e-Devlet'e yeni gelen soy ağacı bilgisi nedeniyle insanlar e-Devlet soy ağacı diye aramalara başladı. Yaşanan yoğunlukla birlikte e-Devlet'e girilemiyor. Sisteme girmeyi başaranlar ise uzun süre sorgulama ekranında beklemek zorunda. e-Devlet'e neden girilmiyor? neden açılmıyor? Herkes şu anda e-Devlet'te alt üst soy bilgisi diye aratmaya başladı.

Güncelleme: 08.02.2018 19:59

e-Devlet'e yeni gelen soy ağacı bilgisi nedeniyle insanlar e-Devlet soy ağacı diye aramalara başladı. Yaşanan yoğunlukla birlikte e-Devlet'e girilemiyor. Sisteme girmeyi başaranlar ise uzun süre sorgulama ekranında beklemek zorunda. e-Devlet'e neden girilmiyor? neden açılmıyor? Herkes şu anda e-Devlet'te alt üst soy bilgisi diye aratmaya başladı.

e-Devlet'in yeni hizmete sunduğu soy ağacı sorgulama özelliği ile birlikte e devlet kilitlendi. İnsanlar alt üst soy ağacı sorgulama yapmak için uzun süre bekliyor. Alt soy üst soy raporu kullanıma açılmasından itibaren e-Devlet üzerinden 1 saat içerisinde yaklaşık 33 bin belge üretildi. e-Devlet alt üst soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? e Devlet'e neden girilmiyor? İşte soy ağacı sorgulama için tüm merak edilenler...

1800'LÜ YILLARA KADAR SOY AĞACI SORGULAMA

Artık 1800'lü yıllara kadar soy ağacı sorgusu yapılabiliyor. Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranından istediğiniz bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

SOY AĞACI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e Devlet'te soy ağacı sorgulama yapmaya çalışanlar yaşanan yoğlunluk nedeni le yukarıdaki ekran ile karşılaşıyorlar. Ancak sabırlı olanların karşısına soy ağacı ekranı geliyor. 

SOY AĞACI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

Sorgulama işlemi başlatıldıktan sonra sizi ilk Alt-Üst soy listesi karşılayacak. 2. adımda ise Belge görüntüleme ekranına geçiş yapabilirsiniz.

Sonuçlarda 1850 doğumlu dedeniz halen sağ gözükebilir, bu yüzden şaşırmayın.

Sonuç olarak bu hizmetin bu kadar uzun yıllara rağmen internet üzerinden sunulması büyük hizmet. 

E-Devlet'e nasıl girilir?

e-Devlet sistemine giriş için 5 seçenek bulunur. Bunlar; mobil imza, e-İmza, internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı ve e-Devlet şifresi ile giriş seçenekleridir. Sistemde kayıtlı kullanıcılar tarafından en fazla kullanılan giriş seçeneği, e-Devlet şifresi ile giriştir. e-Devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilir. Şifre için 2 Türk Lirası ücret ödenir. e-Devlet şifresi kişisel bilgilere erişim imkanı verdiği için, şifrenin başka kişiler ile paylaşılmaması gerekir.

e-Devlet'e giriş, turkiye.gov.tr internet sitesi ile yapılır. turkiye.gov.tr internet sitesine girilir, açılan ekrandan 'Sisteme Giriş' butonuna tıklanır. Giriş seçeneklerinden hangisi kullanılacaksa, istenen bilgiler eksiksiz yazılarak giriş yapılabilir. Giriş yapıldıktan sonra ekranın sol kısmında yer alan menüden ya da arama kutucuğu kullanılarak istenilen işleme erişim sağlanabilir.

e-DEVLET İLE YAPILABİLEN İŞLEMLER

e-Devlet sistemi ile yapılabilecek işlemler genel olarak sorgulama, başvuru ve bilgi alma işlemleri başlıkları altında toplanır.. Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı işlemleri gerçekleştirilebilir. Öğrenci belgesi sorgulama, askerlik durumu sorgulama, emeklilik yaşı sorgulama, mobil hat sorgulama gibi işlemler de yapılabilir. e-Devlet üzerinden en çok işlem yapılan hizmetler; 4A hizmet dökümü, mahkeme dava dosyası sorgulama, vergi borcu sorgulama ve araç plakasına yazılan ceza sorgulamadır.

Bunlar dışında; MHRS randevusu alınabilir, 'Ne zaman emekli olabilirim' uygulaması ile emeklilik yaşı hesaplanabilir, tüketici hakem heyeti başvurusu yapılabilir.

e-DEVLET ŞİFRESİ UNUTULURSA NE YAPILMALIDIR?

e-Devlet şifresini unutan kullanıcılar, sistem ile yeni şifre alabilirler. Yeni şifre için, sisteme daha önce giriş yapıldığında cep telefonu numarasının kayıt edilmiş olması gereklidir. Cep telefonunu sisteme kayıt etmeyen kullanıcılar, PTT şubelerinden şifre alabilirler. Sistem üzerinden şifre, 'Şifremi Unuttum' bağlantısı ile alınır.

e-DEVLET ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

e-Devlet şifre değişimi için, sisteme giriş yapılmalıdır. Ardından açılan ekrandan 'Benim Sayfam' bağlantısı açılır. Bağlantıdan 'Şifre ve Güvenlik Ayarlarım' bölümünden şifre değişimi yapılabilir.

Soyağacı Nedir?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir. 
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi "Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler." hükmündedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.

Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21'inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8'inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor
100 milyon lira kaçan banka müdürü yakalandı
İşlemler tamamlandı: İlk isim o oldu
ABD Suriye'de sivili katliamı gerçekleştirdi
Dünya Türkiye'yi izliyor
Türkiye bizim için çok önemli
ABD-İran krizi büyüyor! Aynaya bakın
Sedanur'un otopsisi ile ilgili üst üste açıklama
'Unutulmaz bir intikam alacağız'
İSKİ'den uyarı! 30 saat su yok
Bu acıya yürek dayanmaz! Feryatlar göğe yükseldi
Yedek işçiye de kadro kararı!
Milyonlara müjde! 520 lira zam
MİT'in paketlediği isim bülbül gibi öttü!
Meteoroloji'den 9 ile sağanak uyarısı

Semin Öztürk'ten akrobasi gösterisi

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali üçüncü gününde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İSTANBUL'da

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST'te düzenlenen törende konuştu.

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

Çok Okunanlar

Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor

BM Zirvesi'ne katılacak olan Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmek istediği açıklandıç

Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu anda festival alanında kurulan platformda TEKNOFEST'te bulunanlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında ABD'nin terör örgütü PKK/YPG'ye 19 bin tır, 3 bin kargo uçak silah gönderdiğini söyledi.

İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir?

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığına Erdoğan'ın imzasıyla İsmail Cesur atandı. Daha önce Başkan Erdoğan'ın sosyal medya hesaplarının yöneticiliğinden tanıdığımız İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir? İsmail Cesur ne mezunudur? Sorularınızın cevabı için yazımıza bakabilirsiniz.

Türkiye ve Rusya'nın hamlesi ABD'yi zora soktu!

Türkiye ve Rusya arasında gerçekleştirilen İdlib mutabakatının yankıları sürüyor. Pentagon'un eski analistlerinden Yarbay Karen Kwiatkowski,İdlib mutabakatına ilişkin "Türkiye ve Rusya, ABD'nin Suriye'de işini zorlaştıracak" dedi.

Nagehan Alçı hastanelik oldu

Gazeteci Nagehan Alçı şiddetli ağrıları sebebi ile ambulansla hastaneye kaldırıldı. Alçı'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Bu kategorideki diğer haberler