15 Temmuz hain darbe girişimi için sözde ''sıkı yönetim direktifi''ni hazırlayan kişinin ''John'' isimli biri olduğu ve bu belgenin 7 Temmuz 2016'da oluşturulduğu ortaya çıktı.

Güncelleme: 07.08.2018 09:13

15 Temmuz hain darbe girişimi için sözde ''sıkı yönetim direktifi''ni hazırlayan kişinin ''John'' isimli biri olduğu ve bu belgenin 7 Temmuz 2016'da oluşturulduğu ortaya çıktı.

TSK'nın evrak dağıtım sistemi MEDAS'tan birliklere gönderilen bildirinin ham hali astsubay Hüseyin Ömür'ün mailinden çıktı. Dosyanın 7 Temmuz 2016'da oluşturulduğu tespit edildi. Son değişiklik ise 15 Temmuz saat 22.45'te yapıldı. Meta/data incelemesine göre belgeyi John isimli bilgisayar kullanıcısı hazırladı.

15 Temmuz darbe girişiminin sözde sıkıyönetim direktiflerini hazırlayanın "John" olduğu belirlendi. Astsubay Hüseyin Ömür'ün mailinden çıkan belgenin 7 Temmuz tarihinde oluşturulduğu ortaya çıktı. Word belgesi üzerindeki son değişikliğin ise 15 Temmuz saat 22.45'te yapıldığı anlaşıldı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardında ABD'nin olup olmadığı en çok tartışılan konulardandı. Her fırsatta bu iddiaları yalanlayıp demokrasi yanlısıymış gibi açıklamalar yapan ABD'nin darbeyle ilişkisini ortaya koyabilecek yeni bir belge ortaya çıktı.

HAM HALİ MAİLDEN ÇIKTI

Hain kalkışmanın püskürtülmesi sonrası savcılık, sözde sıkıyönetim direktiflerinin peşine düştü. Genelkurmay Başkanlığı'ndaki bilgisayarların kopyası alındı. Ayrıca direktiflerin mail yoluyla gelmiş olabileceği ihtimali değerlendirilerek gözaltına alınan darbecilerin mailleri de mercek altına alındı. 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili MEDAS'tan kuvvet komutanlarına gönderilen darbe bildirilerin ham hali eski Astsubay Hüseyin Ömür'ün mailinden çıktı.


SON DEĞİŞİKLİK 22.45'TE

Sıkıyönetim direktiflerinin birliklere gönderilmesinde görev alan Genelkurmay Çatı Davası sanıklarından Hüseyin Ömür'ün mailindeki "kişisel dosyalar hüseyin ömür" isimli klasörden çıkan direktifler, belgelerin ne zaman ve kim tarafından oluşturulduğunu ele verdi. 3 sayfadan oluşan Word halindeki "Sıkıyönetim Direktifi" isimli belgenin, 7 Temmuz 2016 tarihinde oluşturulduğu görüldü. Belge üzerindeki son değişikliğin de 15 Temmuz günü saat 22.45'te yapıldığı anlaşıldı.

DARBENİN JOHN'U KİM

Word belgesinin meta/data bilgilerinin incelenmesi sonucunda da dikkat çekici bir bulguya ulaşıldı. Yazarlar bölümünde "John" isminin yazılı olduğu görüldü. Buna göre, söz konusu belgenin "John" isimli bilgisayar kullanıcısı tarafından hazırlandığı belirlendi. Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılan araştırmalarda "John" isminde bir bilgisayar kullanıcısı tespit edilemezken, bu da darbe direktiflerinin Genelkurmay Başkanlığı dışındaki bir bilgisayarda hazırlandığını ortaya koydu.

MEDAS'TAN DARBE MESAJLARINI GÖNDERDİ

Genelkurmay Çatı Davası'na konu iddianamede, o dönem Genelkurmay Personel Başkanlığı General-Amiral Şubesinde görev yapan sanık Hüseyin Ömür ile ilgili dikkat çekici bilgiler yer alıyor. Buna göre, darbe direktiflerinde Mehmet Partigöç ile birlikte imzası bulunan Cemil Turhan, kendi personeli olan Hüseyin Ömür ve Kenan Şimşek'i 14 Temmuz günü çağırarak darbe girişiminin bilgisini verdi ve kendilerinden MEDAS sisteminden nasıl mesaj çekildiğini öğrenmeleri emrini verdi. Emir üzerine şüpheli Ömür ile Şimşek, Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı'nda görevli sivil memur Zehra Keskin'den, bilgisayar şifrelerini ve MEDAS sistemine bilginin nasıl yüklendiğini öğrendi. Daha sonra her iki darbeci 15 Temmuz günü darbe mesajlarını MEDAS'a yükleyerek kuvvetlere çekti.


OKLAR WALKER'I GÖSTERİYOR

Genelkurmay Çatı Davası'na da giren belgede ismi yer alan John'un kim olduğu merak konusu olurken, söz konusu tespitin ardından darbe girişimi döneminde Türkiye'de bulunan tüm John'ların mercek altına alındığı öğrenildi. O dönemde Türkiye'de bilinen "John"lardan birisi İncirlik'te üs komutanı olan Albay John Walker'dı. Bir diğeri o dönem ülkesinin Türkiye'deki en üst düzey temsilcisi konumunda olan ABD Büyükelçisi olan John Bass. Her ikisinin de Türkiye'deki görevi darbe girişiminin ardından son buldu. Mesaj içeriklerinde darbe direktiflerinin olması nedeniyle belgeyi hazırlayan kişinin daha çok asker şahıs olabileceği değerlendiriyor. Bu da okları Walker'a çeviriyor. O dönem İncirlik'teki en üst düzey ABD'li askeri yetkili olan Walker'ın adı o dönem İncirlik Üssü Komutanı olan darbeci general Bekir Ercan Van ile görüşmesi sonrası gündeme gelmişti. Van'ın darbenin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Walker'ı ziyaret ettiği ortaya çıkmıştı.

20 MADDELİK BİLDİRİ!

En sonunda "Yurtta Sulh Konseyi" yazan 3 sayfalık "Sıkıyönetim Direktifi" isimli belge 20 maddeden oluşuyor. Darbenin gece yapılacağı hesaplanarak saat 03:30'a göre yayınlanması planlanan direktifin ilk maddesi Yurtta Sulh Konseyi'nin TRT'de okuttuğu metin olarak yer aldı. Tüm yurtta sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği ifadesi yer alan direktifte, ilk sıkıyönetim komutanlarının atandığı ve görevlilerini eksiksiz yerine getirecekleri kaydedildi.

O VİLLADA MI HAZIRLANDI?

Yürütülen soruşturmalarla firari imam Adil Öksüz'ün başkanlığındaki darbe toplantıların Çayyolu'ndaki villada yapıldığı ortaya çıkarılmıştı. Söz konusu darbe belgelerinin ilk oluşturulma tarihi olan 7 Temmuz'da da bu toplantıların devam ediyor olması, sözde sıkıyönetim direktiflerinin Çayyolu'ndaki villada hazırlanmış olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

DARBE BİLDİRİLERİ ELİNDE

Sanık Hüseyin Ömür'ün 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Karargahı'ndaki görüntüleri dava konusu iddianameye girdi. Karargah harekat merkezinde diğer darbecilerle birlikte olduğu anlaşılan Ömür'ün mesajların çekildiği Muhabere Merkezine de gittiği görülüyor. Ömür'ün elinde darbe mesajlarının da olduğu kameralara yansıyor. Darbenin püskürtülmesinin ardından sivil kıyafetlerini giyen Ömür'ün, diğer darbeci askerlerle birlikte nizamiyeye doğru yürüdüğü de görülüyor.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Türk ve Suudi yetkililer bir araya geldi!
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu
Arap Birliği'nden Batı Şeria için cılız ses!
Turizm devinden konkordato başvurusu
YPG tutuştu! TSK 7 noktada teyakkuzda

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Bu kategorideki diğer haberler