Milat Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven'in moderatörlüğünde Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan, ATV Ankara Temsilcisi ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Şebnem Bursalı ve Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu "Aslında ne oluyor?" isimli konferansta gençlerle bulaşarak gençlere okurken çalışmaları tavsiyesinde bulundular.

Güncelleme: 12.04.2018 13:54

Milat Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven'in moderatörlüğünde Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan, ATV Ankara Temsilcisi ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Şebnem Bursalı ve Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu "Aslında ne oluyor?" isimli konferansta gençlerle bulaşarak gençlere okurken çalışmaları tavsiyesinde bulundular.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Usta gazeteciler gençlerle buluşarak Türkiye ve Dünya gündemini değerlendirerek gençlere gazetecilikle ilgili tecrübelerini aktardılar. Milat Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven'in moderatörlüğünde Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan, ATV Ankara Temsilcisi ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Şebnem Bursalı ve Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu "Aslında ne oluyor?" isimli konferansta gençler ile buluştu. Kredi Yurtlar Kurumu'nun Ankara'da organize ettiği etkinlikte usta gazeteciler, gazeteciliğe dair yaşadıkları zorlukları anlatırken gençlere de önemli tavsiyelerde bulundular. Gazeteci olmak isteyen gençlerin muhakkak sahnenin tozunu yutması gerektiğinin altını çizen usta gazeteciler, eğitimleri sürdürürken mutlaka TV ve gazetelerde çalışmaları gerektiğini söylediler. Gazetecilik mesleğinin sadece bir meslek değil aynı zamanda bir yaşayış biçimi olduğunu söyleyen Usta kalemler, insanların birbirini anlaması sanatının gazeteciliğin temelinde olduğunu belirttiler. Milat Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven, gazetecilik mesleğini yapmak isteyen gençlere önemli tavsiyelerde bulunarak, eğitim sisteminin aksaklıklarına takılmadan piyasaya muhakkak erkenden girmeleri ve sahanın tozunu yutmaları gerektiğini söyledi.

Eğitim Sırasında Çalışarak Tecrübe Edinmek Çok Önemli

Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan, "Evimize düzenli olarak gazete girmesi ve babamın teşviki sonucu gazeteciliği tercih ettim. Üniversitede okurken ikinci sınıftan itibaren ajanslara, televizyonlara, gazetelere başvurdum. Okurken çalışmak kariyeriniz için önemli\u2026" diyerek gençlere tavsiyelerde bulundu. Çevikcan, gazetecilik mesleğinin eskiden bu günkü şartlarda yapılmadığını ve bugünkü birçok teknolojinin sağladığı kolaylıkların bulunmadığının altını çizdi.

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu, staj yapmanın önemine değinerek, "Staj yapmak çok önemli. Masa başına oturduğu yerden 'gazetecilik' yapan da var. Önemli olan bir şeyleri iyi bilmek ve anlamaya çalışmak. Hangi işi yaparsanız yapın özgüven çok önemli" şeklinde konuştu.  

Gençlerin ilgisi büyüktü

ATV Ankara Temsilcisi ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Şebnem Bursalı ise üniversite yıllarında da KYK'nın yurtlarında kaldığını ifade ederek o zaman ki adının YURTKUR olduğunu söyledi. Bursalı, üniversite okumak için Aydın'dan Ankara'ya geldiğini ifade ederek, "Önce özel yurtta kaldım, sobalıydı. Sobayı kendimiz yakıyorduk. Sonra KYK Yurdu çıktı, gittim. Cennete girmiş gibi oldum, çok konforluydu" diyerek yaşadıkları zorluklara değindi. Bursalı, KYK'daki bu gelişmenin son 15 yılda sağlandığının altını çizdi.

Gençlerin gündeme dair sorularının da cevaplandığı etkinlikte nükleer enerji konusunda Türkiye'nin yaptığı atılımın önemi hakkında bilgi paylaşıldı. Türkiye ve Dünya gündemine dair birçok sorunun satır aralarına değinen usta gazeteciler gençlerin ilgisinden çok memnun oldu. KYK Genel Müdür Yardımcısı Hasan Davulcu ve KYK Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ruveyda Uslu'nun da izlediği etkinlikte KYK yurtlarında kalan birçok yerli ve yabancı öğrenci konferansa katılarak usta gazetecilerin tecrübelerini ve yorumlarını dikkatle dinledi. 

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Bu kategorideki diğer haberler