FETÖ'nün suikast timine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını değerlendiren kanaat önderleri, "Vatan hainlerinin 15 Temmuz gecesini inkar etmelerine izin vermeyeceğiz. FETÖ'nün talimatlarını gerçekleştiren darbeciler mutlaka hak ettikleri şekilde cezalandırılacaklar." dedi.

Güncelleme: 07.10.2017 10:00

FETÖ'nün suikast timine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını değerlendiren kanaat önderleri, "Vatan hainlerinin 15 Temmuz gecesini inkar etmelerine izin vermeyeceğiz. FETÖ'nün talimatlarını gerçekleştiren darbeciler mutlaka hak ettikleri şekilde cezalandırılacaklar." dedi.

EZGİ ÇELİK-SEDA KELENANKARA

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın kararı geçtiğimiz günlerde açıklandı. FETÖ'cü hainler 4'er kez müebbet cezasına çarptırıldı. Kararı Milat'a değerlendiren Kanaat Önderleri, "Vatan hainleri ceza almaktan kurtulamayacak" dedi.

"Ceza almaktan kurtulamayacaklar"

AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast davası sanıklarına müebbet cezası verilmesine ilişkin, "FETÖ sanıklarının hak ettiği ceza idamdır. Milletimizin talebi de bu yöndedir. Fakat anayasamızda idam olmadığı için ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldılar. Tabi bir de suçların farklı boyutları var.  "Cumhurbaşkanına suikast, 'Anayasayı ihlal',  'Hükümete karşı suç', 'Silahlı terör örgütü yöneticisi olma', 'Nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali" gibi cezalardan hüküm giydiler. Duruşmalarda her ne kadar yalan, red ve takiyye üzerine bir pozisyon alsalar da bu "inkar" politikaları onlara fayda etmeyecektir. Biz de milletimizin gözünün önünde gerçekleşen, hepimizin şahit olduğu o anları inkar etmelerine izin vermeyeceğiz. Ankara'da ki davaları da bu süreçte takip etmeye devam ediyoruz. Aynı tablo orada da var. FETÖ'nün talimatlarını gerçekleştiren bu darbeciler mutlaka hak ettikleri şekilde cezalandırılacaklar. Birtakım maskaralıklar yaparak şehit ailelerini, gazilerimizi üzüyorlar. Ama ceza almaktan kurtulamayacaklar. Onlar için "ölüm, idam" cezası yok belki ama müebbet cezası ile ölümden beter bir ceza çekeceklerdir" dedi.

"Milletimiz vicdanen de yargıladı"

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Av. Kemalettin Yılmaztekin, konuya ilişkin şu ifadelerde bulundu: "15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı oteli basan sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmaları gerekirdi. Cumhurbaşkanına suikast, hükümete karşı suç, kasten öldürme ve teşebbüs etme suçlarından yargılandılar. Hukuk sistemimizde şu anda en ağır ceza; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. Halkımızın bu noktada devletine ve milletine ihanet eden hainlere karşı "idam cezası" talebi vardı. Gönlümüzden geçen bu vatan hainlerin idam cezasına çarptırılmasıydı. Milletimizin ve devletimizin iyi niyetini suiistimal eden bu ulaklar zaten vicdanlarımızda "esfel-i safil\u00een" (cehennemin dibi) düzeyinde yargılanmıştır" dedi. 

"Darbeciler için ilk önemli karar"

Avukat Emrullah Beytar, ise "Davaya ilişkin gerekçeli karar henüz açıklanmadı.  Dolayısıyla verilen karardaki eksiklikler neler olduğunu söylemek çok kolay değildir. Ancak takip ettiğim kadarıyla verilen karar darbeciler hakkında verilmiş ilk önemli karardır. Yargılamayı yapan mahkemenin bu kararı darbecilerle yüzleşmek ve adaletin tesisi için önemli bir karar olduğu düşüncesindeyim" dedi.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe
FETÖ'cü komutan yakalandı
Tamimi Trump'a resti çekti
İtirafçı teröristin anlattıkları tüyleri diken diken etti
İşte FETÖ'nün 'izdivaç genelgesi'
Erdoğan açıkladı! Yerel seçimlerde...
Akdeniz'de gerilim!Yunan gemisine el koydu
Fırsatçılar raftan inmek bilmiyor!
Erdoğan'ın yeni danışmanı belli oldu
ABD'deki bakım evinde dehşet anları!
Almanya'nın ağzının suyu aktı: Türkiye ekonomik açıdan sağlıklı bir ülke
Son gün 1 Ekim
Almanya ile yeni dönem
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

Şeyhin 'putperestlik' suçlaması o işletmeyi kapattı!

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler