Suriye'nin Irak sınırında, DEAŞ kontrolündeki Deyrizor ili, iç savaşta söz sahibi aktörlerin yeni ilgi odağı haline geldi. Rusya ve İran destekli rejim güçleri, il merkezindeki kuşatmayı delmeye yaklaşırken kent, 'PKK/PYD devleti' planı açısından ABD için de önem taşıyor.

Güncelleme: 04.09.2017 18:04

Suriye'nin Irak sınırında, DEAŞ kontrolündeki Deyrizor ili, iç savaşta söz sahibi aktörlerin yeni ilgi odağı haline geldi. Rusya ve İran destekli rejim güçleri, il merkezindeki kuşatmayı delmeye yaklaşırken kent, 'PKK/PYD devleti' planı açısından ABD için de önem taşıyor.

Astana süreciyle ülkenin diğer cephelerindeki çatışmalar büyük ölçüde dururken, Suriye'deki mücadele ülkenin doğusuna Irak sınırına kayıyor. Bu noktada Irak sınırındaki Deyrizor'un, son dönemde ABD, Rusya, İran, rejim, terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ açısından önemi artıyor.

Son nüfus sayımına göre yaklaşık 230 bin kişinin yaşadığı Deyrizor'un büyük kısmı, Temmuz 2014'ten bu yana DEAŞ'ın kontrolünde. İl kırsalına hakim DEAŞ, merkez ve çevresinde de rejim güçlerini kuşatmada tutuyor.

Son birkaç ayda, ABD öncülüğündeki koalisyon ve müttefiki terör örgütü PKK/PYD'nin, DEAŞ'ın kalesi Rakka'ya yoğun saldırıları, örgüt militanlarının Rakka'nın güneydoğusundaki Deyrizor'a kaymasına neden oldu. Geçen hafta, Hizbullah ile yapılan anlaşma sonucu da Suriye-Lübnan sınırındaki DEAŞ'liler, bu ile geçtiler.

REJİM KUŞATMAYI KIRMAK ÜZERE

Rus hava şemsiyesinde ilerleyen rejim güçleri, Humus'un batısındaki Tedmur (Palmira) ilçesini mart ayında geri alarak Humus çölünden DEAŞ'lıların toplandığı Deyrizor'a doğru ilerledi.

Rusya Savunma Bakanlığından 21 Ağustos'ta yapılan açıklamada, Rakka ve Batı Humus'ta güç kaybeden DEAŞ'ın ağustos ayı boyunca Deyrizor'daki yapılanmasına odaklandığı vurgulanarak, terör örgütünün Deyrizor kentinde mağlup edilmesinin stratejik öneme sahip olduğu belirtilmişti.

Rejim güçleri, geçen ay başında Humus'un doğusundaki Sükne beldesini ele geçirdikten sonra Birşeya dağı ve doğusundaki Bir Kuseybe, Tar El Tarfavi ve Kasr Tarfavi köylerini ele geçirdi. Böylece, Deyrizor il sınırına batısından giriş yapan rejim güçleri, dün gece itibarıyla merkezde, DEAŞ kuşatması altındaki rejim güçleri ile mesafeyi, Bir Kuseybe'den yaklaşık 15 kilometreye indirdi.

Rejim güçleri, Bir Kuseybe'nin güneyindeki Sükne'den ise merkeze yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta. Rejim güçlerinin, Deyrizor'un merkezindeki 137. Topçu Tugayı'na ulaşarak kuşatmayı kırmada üstünlük sağlayacağı öngörülüyor.

RUSYA'DAN BUGÜN BÖLGE HAKKINDA AÇIKLAMA GELDİ

Bugün Rusya Savunma Bakanlığı'nından yapılan açıklamada "Rakka'ya bağlı El Suhna yönünden taaruza geçen Suriyeli birlikler, Palmira-Deyr ez Zor karayolunda DAEŞ'in kontrol ettiği stratejik noktaları kurtardı" dendi.

Deyrizor'u kurtarma operasyonu düzenleyen Suriye ordusunun son 24 saatte 8 kilometre ilerlediğini aktaran Rusya Savunma Bakanlığı, bu sırada bölgedeki 2 stratejik tepenin ele geçirildiğinin altını çizdi.

ABD'NİN GÖZÜ DE BURADA

DEAŞ'ın mağlubiyeti yaklaştıkça Deyrizor üzerindeki rekabet arttı. ABD, müttefiki PKK/PYD, İran ve rejim, ilde söz sahibi olmak için bazı hamleler yapıyor.

Deyrizor, Rusya-İran-rejim ile ABD-PKK/PYD kampları arasında kilit nokta haline geldi. ABD, PKK/PYD'yi Suriye politikasının merkezine koyarak kantonel idari özerk yapılarla federal Suriye hazırlığı yapıyor.

Bu çerçevede Deyrizor, hem Irak ile ticareti sağlayacak konumu hem doğal kaynakları itibarıyla ABD öncülüğünde gelişen "PKK/PYD devleti" için hayati önem taşıyor.

Haseke'nin güneyindeki Şeddadi bölgesinde, Cebse gaz ve petrol alanında, Deyrizor operasyonunda PKK/PYD militanları ile iş birliği yapmak için 150 ABD özel kuvveti bulunuyor.

DEAŞ karşıtı koalisyonun komutanı Korgeneral Steve Townsen, önceki gün DEAŞ ile mücadelede sonraki durağın Deyrizor olacağını ve bu operasyonda da PKK/PYD'yi destekleyeceklerini açıkladı.

İRAN'IN 'BÜYÜK PLANI' İÇİNDE KRİTİK NOKTA

Diğer yandan, rejim Deyrizor operasyonunda Rusya'nın yanı sıra İran'ın da desteğini alıyor. Rejim saflarında yaklaşık yüzde 40 oranında İran'ın eğittiği milis yer alıyor ancak İran'ın Deyrizor için planı daha geniş perspektife dayanıyor.

Bağdat yönetimine bağlı, İran destekli Haşdi Şabi güçleri, Deyrizor'un batısında, Irak tarafında, Musul'da konuşlu durumda. Irak'ta DEAŞ'a karşı mücadele gerekçesiyle İran destekli Haşdi Şabi güçleri Suriye sınırındaki Musul ilinde bazı bölgeleri ele geçirmişti.

Haşdi Şabi ayrıca, güneyden, Tanif'in karşısında, Irak'ın batısında, Ürdün ve Suriye sınırı yakınındaki Rutbe'de konuşlu.

İranlı milisler de Tanif'in kuzeyindeki Zakf bölgesinde Haşdi Şabi ile birleşmek için bekliyor. Bu gruplar, kuzeydoğuda Suriye-Irak sınırına ulaşarak Musul'daki Haşdi Şabi güçleriyle temas kurabilirse İran için stratejik bir proje hayata geçecek. İran'ın Irak üzerinden Suriye'ye ve Akdeniz'e çıkış hedefi gerçekleşecek.

KAYNAKAA, SPUTNİK, HABER7
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye
Partilere ayrılacak bütçe payı belli oldu
'Kaşıkçı'nın ses kaydında' bomba iddia!
Meteoroloji uyardı! Sağanak geliyor
'Öğrenci Andı' kararına hükümetten ilk tepki!
İstanbul'da Bylock operasyonu!
HDP'li başkanın PKK'lı oğlu öldürüldü!
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin öldüğü olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!
İP'de toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler