Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın bedelli askerlikle ilgili sorulan soruya 'gündemimizde yok' dedi.

Güncelleme: 04.01.2018 14:21

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın bedelli askerlikle ilgili sorulan soruya 'gündemimizde yok' dedi.

Son günlerde kamuoyunun gündemine sık sık gelen 'bedelli askerlik' Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a soruldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın bir basın toplantısı düzenleyerek Cumhurbaşkanlığı gündemine dair bilgi verdi.

Kendi açıklamalarından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kalın, bedelli askerlik konusunda da bir açıklama yaptı.

Bu soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini tekrarlayarak cevap vermek istediğini söyleyen İbrahim Kalın, "Gündemimizde böyle bir şey yok." açıklamasını yaptı.

BEDELLİ BEKLEYEN 3 MİLYON KİŞİ 

Bedelli Askerlik Platformu Başkanı Halil İbrahim Kalkan'ın açıklamalarına göre toplam bakaya sayısı bir milyon iki yüz bin sınırına dayandı. Tecilli olanlarla birlikte bu sayı üç milyonu bulmakta.

BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN KÖŞE YAZISI

Milat İnternet yazarı Hüseyin Yıldız 'bedelli askerlik' ile ilgili çarpıcı bir yazı kaleme aldı...

Bedelli askerlik uygulaması son zamanlarda siyasetin olmasa bile kamuoyunun gündeminde. Neredeyse her gün,  sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında geliyor. Bedelli askerlik bekleyen gençlerin sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. 1988 doğumlu olanların tamamı, yeni yıla girince bakaya durumda kaldılar.

Geçmişte uygulanan bedelli askerliklerin çoğu "biriken kaçak-saklı-bakaya konumundaki problemli yükümlülerin eritilmesi"  sebebiyle çıkmış. 1999 yılında çıkan bedelli askerlik uygulaması Gölcük depremi sonrası yıpranan ekonomiyi düzeltme amacıyla, 2014 yılında son çıkan bedelli askerlik yasası ise TSK'ya teknolojik savunma için gerekli kaynağı sağlamak adına çıkarılmıştı.

Bedelli Askerlik Platformu Başkanı Halil İbrahim Kalkan'ın açıklamalarına göre toplam bakaya sayısı bir milyon iki yüz bin sınırına dayandı. Tecilli olanlarla birlikte bu sayı üç milyonu bulmakta.

Sosyal medyadan anlaşıldığı üzere "bedelli askerliği zengin yapar" algısı da tamamen hayal dünyasının bir ürünü. Çoğu borçlu, eşine, çocuklarına bakmak zorunda olan insanlar.  Okumuş olanlar altı ay, okumamış üniversiteyi terk etmiş zorunda olanlar ise on iki ay boyunca eşini, çocuklarını hasta anne ve babasını bırakacak yerleri ya da hayatlarını idame ettirecek bir durumları olmadığını biliyorlar. Devletin asker anne/eşlerine verdiği asker maaşı 270 TL dolaylarında ve bu parayla yaşanmayacağını bilmekteler.

Kötü olan da çalıştıkları iş yerlerine tebligatlar gitmekte, çalıştıkları işten olmaktalar. Hayatlarını idame ettirecek olan geliri kazanmaları da engellenmekte. Zor zamanlar geçirmekteler. Ekonomik olarak da kurban edilmekteler.

Bedelli askerlik bekleyen 1.200.000 kişi sadece rakam değil, her biri insan, her biri bir hayat. Düşünceleri, kaygıları, korkuları ve bakmakla hükümlü olduğu canlar var.

Bedelli askerlik bekleyenlerden Ali Kurt'tan bahsetmek istiyorum size. Kendisi 30 yaşında, evli ve 3 çocuk babası. Çocuklarından biri down sendromlu. Eşi ev hanımı ve tek gelirleri Ali'nin kazandığı ve evine getirdiği para. Evini, çocuklarını ve eşini hayatta tutmak için çalışmaktadır.

Her zaman ekonomistleri, güvenlik uzmanlarını, siyaset adamlarının bedelli askerlikle ilgili yorumlarını dinledik ve okuduk. Bedelli askerlik bekleyenlerin yorumları neler bir kerede onların dediklerini ve neden bedelli askerlik istediklerine bakalım.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler