Adana Film Festivali'nde, sunucu Meltem Cumbul'un, En İyi Yönetmen Ödülü'nü almak üzere sahneye gelen Semih Kaplanoğlu'nun elini sıkmamasının yankıları sürüyor. Sanat camiası Cumbul'un hareketini, sanatçıya yapılan büyük bir saygısızlık olarak nitelendiriyor.

Güncelleme: 06.10.2017 10:21

Adana Film Festivali'nde, sunucu Meltem Cumbul'un, En İyi Yönetmen Ödülü'nü almak üzere sahneye gelen Semih Kaplanoğlu'nun elini sıkmamasının yankıları sürüyor. Sanat camiası Cumbul'un hareketini, sanatçıya yapılan büyük bir saygısızlık olarak nitelendiriyor.

Ezgi ÇelikAnkara

Geçtiğimiz günlerde Adana Film Festivali'nde yaşanan olayın yankıları devam ediyor. Sunucu Meltem Cumbul'un, En İyi Yönetmen ödülü almak üzere sahneye çıkan Semih Kaplanoğlu'nun uzattığı eli sıkmaması sanat camiasında hoş karşılanmadı. Sanat camiası, Aydınlar, Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlar devletin kaynakları kullanılarak yapılmış bir organizasyonda siyasi içerikli bir çıkışı "terbiyesizlik" olarak değerlendirdi.

Bu bir terbiyesizliktir

Sanatçı Ahmet Yenilmez, Meltem Cumbul'un bu hareketini hazmedemediğini söyledi. Yenilmez, "Adana film festivalinde, dolgun kaşeler ödenip, sunucu yapılan kişi, ödül alan bir yönetmene yaptığı çirkin ötesi muamelenin ardından protokol tarafından alkışlanıyor. Caner Cindoruk dışında birkaç kişi daha çıkıp tepkilerini ortaya koysaydı çok güzel olacaktı. Meltem Cumbul'un bu hareketten sonra protokol tarafından da alkışlanmasını hazmedemiyoruz. Ben bu terbiyesizliğe ne diyeyim?" dedi.

Garip örnekler çok!

Antalya Film Festivalinde, Gezi olaylarında, 15 Temmuz başarısız işgal girişiminde sanatçıların tutumunu hatırlatan Yenilmez, "Merhum Tarık Akan Antalya Film Festivalinde devletimize hakaretler yağdırdı. Biz buna tepki gösterdik. Gezi olaylarında devletimize, milletimize hakaret edenlere karşı bir duruş sergiledik. Taksim Meydan'ında Gazi Mustafa Kemal'in heykelinin kafasına PKK bayrağı asılmasında yine ortaya çıktık. Bu yüzden de Oyuncular Sendikası, Ahmet Yenilmez'in rol aldığı hiçbir projede olmama kararı aldı. Ben şu an TRT ve ATV'nin dizilerinde de oynayamıyorum. Geziye sırtında çuvalla erzak taşıyan bir kişi de ATV'de projeler yapıyor ve oynuyor. Bizim sağ ve milli cenahın rol modeli son yüzyılın büyük alimi Aliya İzzetbegoviç'i, uçakta uyuşturucu ile yakalanıp hüküm giyen birisi canlandırıyor. Şimdi ben Meltem Cumbul'un yaptığına ne diyeyim" şeklinde konuştu.

Cumbul özür dilemeli

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Nihat Nurbaki ise Cumbul'un davranışını sansasyonel bir hareket olarak değerlendirdi. Cumbul'un kendisine yakışmayan bir davranış sergilediğini kaydeden Nurbaki, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Sanatçıların aralarında böylesine bir ötekileştirmeyi yapmaması gerekir. Birbirimize karşı bu hoşgörüsüzlük nedir? İnsanlıkta, hoşgörüde, edepte, meslekte yeri olamayacak bu davranışın ideolojik bir husumetin, kadim bir kinin dışa vurumu olduğunu düşünüyorum. Sanatçıların arasında böylesine bir ötekileştirme olmamalıdır. Aydınlar, sanatçılar topluma örnek olacak davranışlarda bulunmalıdır. Bu memlekette yaşayan herkes birbirini beğenmese de birbirine saygı göstermek zorundadır. Dolayısıyla bu hareket Meltem Cumbul'a hiç yakışmadı. Şu an Türkiye'de en büyük sorun hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük, saygısızlıktır. Ama topluma örnek teşkil edecek, göz önünde bulunan sanatçılar saygısız bir şekilde yargılamalarda bulunursa toplumda bu yaraları görmeye devam ederiz. Yaptığının doğru ya da yanlış olduğuna toplum karar verecek. Ama özür dilemek bir erdemdir. Özür dilerse bu hareketin bir daha yapılmamasını engelleyebilir" dedi.

