Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'deki Roman buluşmasında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, güvenlik güçlerinin Afrin, Kuzey Irak ve yurt içindeki terör operasyonlarına ilişkin son rakamları da vererek, "Zeytin Dalı Harekatı'nda 4 bin 108, Kuzey Irak'ta 337 ve yurt içinde ise 173 terörist etkisiz hale getirildi" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı, Türkiye'yi ekonomi üzerinden sıkıştırmak isteyenlere de 'Başaramayacaks

Güncelleme: 11.04.2018 14:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'deki Roman buluşmasında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, güvenlik güçlerinin Afrin, Kuzey Irak ve yurt içindeki terör operasyonlarına ilişkin son rakamları da vererek, "Zeytin Dalı Harekatı'nda 4 bin 108, Kuzey Irak'ta 337 ve yurt içinde ise 173 terörist etkisiz hale getirildi" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı, Türkiye'yi ekonomi üzerinden sıkıştırmak isteyenlere de 'Başaramayacaks

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'deki Roman buluşmasında önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Esad Kabaklı üstad Burdur'da kaza geçirdi. Az önce ameliyat oldu. Az önce konuştum, dün gecede konuştum. Kendisine, Rabbim şifalar versin." Genel Başkan Yardımcımız Öznur Çalık hanım efendiye teşekkür ediyorum. Bernim doğduğum yere götürdüler. Biz Ateşspor'duk, onlar Erukspor'du. Hep yenerdik onları.

O tabloyla 11, 12 yaşıma döndüm. Oradan sadece doktor çıkmıyor, cumhurbaşkanı da çıkıyor. Bakmayın siz Fransa'nın, Almanya'nın yaptıklarına. Bunlar medeniyiz diye geçinirler ancak medeniyetle alakaları yoktur, bunu böyle bilin.

"Bizim Roman kardeşlerimizle muhabbetimiz çocukluk yıllarımıza dayanır"

Hepinizi hasret ve muhabbetle selamlıyorum. Burada milletin evinde buluşmaktan gurur duyuyorum. Birileri taklit yapar, biz aslını yaparız. Tüm Roman kardeşlerime sevgi ve selamlarımı yolluyorum. Bizim Roman kardeşlerimle muhabbetlerimiz çocuk yıllarımıza dayanır.

Kasımpaşa'da Roman kardeşlerimle yanyana büyüdük. Kağıttan top yapıp oynadık. Sokaklarda yuvarlandık, aynı okula gittik. Aynı camide omuz omuza ibadet ettik. Biz hepimiz birbirimiz Allah için seviyor, Allah'ın bir kulu olarak görüyorduk. Ne diyor şarkıda, İllede Roman olsun, ister çamurdan olsun, o da Allah kuludur, her kim olursa olsun. Ülkemizde ayrımcılık hiç olmadı mı, şu anda olmuyor mu? Vardı, şimdi de az da olsa oluyor. İnsan yanlış yollara sapma eyilimi olan bir varlıktır. Mesele ruhtan ne çıkıyor, o ruh dışarıya nasıl yansıyor.

"Üstünlük sadece takva iledir"

Peygamber Efendimiz, bize insanlara nasıl bakmamız gerektiğini çok açık bir şekilde öğütlüyor. Kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur, üstünlük sadece Allah'tan korkmaktadır.

Hayatımız boyunca yaradılanı severiz, yaradandan ötürü felsefesiyle hareket ettik. İBB'den bu yana Roman kardeşlerim ile hep irtibat halinde olduk. Aynı mahallede büyüdük, oradan başbakan da, cumhurbaşkanı da çıkabiliyormuş. Roman kardeşlerimle hep kucaklaştım, halleştim, helalleştim.

"Buraya geliyorsun klarnetin yanında değil"

Biz Roman kardeşlerimize Fransa gibi fransız kalmayacağız. Serkan'da klarnetin virtüözüdür. Serkan klarnetin yanında mı? Buraya geliyorsun klarnetin yanında değil. Az öncede ifade edildi, iskan kanunu değiştirdik ayrımcı ifadeleri kaldırdık. 2009 sonunda 36 ilinde federasyonların katılımıyla Roman Çalıştayı topladık. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Roman kardeşlerim devletin en üst düzeyiyle sorunlarını tartıştılar.

Roman vatandaşlarımız asa meselesini kendi içlerinde çözerlerse biz de konut inşası konusunda desteğe hazırız.

"Roman vatandaşlarımızın içlerinden geliyorum"

Roman vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, işgücü, sosyal hayat gibi konularda ihtiyacı olan çalışmalar bizim dönemimizde gerçekleştirilmiştir.

Her ne kadar birileri sadece Romanları, sadece Romanlar gününde hatırlayıp istismar malzemesi olarak kullansa da siz bizim bu konuda ki düşüncelerimizi biliyorsunuz.

Bay Kemal, size diyor ki 'Ben sizin ayağınıza geliyorum, o sizi ayağına çağırıyor.' Ya hu ben Roman kardeşlerimin içinden geliyorum Bay Kemal, içinden geliyorum.

"Yaptıklarınızla ön yargıları yıkacaksınız"

Rabbim, her kulunu aynı özelliklere, aynı kabiliyetlere, aynı güzelliklere sahip olarak yaratmıştır. Roman kardeşlerim elbette daha iyi eğitim, sağlık hizmeti alacak, elbette daha iyi işler bulacak ama Roman olmanın verdiği o cazibeden de ödün vermeyecek. Müzik mi icra ediyorsunuz? En güzelini yapın. Ticaretle mi iştigal ediyorsunuz? En güzeli icra edin. İşte o zaman bir bir o ön yargıların yıkılıp gittiğini göreceksiniz.

Siz bir gayret ortaya koyacaksınız ki, yapılan planlar, programlar neticeye ulaşabilsin.

"16 saatte FETÖ'yü devirdik"

Güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonlarda Afrin'de 4 bin 108, Kuzey Irak'ta 337 ve yurt içinde ise 173 teröristin etkisiz hale getirildi.

Biz, sizlerle birlikte 16 saatte FETÖ'yü devirdik. Dün Gabon'dan getirdiler. Daha önce Kosova'dan paketleyip getirdiler. Her nereye giderlerse gitsinler alıp geleceğiz.

Ekonomi üzerinden de bizim üzerimize geliyorlar, bir kez daha ilan ediyorum; 'Başaramayacaksınız'.

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

İstanbul 18 Eylül trafiğe kapatılacak yollar hangileri?

Bu akşam oynanacak olan Galatasaray- Lokomotiv Moskova maçı nedeni ile İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. İstanbullular 18 Eylül akşamı trafiğe kapatılacak olan yolların hangileri olduğunu araştırıyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

Bu kategorideki diğer haberler