45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi için Türkiye gelen dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda bal üreticisi, iş adamı İbrahim Sancak'ın geliştirdiği mobil bal tırını ziyaret etti.

Güncelleme: 06.10.2017 14:29

45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi için Türkiye gelen dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda bal üreticisi, iş adamı İbrahim Sancak'ın geliştirdiği mobil bal tırını ziyaret etti.

Kongrenin teknik gezisi kapsamında dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda bal üreticisi Şilenin Oruçoğlu köyüne geldi. Köye otobüslerle getirilen bal üreticileri burada kurulan stantları gezdi ve Türkiye'de yetiştirilen arı türleri hakkında kovanlar başında bilgi aldı.

Gezi sırasında en yoğun ilgiyi yaptırdığı özel tırda doğal bar üreten Trabzonlu iş adamı İbrahim Sancak'ın projesi gördü.

Mobil bal tırını ve tırdaki sağım ünitesini gören arıcılar, şaşkınlıklarını gizleyemedi. Tır içinde incelemelerde bulunan arıcılar, tır iç ve dış kısmında bol bol fotoğraf çektirdi.

Geliştirdiği sistem hakkında katılımcılara bilgi veren Sancak, mobil arıcılık sistemiyle Türkiye'nin 4 bir yanını gezerek her mevsim taze çiçeklerden bal elde ettiklerini söyledi.

Yer kovanlarından daha büyük 192 kovanı tıra yerleştirdiklerini belirten Sancak, "Tırımız kendi elektriğini kendi üretiyor. Tırın üstünde güneş panelleri var. Ayrıca ısıtma sistemi var kovanlarda. Isı 15 derecenin altına düşünce bu sistem devreye girerek arıların üşümesini engelliyor. Tırda iki kişi rahatlıkla kalabilir. Mutfağı, banyosu, lavabosu var. Ayrıca sağım yerimiz var. Bal üretimi tamamlanınca kolaylıkla arka bölümde balımızı sağabiliyoruz". diye konuştu.

Sancak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mobil arıcılık sisteminin bu kadar ilgi görmesini beklemediğini kaydetti. Katılımcıların tırı yakından incelediğini ve sistem hakkında bir çok soru sorduğunu dile getiren Sancak, "Bu ülkemizin arıcılık ve bal üretimi konusunda geldiği yeri gösteriyor. Güzel çalışmalar ortaya konunca insanlar da ilgi gösteriyor. İlgi ve alakadan çok memnun kaldık. Ülkemizi ve projemizi tanıttık. Trabzon'un Köprübaşı ilçesinde bu sistemi geliştiren ustamız Mustafa Kaya'ya bir kez daha teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Kongre için 121 ülkeden 13 bin katılımcı Türkiye'ye geldi

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin de 45.'si düzenlenen Apimondia Kongresi nedeniyle Şile'ye teknik gezi için geldiklerini belirterek, "Ülkelerin katılımına göre de en fazla katılım Ukrayna'da oldu. 114 ülke katıldı. 121 ülkeden 13 bin katılımcı Türkiye'ye geldi. Devletimiz ve kurumlarımızla ve sektörümüzle harika bir kongre yaptık." dedi.

Bugünkü gezi kapsamında Türkiye'nin arıcılık kültürünü tanıtacaklarına dikkati çeken Şahin, "Teknik geziye yurtdışından 600 kişi katılacak. Gezi için mini arılık yaptık. Kafkas, Anadolu, Trakya, Muğla ve Ege ara ırklarını buraya getirdik. Gelen misafirlere bunları tanıtacağız. Tır dorsesinde bal üretimi yapan bir projemiz de burada yerini aldı. Çok önemli bir proje. Bu dorsede her şey düşünülmüş, harika bir proje. Keşke arıcılarımızın imkanı olsa da hepsi dorsede üretim yapsa. Örnek bir olarak getirdik. Ülkemizin güzellikleri bunlar, bize renk katıyor. Bal çeşitliliğimiz çok güzel, bunu tanıtmamız lazım. Bu kongrede balımızı, arılarımızı tanıttık." değerlendirmesini yaptı.

"Mobil aracılık sistemine müthiş bir ilgi vardı"

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü görevlisi ve "Arım Balım Beteğim Projesi Yönetim Kurulu Üyesi Enver Top, 2004 yılında yaptıkları bu projenin işadamı İbrahim Sancak tarafından daha da geliştirildiğini söyledi.

Mobil aracılık projesinin dünyaya örnek olduğuna dikkati çeken Top, "Yurt dışından gelen katılımcıların bu proje karşısında hayretler içinde kalması bizi çok mutlu etti. Bu yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Mobil aracılık sistemine müthiş bir ilgi vardı. İçeriye girenlere tek tek proje hakkında bilgi verdik." dedi.

Geziye Şile Kaymakamı Salih Yüce, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce ile çok sayıda yerli ve yabancı arı yetiştiricisi ve bal üreticisi katıldı. 

Dünya bal üreticileri, mobil bal tırını ziyaret etti
 

45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi için Türkiye gelen dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda bal üreticisi, kongrenin teknik gezisi kapsamında Şilenin Oruçoğlu köyüne geldi. Köye otobüslerle getirilen bal üreticileri burada kurulan stantları gezdi ve Türkiye'de yetiştirilen arı türleri hakkında kovanlar başında bilgi aldı.


Dünya bal üreticileri, mobil bal tırını ziyaret etti
 

45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi için Türkiye gelen dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda bal üreticisi, iş adamı İbrahim Sancak'ın (sol 2) geliştirdiği mobil bal tırını ziyaret etti. Sancak, katılımcılara projesi hakkında bilgi verdi.Dünya bal üreticileri, mobil bal tırını ziyaret etti
 

45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi için Türkiye gelen dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda bal üreticisi, iş adamı İbrahim Sancak'ın geliştirdiği mobil bal tırını ziyaret etti.


Dünya bal üreticileri, mobil bal tırını ziyaret etti
 

45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi için Türkiye gelen dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda bal üreticisi, iş adamı İbrahim Sancak'ın geliştirdiği mobil bal tırını ziyaret etti. Gezi sırasında Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.


Dünya bal üreticileri, mobil bal tırını ziyaret etti
 

45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi için Türkiye gelen dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda bal üreticisi, iş adamı İbrahim Sancak'ın (sağ 2) geliştirdiği mobil bal tırını ziyaret etti.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...
Ortadoğu'yu talan edenlerden İran'a suçlama!
Trump emir verdi! Rusya'ya yeni yaptırımlar...
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Türkiye AB'ye küçük dilini yutturdu: Bu inanılmaz bir şey!

AB)Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Vinals, 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye'de okula gittiğini belirterek, "Bu inanılmaz bir başarı. dedi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler