Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sadece 2017 yılında yaptığı uluslararası ziyaretlerin toplam mesafelerinin 144 bin km olduu ve bunun da dünyanın etrafını 4 kez dolaşmaya tekabül ettiği belirlendi.

Güncelleme: 29.12.2017 14:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sadece 2017 yılında yaptığı uluslararası ziyaretlerin toplam mesafelerinin 144 bin km olduu ve bunun da dünyanın etrafını 4 kez dolaşmaya tekabül ettiği belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine farklı bir cumhurbaşkan olma, oturan değil gezen bir cumhurbaşkanı olma sloganlarıyla giren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözünü fazlasıyla tuttu.  Erdoğan'ın 2017 senesinde 144 bin kilometre uzunluğuna denk gelen seyahetler yaptığı , dünyanın etrafını 4 kez dolaşacak kadar yol yaptığı bildirildi. Uluslararası krizlerde çözüm için başrol oynayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli heyetlerle bu sene bir kısmı resmi ziyaret kapsamında, bır kısmı ise çeşitli zirve ve genel kurullara katılım şeklinde olmak üzere bir çok ülkeye gitti.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılında yaptığı seyahatlerde 144 bin kilometre katederek, dünyanın etrafını yaklaşık 4 kez dolaşmış kadar yol yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyetiyle bu yıl bazıları resmi ziyaret kapsamında, bazıları da çeşitli zirve ve genel kurullara katılım şeklinde olmak üzere çok sayıda ülkeye gitti.

Yurt içi temasları kapsamında illeri de ziyaret eden Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde belli aralıklarla ülkenin dört bir yanından gelen muhtarlarla bir araya geldi.

2017'de 26 ülkeye, 35 ziyaret yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ziyaretler kapsamında toplam 144 bin kilometre yol yaparak, dünyanın etrafını yaklaşık 4 kez dolaştı.

Yılın ilk ziyaretini Afrika ülkelerine gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sırasıyla Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'da çeşitli temaslarda bulundu.

Erdoğan, Afrika dönüşü Arap ülkelerinde temaslarda bulunmak üzere, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar'a bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

 ABD'ye iki kez gitti

ABD Başkanı Donald Trump ile resmi bir görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Mayıs'ta Trump tarafından Beyaz Saray'da resmi törenle karşılandı.

Erdoğan, ABD'ye ikinci ziyaretini ise 17 Eylül'de Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kuruluna katılmak için gerçekleştirdi ve bir dizi resmi temaslarda bulundu.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Zirvesi'ne katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Pakistan'a giden Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek ve Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) 6. toplantısına katılmak üzere Rusya'ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Erdoğan, daha sonra sırasıyla Hindistan, Rusya, Kuveyt, Çin, ABD, Belçika, Almanya, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Ürdün, Kazakistan, İran, Ukrayna, Sırbistan, Polonya, Azerbaycan, Yunanistan ve Gümülcine'ye giderek çeşitli temaslarda bulundu.

Erdoğan, yılın son yurt dışı ziyaretlerini ise Sudan, Çad ve Tunus'tan oluşan Afrika turuyla tamamladı.

Öte yandan Erdoğan, yurt dışı ziyaretleri kapsamında bazı ülkelere birden fazla gitti. Buna göre, ABD ve Suudi Arabistan'a iki, Katar ve Kuveyt'e üç defa giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'ya ise çeşitli nedenlerle dört kez ziyarette bulundu.

Erdoğan, Yunanistan'ı 65 yıl sonra ilk kez "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı" olarak ziyaret etti.

10 yabancı devlet başkanını ağırladı

Erdoğan, 2017'de yurt dışı ziyaretlerinin yanı sıra 10 devlet başkanını da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladı.

Türkiye'ye yılın ilk resmi ziyaretini Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu yaparken, sırasıyla Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullahi Muhammed Farmajo, Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ve Ürdün Haşimi Kralı II. Abdullah da Külliye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuğu oldu.

2017'de toplam 32 devlet başkanıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 yabancı hükümet başkanını da kabul etti. 

 Erdoğan, 42 etkinlikte hitap etti

Yurt içi ve yurt dışında yıl boyunca ulusal ve uluslararası organizasyona katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 42 programda katılımcılara hitap etti.

Göreve gelmesinin ardından muhtarları Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlamaya başlayan Erdoğan, bu geleneği 2017'de de sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilki 27 Ocak 2015'te gerçekleştirilen "Muhtarlar Toplantı"larına 2017 yılında da devam etti ve bu yıl muhtarları 10 kez Külliye'de ağırladı.

