Beyoğlu Belediye çöp toplamada yeni bir döneme geçti. Çevre dostu 'akıllı çöp toplama' araçları, düzenlenen etkinlikte tanıtıldı.

Güncelleme: 09.02.2018 19:31

Beyoğlu Belediye çöp toplamada yeni bir döneme geçti. Çevre dostu 'akıllı çöp toplama' araçları, düzenlenen etkinlikte tanıtıldı.

"Tertemiz Beyoğlu' sloganıyla temizlik hizmetini sürdüren belediye, GPS tarafından geliştirilen 'Smart Beyoğlu' uygulamasının entegre edildiği, son teknolojiyle donatılmış 73 aracıyla yeni çöp toplama uygulamasını hayata geçirdi.

Bu sistemle çöp toplama aracı sokağa yaklaştığında uygulama üzerinden mahalle sakinlerine bildirim gönderilip çöplerin zamanında indirilmesi sağlanarak, sokaklarda oluşan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

BELEDİYEDEN KRİTİK ÖNLEMLER

Taksim Meydanı'nda düzenlenen tanıtım etkinliğinde konuşan Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bir belediyenin asli vazifesinin kenti temiz tutmak ve hijyeni sağlamak olduğunu söyledi.

Beyoğlu'nda sokaklar dar olduğu için her yere çöp konteyneri koyamadıklarını anlatan Demircan, 'Bunun için belediye, araç filolarını çoğalttı ve sokakların büyüklüklerine göre araçlar ürettirdi. Dar sokaklarda uzun çöp depolama alanları oluşturmamız imkansız. O halde sürekli çöp toplamamız lazım. Bazı yerlerde günde 3 kez çöp topluyoruz.' diye konuştu.

Demircan, çöpü toplamaya gelen araçtan haberdar olmayan mahalle sakinlerini bilgilendirmek için 'Smart Beyoğlu' uygulamasını hizmete sunduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Çöp konteyneri koyamadığımız yerlerde, sürekli çöp toplamak zorunda olduğumuz bölgelerde, mahalleliye çöp arabasının yaklaştığını haber veren bir sistem kurduk. Böylelikle çöpün sokakta kalış sürecini kısaltmak, hijyene katkıda bulunmak ve çöp aracını kaçıranların çöplerinin bir gün sokakta kalmasını engellemeyi amaçlıyoruz. Akıllı belediyecilikte akıllı temizlik işte bu. 'Smart Beyoğlu' aplikasyonunu cep telefonlarınıza indirdiğinizde ve adres seçeneğinizi kodladığınızda, araçlar sokağa geldiğinde mesajı otomatik olarak gönderiyor. Belli bir zaman sonra aracın geleceğini haber veriyor. Vatandaş da ona göre çöpünü zamanında indirmiş olacak.'

AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş da temizlik konusunda teknik ekipmandan araç parkı ve personeline kadar halkın memnuniyeti için çalıştıklarını dile getirdi.

Beyoğlu'nda temizlik sorununun kalmadığını belirten Muş, 'Smart Beyoğlu akıllı temizlik hizmetiyle artık vatandaşımıza bölgesindeki temizlik hizmetleri akıllı cep telefonu kadar yakın olacak. Artık Beyoğlu'nda yaşayan herkes kendi muhitinin temizliğini, oradaki temizlik personelini, temizliğin şartlarını ve saatini adım adım takip edebilecek.' dedi.

Belediyenin Temizlik İşleri Korosu'nun konser verdiği tanıtım programının ardından akıllı temizlik araçlarının saha uygulaması yapıldı.

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

İstanbul'un millet bahçeleri bugün açılıyor

Hafta sonu 5 millet bahçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle açılacak. 6 etaplık Zeytinburnu'ndaki Çırpıcı Millet Bahçesi 465 bin metrekare, Baruthane Millet Bahçesi ise 59 bin 719 metrekare alandan oluşmakta.

Çin'de bir lojistik firması

Nasıl bir ayrıştırma...

İsrail askerleri Gazze sınırında 40 Filistinliyi yaraladı

İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine müdahalesi sonucu 3'ü ağır 40 Filistinli yaralandı.

Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Washington Post yazarı da olan gazeteci Cemal Kaşıkçı için Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

İstanbul Havalimanı için 8 yılda 10 milyon ağaç dikilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yaptıkları protokol kapsamında İstanbul Havalimanı gibi projelerde bir ağaç yerine 3 ağaç dikilirken, "Ancak burada görevli şirket İGA bir ağaç yerine 5 ağaç dikme özverisini gösterdi." dedi.

Ev ve iş yerleri sular altında kaldı!
Bakanı Ersoy'dan çarpıcı sözler!
Hulusi Akar, Dunford ile görüştü!
CHP milletvekili hayatını kaybetti!
Meteorolojiden flaş uyarı!
Dünyayı kandırmaya devam ediyor!
Beyaz Saray'da flaş ‘Kaşıkçı' gelişmesi!
MİT hücre evinde paketledi
Türkiye'ye Milli Takım şoku
Erdoğan'dan Türkçe ezan sözlerine çok sert tepki
Bunu satın alanlar dikkat!
İşte AK Parti'deki adaylık sayısı...
Trump'tan Gülen açıklaması!
Vergi politikası öfkeyi arttırdı
Erdoğan'dan sert çıkış
Çok Okunanlar

Milat Gazetesi 1. Sayfa

Emniyet müdürünün kızına ceza yazınca....

Tekirdağ Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, araba kullandığı sırada telefonla konuşan kızına ceza yazan trafik polisini ödüllendirdi.

Seçmen seçim kriterini belirledi!

Mart 2019 yerel seçimi için anket şirketleri çalışmalarını sıklaştırdı. Yapılan son ankette, seçmenlerin önce parti liderine ardından başkana göre oy verdiği sonucu çıktı. Ankette seçmene dikkat çeken sorular da yöneltildi.

Sınırdışı edilebilir

Türkiye'nin terörist başı Gülen için 7 kez yaptığı iade talebine karşı ABD ciddi bir adım atmamıştı. Ancak ABD Başkanı Trump, Gülen'in iadesi için kurmaylarına hukuki çalışma talimatı verirken, FBI da Türkiye'den örgütle ilgili yeni bilgi ve belge istedi. Gülen'i artık ABD'de tutamayacağını düşünen CIA yetkililerinin üçüncü bir ülke aradığı belirtiliyor.

Sorun sadece küfür değil!

Türk toplumunun kültürüne aykırı davranışlarıyla dikkat çeken sosyal medya fenomenleri Kerimcan Durmaz, Danla Biliç ve Enes Batur'a dava açan Çocukları Taciz ve Sosyal Medyadan Koruma Derneği Başkanı Erhan Nacar, ‘Toplumun değer taşlarıyla oynuyorlar' dedi.

Bu kategorideki diğer haberler