Yeni Hükümet Sistemi ile devlette gerçekleşen dönüşümün en büyük hamlelerinden biri dış politikada gerçekleştirilecek. 10.Büyükelçiler Konferansı kapsamında bu yıl "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Girişimci ve İnsani Dış Politika" konusu ele alınacak. Dış politikaya dair önemli kararların da alınacağı program 12-17 Ağustos'ta Ankara ve Konya'da gerçekleşecek.

Güncelleme: 10.08.2018 13:15

Yeni Hükümet Sistemi ile devlette gerçekleşen dönüşümün en büyük hamlelerinden biri dış politikada gerçekleştirilecek. 10.Büyükelçiler Konferansı kapsamında bu yıl "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Girişimci ve İnsani Dış Politika" konusu ele alınacak. Dış politikaya dair önemli kararların da alınacağı program 12-17 Ağustos'ta Ankara ve Konya'da gerçekleşecek.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Dışişleri Bakanlığının yurtdışı ve merkez teşkilatlarda görevli tüm Büyükelçilerin katılacağı "Büyükelçiler Konferansı"nın onuncusu bu yıl Ankara ve Konya'da düzenlenecek. Tüm hariciye teşkilatının katılacağı programda Türkiye'nin dış politikasına dair önemli görüşmeler yapılacak, gelecek vizyonunun oluşması noktasında büyük bir etkileşimde bulunulacak. 2008 yılından bu yana devam eden "Büyükelçiler Konferansı" bu yıl 12-17 Ağustos 2018 ve kabine üyelerinden bazılarının da katılımıyla gerçekleşecek.

Dış politikada yeni yönetim şekli

Milat'ın Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre 10. Büyükelçiler Konferansının teması "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Girişimci ve İnsani Dış Politika" olarak belirlendi. Konferansta Başkan Erdoğan'ın büyükelçilere yönelik talimatları da olacak ve Türk Dış Politikası'na dair gelişmeler ve yönelimler gözden geçirilecek. Ayrıca, güncel sınama ve fırsatlar görüşülerek yeni dönemdeki öncelikler değerlendirilecek. Bu çerçevede Büyükelçiler, Başkan Erdoğan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım tarafından kabul edilecekler. Kabine üyeleri görev alanlarına ilişkin Büyükelçilere hitapta bulunacaklar. Konferans kapsamında bu yıl Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin işleyişi ve çalışma yöntemleri ile devlet teşkilatının yapılanmasına dair yenilikler hususunda da Büyükelçilere bilgi verilecek.

Uluslararası katılım da olacak

Dışişleri Bakanlığından ulaşılan bilgiye göre bu yıl düzenlenen konferansa aynı zamanda Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurul Başkanı Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile Sudan Dışişleri Bakanı Al-Dirdiri Mohamed Ahmed de katılacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yenilenen devlet teşkilatının işleyişinin yanında, ekonomi ve güvenlik gündemleri de Konferansın odak konularından olacak. Konferansın son gününde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Büyükelçilerle Konya'ya bir ziyaret gerçekleştirecek. Büyükelçiler Konferansı'nın, bölgemiz ve dünya için barış, refah ve istikrarı hakim kılmayı hedefleyen Türkiye'nin "Girişimci ve İnsani" dış politikasının Büyükelçiler tarafından en etkin şekilde uygulanması ve etkin eşgüdüm sağlanması bakımından önemli bilgisi paylaşıldı.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Veliaht Prens cinayeti inkar etti
Ömer Çelik açıkladı! Erdoğan affetti
CNN'den tüyler ürperten iddia
Polis konsolosun konutuna girdi
Kaşıkçı suikastinde flaş gelişme
12 ilde FETÖ operasyonu
FETÖ'nün futbol yapılanması davasında flaş gelişme
4 üniversitede operasyon: 20 gözaltı
Külliye'de kritik görüşme
Trump'a tokat gibi 'DNA' cevabı!
Avustralya büyük 'Kudüs' hatasının eşiğinde!
Başkan Erdoğan'dan çok net 'af' mesajı
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Yenilmezler karşı karşıya: Khabib'in karşısına çıkacak

İslam düşmanı rakibi Mcgregor'u yerle bir eden Müslüman dövüşçü Khabib Nurmagomedov'un meydan okuduğu 50 maçtır yenilmeyen boksör Floyd Mayweather kabul ederek yılın maçına çıkacaklar.

Bu kategorideki diğer haberler