için tevhid mücadelesinin anlatıldığı bu kutsal surenin manasını, okunuşunu ve faziletlerini araştırdık. Allah istifade edebilenlerden eylesin.

Müslüm Gürses ne zaman hangi konserinde bıçaklandı?

Müslüm Gürses'in bıçaklanma olayı araştırılıyor. Müslüm filmini izleyen vatandaşlar filmde yer alan bıçaklanma sahnesinin ardından Müslüm Gürses ne zaman hangi konserinde bıçaklandı? sorularını internette araştırıyor. Gişe rekoruna doğru koşan Müslüm filmi izleyicileri ile buluşmaya devam ediyor. Peki Müslüm Gürses ne zaman hangi konserinde bıçaklandı? Bıçaklanma olayı gerçek mi? Detaylar haberimizde...

2019 maaş zammı ortalaması belli oldu!

PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği tarafından yapılan ve KPMG Türkiye tarafından yorumlanan 2019 Ücret Araştırması'na göre, kurumların yüzde 95'i 2019 yılında bir kez ücret artışı yapacak. Zam ortalaması ise yüzde 16.

Meryem Suresi'nin okunuşu, meali ve daha fazlası...

98 ayet olanMeryem suresi, Meryem'in, oğlu İsa'yı nasıl dünyaya getirdiğini anlattığı için bu adla anılmıştır. Bu surenin faziletleriyle ilgili çok farklı rivayetler vardır. Üzerinde durulan rivayetlerden biride 41 kere okunduğu zaman fakirlikten eser kalmayacağına dairdir.. Surede kıyamet sahneleri de konu edinilmiştir. Meryem Suresinin faziletleri hususunda bir çok hadis vardır. Özellikle hamile kadınlara veya hamile kalmak isteyen kadınlara okunması konusunda İslam bilginleri önerilerde bulunmuştur. Sizler için Meryem Suresinin faziletlerini, faydalarını ve daha fazlasını araştırdık. Okumak ve hayatımıza nakış nakış işlemek duasıyla...

Bu kategorideki diğer haberler