Üniversitelerin 2 yıllık Diyaliz Teknikerliği önlisans programından mezun olan diyaliz teknikerleri, birçok hastalığa göre özel ve hassas bir durumla karşı karşıya olunan diyaliz tedavisinde bu işi en iyi yapacak kişilerin şüphesiz ki bunun eğitimini alan kişiler olacağını belirterek, kendi alanlarında çalışamamaktan şikayetçi.

Güncelleme: 15.02.2018 10:44

Üniversitelerin 2 yıllık Diyaliz Teknikerliği önlisans programından mezun olan diyaliz teknikerleri, birçok hastalığa göre özel ve hassas bir durumla karşı karşıya olunan diyaliz tedavisinde bu işi en iyi yapacak kişilerin şüphesiz ki bunun eğitimini alan kişiler olacağını belirterek, kendi alanlarında çalışamamaktan şikayetçi.

Sağlık Bakanlığı'nın yıllar önce diyaliz "sertifikası" verdiği hemşireleri diyalizde çalışmaya teşvik ettiğini ve bu uygulamanın hala devam ettiğini belirten Diyaliz Teknikerlik mezunları, "İşin ehli biziz ama alanımızda çalışamıyoruz" diyor. İşte konuyla ilgili olarak bir Diyaliz Teknikerliği mezunundan gelen e posta:

Biz diyaliz teknikerleri diyaliz hastasının tedavi ve takibinden sorumlu sağlık teknikeridir. Gerek diyaliz makinası gerekse hasta bakımından meslek yüksek okullarının diyaliz programından mezun olmuş donanımlı teknikerleriz.

Sağlık bakanlığı yıllar önce hemşirelere diyaliz "sertifikası" vererek onları diyalizde çalışmaya teşvik etti. Yıllar geçti ancak bakanlık sertifikayı kaldırmadı. Bizler işin ehli olmamıza rağmen hala alanımızda çalışamıyoruz. Soruyoruz size? Diplomanın olduğu yerde sertifika uygulaması doğru mudur?"

Uygulamadaki sayısal veriler

Sağlık Bakanlığı geçmiş yıllarda hemodiyaliz servislerinde yaşanan sağlık personeli sıkıntısından dolayı hemşire unvanlı kişilere diyalizde çalışma sertifikası vermiş, ve yukarıda saymış olduğumuz yönetmeliğe göre hemşirelere bu görevleri tanımlamıştır. Günümüz itibarıyla Türkiye'nin çeşitli yerlerinde diyaliz hastaları artmış ve hemşirelere verilen sertifikalarda çoğaltılmıştır. Aynı şekilde üniversitelerde diyaliz teknikerliği programı da yaygınlaştırılmıştır. Bugün diyaliz teknikeri mezun sayısı ortalama 15.000 üzerindedir. Sağlık bakanlığı bünyesinde hemodiyaliz servislerinde çalışan sertifikalı hemşire sayısı 8.000 civarında. Kamuda görev yapan Diyaliz teknikeri sayısı da sadece 400 civarındadır.

Uygulamadaki sıkıntılar

Hemsireler hastayı sadece normal tedavi boyutunda alıyor. Diyaliz hastasında oluşabilecek ani olumsuz durumlara karsı çaresiz kalabiliyor.

Ayrıca hemşireler tekniker gibi hem hastaya hemde makinaya hakim değil. Tekniker iki işi birden yürütür. Birincisi makina kontrolü, ikincisi de hasta kontrolü. Hemşire sadece hasta kontrolüne göre hareket eder.

Şöyle bir örnek verelim: kulak burun boğaz doktoru düşünün. Ama cildiye ile uğraşıyor. Evet doktorluk bilgisiyle hastaya yardımcı olabilir ama alanı dışı olduğu için pek bir şey yapamaz. Bizim durumda buna benzer.

Üç sorun birden çözülecek

Bugün kamu hastanelerinde diyaliz servisinde çalışan hemşireler eski görev yerleri olan, servislerine çekilirse hem Türkiye geneli hemşire ihtiyacı karşılanmış olacak, hem de diyaliz teknikeri ihtiyacı ... Ayrıca yukarıda belirtilen hasta bakımına ve tedavisine ilişkin sorunlar çözülecek.. O yüzden sağlık bakanlığımız diyaliz teknikerleriyle ilgili yeni bir düzenlemeyi bir an önce yapmalıdır. Artık,biz diyaliz teknikerleri yeterli mezun sayısına ulaştığımız için hemşire ünvanlı kişilere verilen diyalizde çalışma sertifikasının durdurulmasını talep ediyoruz.

Teknikerlerin resmi görev tanımı

Diyaliz teknikeri sağlık bakanlığının 2014 yılında güncellediği görev tanımı yönetmeliğine göre:

A) Diyaliz hastalarını diyaliz uygulamaları hakkında bilgilendirir.

B) Hemodiyaliz cihazının her işlem sonrasında iç ve dış dezenfeksiyonu ile malzemelerin sterilizasyon işlemlerini yürütür.

C) Diyaliz işlemi öncesinde ve sonrasında hastayı tartar, diyaliz işlemi süresince hastanın yaşam bulgularının takiplerini yapar ve tedavilere ilişkin kayıtları tutar.

D) Hastayı diyalize almadan önce damar yolunu değerlendirir, diyaliz giriş yerinin bakımını yapar, hemodiyaliz işlemini başlatır ve bitirir.

E) Su sisteminden elde edilen suyun bakteriyolojik, kimyasal analizlerin takibinin yapılmasında görev alır ve kayıtlarını tutar.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni görüntüler!
Adnan Oktar operasyonunda ikinci dalga! 
'Suud'a silah satışları durdurulmalı'
Cinayetin ardından, Selman 'kurnazlığı'!
Erdoğan ile Trump arasında kritik görüşme
Merkel'den S. Arabistan'a rest!
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
Bakandan İstanbul'a 'dev proje' müjdesi
ABD Senatör, Prens Selman'ı hedef aldı!
Kartal deplasmanda yıkıldı! 2-0
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin açıklama yaptı.

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması!

Suudi Arabistan Adalet Bakanı Velid es-Samani, gazeteci Kaşıkçı davasıyla ilgili soruşturma ve yargılama sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi

Ürdün Kralı 2. Abdullah, İsrail'den 1994 barış anlaşması çerçevesinde kiraladığı toprakları boşaltmasını istedi.

Bu kategorideki diğer haberler