Günlük hayatta karşılaştığımız sorunlar, üzücü durumlar bazen bizleri ruhen yıpratabilmektedir. Depresyonun tanımıda tam olarak budur. Peki kişinin yaşadığı psikolojik durumlar depresyona yorulabilir mi? Depresyon nedir? Belirtileri nelerdir, nasıl bir tedavi uygulanır?

Güncelleme: 16.04.2018 15:23

Günlük hayatta karşılaştığımız sorunlar, üzücü durumlar bazen bizleri ruhen yıpratabilmektedir. Depresyonun tanımıda tam olarak budur. Peki kişinin yaşadığı psikolojik durumlar depresyona yorulabilir mi? Depresyon nedir? Belirtileri nelerdir, nasıl bir tedavi uygulanır?

Günlük hayatta yaşadığımız mutsuzluklar, olumsuz durumlar sonrasında çevremize karşı davranışlarımızda ve hareketlerimizde değişiklikler olabiliyor bu tür eğilimleri depresyon olarak tanımlamak doğrumudur? Depresyon nedir?

Depresyon nedir?
Depresyon, duygusal değişimler ve çöküntü ile kendini belli eden, bazı faktörler sonucu ruh halinde değişiklikler yaratan psikolojik bir hastalıktır. Depresyon her ne kadar psikoloji temelli olsa da hastalığın görülmesine etken fizyolojik ve çevresel faktörler de vardır. Depresyon çevreden gelen uyarılara bağlı olarak beynimizde salgılanan bazı hormonların yeterince salgılanmaması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu çevresel etkilerin başında yoğun iş hayatı, stres, uyku düzensizliği ve sağlıksız beslenme sayılabilir. Tüm bu etmenler beyinde salgılanan hormonların dengesinin bozulmasına ve buna bağlı olarak ruh dengemizin bozulmasına sebep olur. Peki depresyon belirtileri nelerdir? Bu insanlar nasıl hisseder?

Depresyondaki İnsanlar Nasıl Hisseder?
Depresyonda olan insanlar genellikle gergin, memnuniyetsiz, stresli ve öfkeli hissederler. Bununla birlikte eskiden zevk aldıkları işleri yaparken eskisi gibi zevk almazlar. İçe kapanık ve mutsuz bir ruh hali içindedirler. 
 

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Genellikle psikolojik bozulmalarla görülse de fizyolojik etkileri de vardır. Belirtiler:

\u2022    Ümitsizlik: yolunda gitmeyen işlerin yoluna gireceğine dair inancın kırılması
\u2022    Duyguları kontrol edememe: ani ve fazla duygusal tepki verme
\u2022    Günlük aktivitelerin aksaması: günlük yaşam aktivitelerinden zevk almama ve bunları yerine getirmeme
\u2022    İştahta belirgin artış veya azalış: çok yemek yeme veya hiç yememe
\u2022    Uyku düzeninde değişmeler: çok uyuma ya da hiç uyuyamama
\u2022    Öfke ve huzursuzluk: rahatsız hissetmeye bağlı olarak öfke ve huzursuzluk duyma
\u2022    Aşağılık duygusu: kendinden nefret etme
\u2022    Enerji kaybı: aktivitelere karşı isteksizlik
\u2022    Nedeni belli olmayan fiziksel ağrılar

Bu belirtilerin bazılarını hemen hemen herkes taşıyabilir. Fakat depresyon teşhisi ciddi bir iştir. Unutulmamalıdır ki bu belirtileri gösteren herkesin depresyonda olduğunu söylemek mümkün olmaz. Bununla ilgili bir doktora başvurmak doğru sonuç almak açısından önemlidir.

Depresyon tedavisi var mıdır? 

Depresyon tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavide ön koşul hastanın tedaviye hazır olması ve bunun farkında olarak tedavi olmayı istemesidir. Depresyon tedavisinde antidepresan ilaçlardan da yardım alınmaktadır. Fakat uzmanlar depresyonu kişinin kendi sorunları ile yüzleşip bunları çözüme kavuşturması ile tedavinin daha uygun olduğunu belirtmektedirler. Tedavide önemli olan kişinin depresyona sebep olan etkenleri bulup bunları bir çözüme kavuşturmasıdır. Depresyon düzenin oturtulması ve stres, kaygı ve yoğun iş ve okul temposu gibi etmenlerin minimuma indirilmesi ile kolayca tedavi edilebilir. 

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Bu kategorideki diğer haberler