Ümraniye Belediyesince 2 yıl önce oluşturulan mehter takımının her cuma namazı öncesi verdiği konser ilçede ilgi görüyor.

Güncelleme: 08.08.2018 13:50

Ümraniye Belediyesince 2 yıl önce oluşturulan mehter takımının her cuma namazı öncesi verdiği konser ilçede ilgi görüyor.

Ümraniye Belediyesince 2 yıl önce kurulan mehter takımı, bir yıldır her cuma namazı öncesi ilçe halkına konser veriyor.

Milli ve geleneksel kültürün yaşatılması amacıyla hayata geçirilen uygulamada, her hafta cuma namazından iki saat önce belirlenen açık alanda, mehter takımınca "Fetih Marşı, Sancak Marşı, Hücum Marşı ve Akıncılar Marşı" gibi eserler seslendiriliyor.

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, tarihi değerleri ve milli kültürü yaşatmak amacıyla mehter takımını kurduklarını kaydetti.

Mehter takımının Ümraniye Belediyesi personelinden oluştuğunu belirten Can, "Mehter takımı çok kısa bir süre içerisinde kurularak, marşları ezberleyecek düzeye geldi. Gösterdikleri başarı, her cuma namazı öncesi verdikleri konser ile gözler önüne serildi. Ayrıca beğeniyle izlenen mehter takımı, hafta sonları trafiğe kapatılan Alemdağ Caddesi'nde vatandaşlara konser veriyor." dedi.

15 Temmuz 2016 tarihinde mehter takımını kurduklarını ve çalışmaya başladıklarını vurgulayan Can, "Milli duyguları coşturan özelliği sebebiyle belediye olarak mehter takımı kurmaya karar verdik. 29 Ekim 2016'da ilk gösterisini gerçekleştirdi. 30 kişilik bir mehter takımımız var. Mehter takımımız, her hafta cuma namazından önce konser veriyor. Cumartesi ve pazar günleri alışverişe açık trafiği kapalı olan Alemdağ Caddesi'nde açık alanda vatandaşımıza gösterilerini sergiliyor. Milli ve dini günlerimizde de hizmet vermeye devam ediyor. Bizler de her dinlediğimizde yeni bir haz alıyoruz."

 "Duygulanmamak elde değil"

Ümraniye'de yaşayan ve üniversite eğitimi için Togo'dan gelen Abdülmecid Tchadjobo, cuma namazı öncesi bu tür etkinliğin kendisini mutlu ettiğini vurgulayarak," Bizler Afrikalılar olarak Osmanlı'nın bir parçası olduğumuzu hatırlıyoruz. Mehter marşlarını dinlediğimiz zaman bu topraklarda yaşayanlar ile kardeş olduğumuzu bir kez daha anlamış oluyoruz. Duygulanmamak elde değil." ifadeleri kullandı.

Mehter takımında kırmızı ve yeşil sancakların ilgisini çektiğini dile getiren Abdülmecid, " Bayrak sadece Türkiye sınırları içerisinde değildir. Mehter marşını dinlediğim zaman sınırlarını aşan bir millet ile kardeş olmaktan gurur duyuyorum." diye konuştu.

Bir diğer ilçe sakini Ömer Faruk Güler ise mehter marşının milli birliği ve beraberliği arttırdığını ifade ederek," Ümraniye Belediyesince organize edilen mehter takımını dinlemeye geldim. Her cuma günü gösteri yapıyorlar. Mehter marşı bizim kültürümüz ve yaşatmamız gerekiyor. Bu organizasyon biz Ümraniyelilerden beğeni topluyor." dedi.

ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Çukur'dan kötü haber! Hayranları şokta!
Bakan duyurdu: 1600 hakim savcı alınacak!
Made in China! Yapay ay gönderecekler...
Fransa'dan 'tokat gibi' karar!
Finansal Akbaba'dan faiz artışı sinyali!
TÜPRAŞ ABD ile masada!
Bu tuzağa düşmeyin! Atm'de kopyalayıp...
Siyasetin hanımefendisi Hakk'a yürüdü
Yurt genelinde hava durumu
Darbeci Sisi'nin suç ortağı 'Fransa'!
Ara Güler hayatını kaybetti
Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar
FETÖ'nün silah fabrikası hala faaliyette!
Siyonistler belgeseli bile hazmedemedi
CHP'de toplu istifa
Suudi Arabistan'a şok! ABD harekete geçti

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

Siyonistlerin yeni hizmetkarı!

Yahudilere yakınlığıyla bilinen Fas Kralı 6. Muhammed, bir hizmete daha imza attı. Kral, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı iddialarını içeren Holokost'un lise eğitim müfredatına eklenmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Bu kategorideki diğer haberler