Geçtiğimiz günlerde öğretmenleri ile dalga geçen öğrencilerin çektikleri görüntülerin sosyla medyada yer alması öğretmenlerin eğitim sistemindeki durumunu yeniden sorgulamamıza neden oldu. Çağımızda gençlerin dizi ve filmlerdeki kahramanları rol model aldığına değinen İlahiyatçı Seyfettin Huca, esas rol model alınması gereken kişinin peygamberimiz olduğunu söyledi. Huca, "Peygamberimiz öğretmene benziyor, eğitim ve öğretimde aslolan öğretmendir"

Güncelleme: 12.02.2018 10:38

Geçtiğimiz günlerde öğretmenleri ile dalga geçen öğrencilerin çektikleri görüntülerin sosyla medyada yer alması öğretmenlerin eğitim sistemindeki durumunu yeniden sorgulamamıza neden oldu. Çağımızda gençlerin dizi ve filmlerdeki kahramanları rol model aldığına değinen İlahiyatçı Seyfettin Huca, esas rol model alınması gereken kişinin peygamberimiz olduğunu söyledi. Huca, "Peygamberimiz öğretmene benziyor, eğitim ve öğretimde aslolan öğretmendir"

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Birlik Vakfı'nda konuşan İlahiyatçı Seyfettin Huca, peygamberlerin vazifesinin sadece tebliğ olmadığını, iman edenlere nasıl ibadet edeceklerini, evlilik, babalık, alışveriş gibi yaşama dair konularda da yol gösterici ve eğitici olduklarını vurguladı. Tüm bunların peygamberin dünyalık peygamber olduğunu gösterdiğine işaret eden Huca, eğitimde peygamber hakkında konuştu.

POPÜLER BİR SORUN VAR

Huca, din öğrenilecekse peygamberlerden öğrenileceğini söyleyerek şöyle devam etti: "6 tane iman maddesinin merkezindeki madde peygamberlere imandır. Biz önce kitaba iman etmedik, peygambere iman ettik. Daha sonra peygamberin getirdiği kitaba iman ettik. Peygambersiz bir dinden, bir eğitimden bahsedilemez. Hz. Peygamberin hayatını bilmeden dini anlayamazsınız. Siyer bilginiz olmadan Kur'an'ı anlamanız da mümkün değil. Din öğreneceksek eğer en önemli öğrenme alınımız Siyer'dir. Mesela Habeşistan hicretini öğrenirken mecburen Meryem Suresini de öğrenirsiniz. Son zamanlarda ciddi manada popüler olan bir sorun var; herkes Allah sevgisiyle yanıp tutuşuyor ama ibadet yok. Hayatlarında sünnet yok. Sanki Allah sevgisi yeterli. Allah'ın mümin tarifinde peygamber vardır, ona destek ve yardım vardır. Onun hayatını bilmeden hayatını yönlendiren temel ilke ve amaçları keşfetmeden nasıl yoldaş olunacak? Ümmetin Kur'an'la ilişkisi zaman zaman şekle dönüşmüş ve yanlış anlaşılıp uygulanmıştır. Kur'an'a saygı sadece belden yukarıda taşımak değildir."

TOPLUMA ROL MODEL GEREKİYOR

"Sünnet öğrenilirken mutlaka siyer ve bilginin de öğrenilmesi gerekir" diyen Huca şunları kaydetti: "Hadis kitaplarında bilginin bir parçasını bulursunuz. Siyer'in farkı ise tamamlayıcı bilgiler içermesidir. Mesela Huneyn Savaşı'nda bilgilerin bir bölümüm bir hadis kitabında bir bölümü başka bir hadis kitabındadır. Ama siyer kitaplarında bir bozgunu, zafere dönüştüren bir peygamber görüyoruz. Yani Siyer'de bütün detayları öğrenme imkanı var. Siyer'de Hz. Peygamberin öğrendiğimiz bütün rollerini görüyoruz. Siyer'i okurken tarihte yaşamış bir insanı okur gibi değil, rol model olarak alacağımız bir insan gibi okumak lazım. Bütün mesele peygamberi nasıl örnek alacağımızı keşfetmektir. Bu nedenle Kur'an'ı da Siyer'i de tekrar tekrar okumak gerekir. Bir toplumu yönlendirirken, bir rol model gerekiyor. Olmayan modeller bulma çabasındayız. Oysa elimizde harika bir model var. Bunu Siyer kitaplarından tekrar tekrar okuyarak değerlendirmeliyiz."

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Trump açıkladı! Çekiliyoruz
AB: Suudiler anlaşmayı iptal etti
Fransa'dan Cemal Kaşıkçı kınaması
Fenerbahçe Sivas'ta umduğunu bulamadı
Suudi Arabistan'dan yeni Cemal Kaşıkçı açıklaması
'Biz davamızın, milletimizin yolunu takip ettik'
Devlet Bahçeli'den 'andımız' açıklaması
Erdoğan: Etnik ayrımcılık yapan karşısında önce bizi bulur
Yanlış bilgilendirme olmasın diye...
Bakan Pekcan: Fırsatçıları tespit ettik
Para cezası olanlar dikkat!
Türkiye Katar'ı koruyacak!
Türk polisi cesedi bulmaya çok yakın
Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü
Hükümet'ten flaş Kaşıkçı yorumu

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Ara Güler, son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden duayen fotomuhabiri Ara Güler Galatasaray Meydanı'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Doğa düşmanı korkaklar!

Zavallı fili zevk uğruna öldüren avcılar fil sürüsünün üstüne geldiğini görünce çareyi kaçmakta buldu.

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Suudi Arabistan'dan yeni Cemal Kaşıkçı açıklaması

Suudi Arabistan Adalet Bakanı: Kaşıkçı olayı bizim egemenliğimiz altında olan bir bölgede gerçekleşti. Mahkeme için tüm belgeler tamamlanınca olay mahkemeye sevk edilecek.

Bu kategorideki diğer haberler