Dorsay: Meltem'in hareketi bağışlanamaz

Sinema eleştirmeni ve yazar Atilla Dorsay, Meltem Cumbul'un hareketinin bağışlanamaz olduğunu söyledi. Dorsay, "Böylesine bir sanatçıya kimsenin hakaret etmeye hakkı yok. O büyük bir sanatçı, bir kere onu bir tarafa yazalım. Meltem Cumbul orada başka bir misyonla bulunuyordu. Orada onun görevi herkesin elini sıkıp ödüllerini vermek. Dolayısıyla Meltem Cumbul'un hareketi kesinlikle bağışlanamaz" diye konuştu.

MELTEM CUMBUL NASIL SAVUNDU?

Adana Film Festivali'nin ödül töreninde Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun uzattığı eli sıkmayan Meltem Cumbul ise kendini şu cümlelerle savundu: "Eşitler arası bir selamlaşma ve yakınlaşma ritüeli olan el sakışmayı; kendinden olmayanları ötekileştirenle, fakiri zengine böldürenle, güçlüleri tutup zayıfları hor görenle yapmayı reddediyorum. Yüreğime ve sevgiye düşman olanla, gözlerim ve ellerim dost olamaz."

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
ABD duyurdu: Üç ülkeden de çekeceğiz
FETÖ'cü Öksüz ABD'nin de radarında!
Katil Esed rahat durmuyor! İdlib'de sular yeniden ısındı...
Çin, ABD ile bu şekilde savaşacak! Yatırımlar genişliyor...
İran-AB ilişkileri ABD'ye inat gelişiyor!
ABD Gürcüleri kobay olarak kullanıyor!
AK Parti'den MHP'nin af teklifine flaş yorum
Bahçeli'den fallingstar tepkisi! Ayakta bulamadıklarını...
Türkiye bir numara olacak! 13 tane daha geliyor
Borsa İstanbul'dan açıklama! İşlemler durdu
Suudi Arabistan'dan İran'a 'Devletçilik' nasihati!
Bütün il bunu konuşuyor!
Darbeci hainden akıllara durgunluk veren savunma
ASELSAN'dan büyük başarı! Envantere girdi
Eşini vuran kocadan dehşete düşüren ifade

Komandolardan 3 bin metrede operasyon

Komandolar, Yüksekova'daki Buzul Dağları'nda bölücü terör örgütüne yönelik sürdürdükleri operasyonda teröristlerin kullandığı çok sayıda sığınak ve yaşam malzemesini imha etti.

Hindistan'da sıradan bir inanç!

Hindistan'ın Tamil Nadu isimli bu kasabasında her yıl binlerce kişi, şans getirdiğine inandıkları için, kafalarında hindistan cevizi kırıyor.

Telefonu hızlı şarj etmede ilginç yöntem!

Telefonu hızlı bir şekilde şarj etmek isteyen bu kişi ilginç bir yönteme başvurmuş.

Böcek yiyen bitki!

Örümcek yiyen etobur bitki.

FETÖ'nün gizli bölmesinden yüklü miktarda para çıktı

Trabzon'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "gaybubet evleri"ne yönelik operasyonda örgütün sözde "milli eğitim imamı"nın kaldığı hücre evindeki gizli bölmede 86 bin 200 lira, 12 bin 620 avro ve 21 bin 160 dolar bulundu.

Çok Okunanlar

Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak?

TV ekranlarının efsaneleşmiş dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun izleyenleri, merakla başlayacağı tarih bekliyor. Çıktığı ilk günden bu yana sahneleri ve komplo teorileriyle akıllara kazınan efsane dizinin yeni yayın hayatına başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyenler için araştırdığımız bu haber tam aradığınız soruların cevabını verecek. Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak? Neden başlamıyor? KVP yeni sezonda hangi isimle gelecek? KVP'nin konusu ne olacak? gibi sorularınız bu haberde cevap buluuyor.

'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Shouwen, ABD'nin ekonomik saldırıları karşısında görüşme yoluna giremeyeceklerini ifade ederek, "ABD ülkemizin boğazına bıçak dayamışken bu savaşın çözümü konusundaki görüşmeleri sürdüremeyiz" dedi.

Gelinim Mutfakta yarışmasının birincisi kim oldu? 25 Eylül 2018

Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma programı Gelinim Mutfakta 25 Eylül çeyrek altın ödülü kimin oldu? Ekranların sevilen yarışmasında bu soru yanıtını arıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

Çok sert çıktı: Derhal bırak!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "İsrail'e olası barış anlaşmasını tehlikeye atacak siyasetini derhal bırakması çağrısında bulunuyorum. İsrail'in bu yolda devam etmesi yanlış." dedi.

Sedanur cinayetinde şok gelişme!

Sedanur'un cansız bedenine ulaşıldıktan sonra Müge Anlı'nın programına katılan Himmet Uç da çelişkili ifadelerinden dolayı gözaltına alındı. Otopsi raporu tam kesinleşmeyen Sedanur'un cinsel istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bu kategorideki diğer haberler