 İİT, Kudüs için İstanbul'da olağanüstü toplandı

Türkiye'de yıl içerisinde birçok uluslararası toplantı yapılırken, aralık ayında İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma yönündeki planını açıklamasının ardından dönem başkanı Türkiye'nin ev sahipliğinde olağanüstü toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla gerçekleşen İİT Olağanüstü Zirvesi'ne, 16'sı lider düzeyinde 48 ülkeden katılım oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt içi temasları kapsamında da birçok ili ziyaret etti. Katıldığı etkinliklerde vatandaşlarla bir araya gelen Erdoğan, yılın ilk ziyaretini Şanlıurfa'ya yaparken, aralarında Kars, Ağrı, Çorum, İzmir, Hatay, Kastamonu, Sinop, Bolu, Düzce ve Rize'nin bulunduğu 55 ili, 67 kez ziyaret etti.

ERDOĞAN EN SON AFRİKA ÇIKARMASI YAPTI

TUNUS

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Aralık 2017 tarihinde Tunus'a resm\u00ee bir ziyaret gerçekleştirdi.

cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus Cumhurbaşkanlığı Sarayında, Tunus Cumhurbaşkanı El Baci Kaid El Sibsi tarafından resm\u00ee törenle karşılandı. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tunus Cumhurbaşkanı El Sibsi baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi.

Daha sonra Tunus Cumhurbaşkanı El Sibsi tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a devlet nişanı takdim edildi. Tunus Cumhurbaşkanı El Sibsi ve eşi Şazliye Kaid El Sibsi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onuruna resm\u00ee öğle yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus'taki temasları kapsamında Tunus Meclis Başkanı Muhammed En Nasır, Tunus Başbakanı Yusuf Şahid, Nida Genel Sekreteri Hafız Kaid El Sibsi ve Nahda Lideri Raşid El Gannuşi'yi ayrı ayrı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus'ta son olarak, 2011'de yaşanan Arap Baharı sırasında şehit edilen Tunuslular anısına yapılan Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti.

Bu ziyaretiyle Tunus'taki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kartaca Uluslararası Havalimanına geçerek beraberindeki heyetle birlikte Türkiye'ye hareket etti.

ÇAD

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Aralık 2017 tarihinde Çad'a resm\u00ee bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad'ın başkenti Encemine'de Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi tarafından resm\u00ee törenle karşılandı.


Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad Cumhurbaşkanı Debi ile birlikte, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki anlaşmaların ilgili bakanlar ve kurum yöneticileri tarafından imzalanmasının sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çad Cumhurbaşkanı Debi, görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad Cumhurbaşkanı Debi ile birlikte Türkiye-Çad İş Forumu'na katılarak bir konuşma yaptı.

Türkiye-Çad İş Forumu'na katılımıyla Çad'daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte ziyaretinin son durağı olan Tunus'a gitti.

SUDAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24-25 Aralık 2017 tarihlerinde Sudan'a resm\u00ee bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Aralık 2017 Pazar günü, Hartum Uluslararası Havaalanında Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir tarafından resm\u00ee törenle karşılandı.

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir, Cumhurbaşkanlığı Sarayına geçerek, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesinde Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Yüksek Devlet Nişanı takdim edildi.

Ülkedeki temasları kapsamında Sudan Mill\u00ee Meclisi'ni de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir'in Cumhurbaşkanlığı Sarayı bahçesinde onurlarına verdiği resm\u00ee akşam yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Aralık 2017 Pazartesi günü Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir ile Sudan'ın Kızıldeniz kıyısındaki Sevakin Adası'nda incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, adada bulunan ve TİKA tarafından restore ettirilen Osmanlı dönemine ait Hanefi ve Şafi camileri ile gümrük binasını ziyaret etti. Burada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir'in katılımıyla iki ülkenin iş adamları arasında gümrük binasında iş birliği anlaşması imzalandı.


Hartum Üniversitesi'nin kendisine tevcih ettiği fahri doktora unvanı için düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir ile birlikte Türkiye-Sudan İş Forumu'na katılarak iş adamlarına hitap etti.

Sudan'daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç Afrika ülkesini kapsayan ziyaretinin ikinci durağı olan Çad'ın başkenti Encemine'ye hareket etti.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Rus modelden Putin'e şok suçlama

Rus model Anna Shapiro, Putin'e yönelik suçlamasıyla dünya medyasında yer aldı. 

Bu kategorideki diğer haberler