Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Latif Selvi, Birlik Vakfı'nın düzenlemiş olduğu konferansta eğitim konusunda Türkiye'nin dünyanın birçok ülkesini yakaladığının altını çizdi.

Güncelleme: 10.10.2017 09:10

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Latif Selvi, Birlik Vakfı'nın düzenlemiş olduğu konferansta eğitim konusunda Türkiye'nin dünyanın birçok ülkesini yakaladığının altını çizdi.

Neşat GÜNDOĞDU / KONYA

TÜRK eğitim sistemindeki sorunların, karşılıklı fikir alışverişi ve anlayışla çözüleceği belirtildi. Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Latif Selvi, Birlik Vakfı Konya Şubesi'nde Türk eğitim sisteminin Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerindeki durumu ile günümüz eğitim sistemlerini anlattı. Cumhuriyet döneminden sonra din eğitiminin sistemden yavaş yavaş çıkarılarak seküler eğitime geçildiğini dile getiren Selvi, bunun ideolojik olduğunu ifade etti. Selvi, eğitimdeki sorunların eşgüdümle çözülebileceğini söyledi.

Çocuğu yetiştirme hakkı

Latif Selvi, Osmanlı döneminden itibaren eğitim sisteminin geldiği noktaya dair görüşlerini dile getirdiği konferansta, hiçbir idealin geleceğe yatırım yapmadan yaşanmayacağına vurgu yaparak eğitimin önemine değindi. Selvi şöyle devam etti: "Her dönemin kendine özgü özellikleri var. Ancak Cumhuriyet Dönemi'nden bugüne kadar eğitimde özellikle din eğitiminin devre dışı bırakılmasının sancıları görülüyor. Din eğitimi ile ilgili olarak dünyadaki diğer uygulamalara bakıldığında oralarda anaokulundan itibaren din eğitimi verildiği görülüyor. OECD standartlarına göre en az dini eğitimi veren ülkelerden biri Türkiye. Avrupa'da bazı ülkelerde 14 saate kadar din eğitimi verilirken, bizim ülkemizde ilköğretim döneminde 2 saatlik din eğitimi veriliyor. Bir şeyi düzeltecekseniz ana omurgayı düzelteceksiniz. Lokal düzeltmeler yetmiyor. İdeolojik eğitim yerine pedagojik eğitim verilmeli. Çocuğu yetiştirme hakkı velinindir. Öyleyse yapılacak her düzenlemede velinin isteği göz önüne alınmalı. Bu şekilde hareket ederek toplumun inancına aykırı davranamazsınız" diye konuştu.

İnanç ve Kültür

Eğitimin ülkemizde dünyada olmadığı şekilde tek elden yürütüldüğünü ifade eden Selvi, teknik eğitimde, üniversiteleşmede, birçok donanımda OECD standartlarını yakalamamıza rağmen öğrenci konusunda ülkenin geride kaldığını söyledi. 28 Şubat Dönemi'nde Katsayı konusunda öğrencilerin yüzde 92'sinin zarar gördüğüne dikkat çeken Selvi, "İmam Hatip Liseleri'nin büyük bölümünün ideolojiler nedeniyle tırpan yedi. Olması gereken inanç ve kültürümüzün ışığında çocuklarımızı dünya standartlarına çıkartmaktır. Dershaneye ihtiyacımız olmayacak bir sisteme gelmek zorundayız" ifadesinde bulundu.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
AK Parti'den yerel seçimlerle ilgili kritik açıklama!
New York'ta büyük buluşma: İran, Rusya, Türkiye!
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...
Ortadoğu'yu talan edenlerden İran'a suçlama!
Trump emir verdi! Rusya'ya yeni yaptırımlar...
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez
'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'
Hükümetten Enis Berberoğlu açıklaması

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Türkiye AB'ye küçük dilini yutturdu: Bu inanılmaz bir şey!

AB)Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Vinals, 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye'de okula gittiğini belirterek, "Bu inanılmaz bir başarı. dedi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler