Almanya hem görkemli hem de işlevsel bir camiye kavuşuyor. Norderstedt kasabasında yapılacak caminin minaresi üzerine rüzgar türbinleri kurulacak ve cami elektriğini kendi üretecek

Güncelleme: 07.12.2017 11:03

Almanya hem görkemli hem de işlevsel bir camiye kavuşuyor. Norderstedt kasabasında yapılacak caminin minaresi üzerine rüzgar türbinleri kurulacak ve cami elektriğini kendi üretecek

Hamburg kenti yakınlarındaki Norderstedt kasabasında inşaatına başlanan yeni cami, mimari ve teknik açıdan esi benzeti olmayan bir cami olacak.
Diyanet Isleri Türk Islam Birliği'ne bağlı olan Eyüp Sultan Camisi, kendi elektriğini 21 metre yüksekliğindeki şeffaf minaresi üzerinde yer alacak rüzgar türbinleri aracılığı ile üretecek.

Camide yer alacak olan buz depolama sistemi sayesinde yaz aylarında da cami içerisi serin tutulacak. Caminin cam panellerine kristalleşme enerjisini düzenleyen sistem kurulacak. Caminin kubbesi camdan olacak. Gençler ve kadınlar için ayrı bölümlerin olacağı cami kompleksinde, imamın ailesi ile birlikte kalabileceği lojmanın yanı sıra bir süpermarket, bir kafeterya, bir berber ve bir seyahat acentesi de bulunacak.

4 MİLYON EUROYA MAL OLACAK

Su anki cami yetmediği için cemaatin cuma günleri ve bayram namazlarını bahçede kılmak zorunda kaldığı belirtilirken, yemi caminin 4 milyon euroya mal olmasının hesaplandığı aktarıldı. Norderstedt camisinin masrafları 300 üyenin aidatları ve bağışlarla karşılanacak. Kasabanın tüm yerel siyasetçileri tarafından desteklenen caminin 21 metre yüksekliğindeki minaresi tartışma konusu olmuş ancak uzlaşı sağlanmıştı.

DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK

Caminin mimarlığını yapan Selçuk Ünyılmaz, "Caminin enerji konsepti çok büyük önem taşıyor. Böyle bir mimariye ve böyle bir teknolojiye sahip olan başka bir cami yok. Dünyada eşi benzeri olmayan bir proje" dedi.

Sabah

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
ABD'den flaş Kaçıkçı açıklaması
Sosyal medyadan Cemal kaşıkçı propagandası
Diriliş Ertuğrul 5. sezon fragmanı
Kaçak 419 FETÖ'cünün iadesi istendi
Eski istihbaratçıdan asılsız 'Türkiye' yorumu
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar
Siyonistler fitne için bakın ne yapıyor!
Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi
En büyük önceliğimiz haline geldi!
Konut satışında Cumhuriyet rekoru!
Japon uzman uyardı! İstanbul depremi...
Kaşıkçı'nın nerede öldürüldüğü tespit edildi!

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Trump'tan Suud yönetimine gözdağı

Cemal Kaşıkçı hadisesini Suudi Arabistan'a karşı koz olarak kullanıp mümkün olduğu kadar yüksek miktarda para koparmaya çalışan Trump, kendisi üzerinde artan baskıları da fırsata çevirme gayesiyle Suud yönetimine yüklendi. Kaşıkçı'nın öldüğünü düşündüğünü ifade eden Trump, "Sonuçları ağır olur" tehdidinde bulundu.

Bu kategorideki diğer haberler