15 Temmuz'da İBB'nin işgali davasının beşinci duruşmasında savunması alınan eski Teğmen Sevim, sanık eski Albay Demir'in kendini çağırarak "Sela okuyan imamı susturmasını" emrettiğini söyledi.

Güncelleme: 14.03.2018 20:03

15 Temmuz'da İBB'nin işgali davasının beşinci duruşmasında savunması alınan eski Teğmen Sevim, sanık eski Albay Demir'in kendini çağırarak "Sela okuyan imamı susturmasını" emrettiğini söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) işgali ve burada çıkan olaylarda Prof. Dr. İlhan Varank'ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin şehit edilmesiyle ilgili 52 sanığın yargılandığı davanın beşinci duruşması tamamlandı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu karşısındaki binada yapılan duruşmada savunması alınan sanık eski Teğmen Ömer Sevim, askerleri araçlara bindirme emri aldıklarını, kendilerine İBB'nin emniyetini alma görevi verildiğini iddia etti.

İBB binasına geldiklerinde tüm katlara ikişer asker görevlendirdiğini ve binadaki tüm personelin kendilerine yardımcı olduğunu öne süren Sevim, "Binayı emniyete aldık. Askerlerin yerleştirilmesini yüzbaşılar gerçekleştirdi. Emir komuta onlarda olduğu için ben onlara yardımcı olmaya çalıştım. Binanın etrafında keşif amaçlı bir tur atmak için dolaşmaya başladım. Turu tamamlayıp İBB kavşağının oraya geldim. Vatandaşlar 'Asker kışlaya' diye bağırıyordu. Bu grubu farklı algıladığım için çok ciddiye almadım. Albay Zeki Demir'in (sanık) bu grupla bağrıştığını ve havaya ateş ettiğini gördüm." dedi.

Darbeci albaydan "İmamı susturun" emri

Vatandaşlara binaya emniyeti sağlamak amacıyla geldiklerini anlatmaya çalıştığını iddia eden Sevim, savunmasında şunları söyledi:

"Askerler tarafından kontrolsüz şekilde ateş edildiğini düşündüm. Tüfeğimi askerlere doğru sallayarak ateş etmemeleri gerektiğini ifade ettim ve askerlere kızdım. Albay Zeki Demir, birkaç el yere ateş etti ve bir kişiyi bacağından vurdu. Tüm grup kaçışmaya başladı. Bir kişinin daha yaralandığını gördüm ama onun nasıl yaralandığını bilmiyorum. Emrimdeki askerlere silahlarını emniyete alma emri verdim. Şehzade Camisi tarafından silah sesleri duydum. Asteğmen Fatih Sultan Mehmet Samancı'yı o tarafa askerlere ateş etmemeleri için yolladım."

Bu sırada sanık Asteğmen Fatih Sultan Mehmet Samancı, sanık Sevim'in yalan söylediğini ifade ederek müdahalede bulundu.

Mahkeme Başkanı, Samancı'nın salondan çıkarılmasına karar verdi.

Sanık eski Albay Zeki Demir'in kendini yanına çağırdığını belirten Sevim, "Bana sela okuyan imamı susturmamı emretti. Bir askerin emre uymama neticesinde Zeki Albay tarafından vurulduğunu duymuştum. Ben de korktuğum için 'Emredersiniz.' yanıtını verdim." dedi.

Duruşmada savunma yapan sanık eski Yüzbaşı Mustafa Alper Şengören, 23.00 sıralarında İBB'nin oraya vardıklarını, çevre emniyetinin alındığını söyledi.

Vatandaşların aleyhlerine slogan attığını ve bu nedenle haber sitelerine girdiğini kaydeden Şengören, "Sitelerde askeri kalkışma haberlerini gördüm. Bunu hemen gidip Albay Zeki Demir ile konuştum. O da araçların toplanması emrini verdi. Sonra zannediyorum ki trafik yoğunluğu nedeniyle bu emrinden vazgeçti ve araçlar tekrar emniyet düzenine getirildi. Daha sonra polisler geldi ve ben kolumdan yaralandım. Zeki Albay göğsünden vuruldu. Daha sonra soyunma odasına geçtim." şeklinde savunma yaptı.

Polise teslim olduğunu söyleyen Şengören, savunmasında hakkındaki tüm suçlamaları reddetti.

Duruşma sanık savunmalarına devam edilmek üzere yarına ertelendi.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Rus modelden Putin'e şok suçlama

Rus model Anna Shapiro, Putin'e yönelik suçlamasıyla dünya medyasında yer aldı. 

Bu kategorideki diğer haberler