İsrail ve ABD'nin Filistin halkına karşı uyguladığı haksızlıklara karşı sesini yükseltmek için Cuma günü İstanbul'da toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı zirve toplantısını, tüm dünya dikkatle takip ediyor. Kudüs'te yaşananlar hakkında konuşan ve Müslümanların bu beklentileri dile getiren İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Balcı, "Tüm dünyanın, özellikle Müslüman ülkelerin, eli kanlı zalimlere karşı

Güncelleme: 16.05.2018 16:00

İsrail ve ABD'nin Filistin halkına karşı uyguladığı haksızlıklara karşı sesini yükseltmek için Cuma günü İstanbul'da toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı zirve toplantısını, tüm dünya dikkatle takip ediyor. Kudüs'te yaşananlar hakkında konuşan ve Müslümanların bu beklentileri dile getiren İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Balcı, "Tüm dünyanın, özellikle Müslüman ülkelerin, eli kanlı zalimlere karşı

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

İslam İşbirliği Teşkilatı, İsrail ve ABD'nin Filistin halkına karşı uyguladığı haksızlıklara karşı sesini yükseltmek için Cuma günü İstanbul'da toplanacak zirve toplantısı gerçekleştirecek. Tüm dünyanın ve özellikle Müslümanların dikkatle takip ettiği toplantıdan çıkacak sonuç çok önemli olacak. Toplantı sonuçları hakkında beklentileri ortaya koyan İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Balcı, Cuma günü toplanacak olan İslam İşbirliği Teşkilatı'na katılacak ülkelere vurgu yaparak "Tüm dünyanın, özellikle Müslüman ülkelerin, eli kanlı zalimlere karşı onurlu ve yiğitçe bir direniş gösteren Filistin halkının yanında olduğunu daha güçlü bir şekilde ve somut olarak göstermesi gereklidir" şeklinde konuştu. Kudüs'ün statüsünün Filistin halkının ve İslam dünyasının şerefi ve onuru olarak hassasiyetle takip edileceğini ve taviz verilemeyeceğini söyleyen Balcı, ABD Başkanı Donald Trump'ın, başta Müslümanlar olmak üzere üç semavi dinin mensupları için kutsal olan Kudüs'ü, İsrail'in başkenti tanımasının ve ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının son derece yanlış, haksız, provokatif ve kabul edilemez olduğunu ifade etti.

BM ve ABD Sorumlu

Balcı, ABD ve İsrail'in bu skandal kararı o toprakların asıl sahipleri olan Filistin halkının tepki göstereceğini bile bile uygulamaya koyduğununu altını çizerek şu ifadeleri kullandı: "İsrail'in her gün yeni boyutlar kazandırdığı Filistin'deki hukuksuzluğu ve işgali, bu duruma sadece demokratik gösterilerle tepki gösteren Filistin halkına karşı katliama dönüştü. Filistin halkını ve Kudüs'ün statüsünü kabul etmeyen, hukuk tanımayan bu uygulamalardan ve bunlara karşı demokratik tepkilerini göstermeye çalışan Filistin halkına karşı yapılan katliamlardan başta BM ve ABD olmak üzere sessiz ve seyirci kalan tüm ülkeler ve kuruluşlar sorumludur. İnsanlık tarihine kara bir leke, 'kanlı pazartesi' olarak geçecek olan bu katliamın faili İsrail, ortağı ise ABD'dir."

İsrail'e yaptırım uygulanmalı

Tüm dünyanın, özellikle Müslüman ülkelerin, eli kanlı zalimlere karşı onurlu ve yiğitçe bir direniş gösteren Filistin halkının yanında olduğunu belirten Balcı, ama bunun daha güçlü gösterilmesi gerektiğini söyledi. Balcı şu değerlendirmelerde bulundu: "Filistin'de yapılan haksızlıklar, katliamlar ve zulmün karşısında bütün dünya artık kınama yerine İsrail'e karşı yaptırım ve uygulamaları ortaya koymak zorundadır. BM Güvenlik Konseyi de İslam İşbirliği Teşkilatı gibi acilen toplanarak duruma müdahale etmelidir. AYBİR olarak, Filistin halkına yapılan utanç verici bu uygulama ve katliamları kınıyor ve bu zulmün faili İsrail'in ve arkasındaki ABD'nin de tarih önünde sorumlu olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz."

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Bu kategorideki diğer haberler