Elektrikli araçların kullanımının artması ile birlikte çok daha çevre dostu bir trafiğin oluştuğu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kumbaroğlu'nun ortaya koyduğu çarpıcı tabloya göre elektrik üretiminden kaynaklı karbondioksit emisyonunun 741 g/kWh üstüne çıkması elektrikli araçları çevreye zararlı hale getirebilir.

Güncelleme: 08.08.2018 11:59

Elektrikli araçların kullanımının artması ile birlikte çok daha çevre dostu bir trafiğin oluştuğu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kumbaroğlu'nun ortaya koyduğu çarpıcı tabloya göre elektrik üretiminden kaynaklı karbondioksit emisyonunun 741 g/kWh üstüne çıkması elektrikli araçları çevreye zararlı hale getirebilir.

Avrupa dizel araçları yasaklamayı tartışıyor. Elektrikli araçlar da bu kapsamda öne çıkıyor, hükümetler tarafından düşük vergiyle teşvik ediliyorlar. Türkiye bir yandan yerli marka araba için çalışmalara başlarken, yollarda da elektrikli araçlar giderek artıyor. Elektrikliye dönüşte temel amaç daha az karbon emisyonu! Ancak bunun gerçek anlamda sağlanabilmesi için, elektrikli araçların kullandığı elektriğin üretim biçimi de önemli. Bu araçlar yollarda çoğaldıkça kullanılan enerji - elektrik de artacak. Peki bu elektrik eğer ağırlıkla kömür santrallerinden geliyorsa ve bu santralleri daha çok çalıştıracaksa, beklenen "çevreci" fayda sağlanabilir mi? Türkiye Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu da çok zaman gözden kaçan bu noktaya dikat çekiyor. Kumbaroğlu'nun analizine göre, eğer enerji üretiminde kömürün payı yüksek olur ve giderek artarsa, 2021'de yollara çıkması beklenen 'yerli oto'yu yol açılan karbon emisyonu salınımı bakımından bir 'dizel'e dönüştürebilir.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre Elektrikli aracın kullanımı sırasında ortaya çıkan emisyon miktarı değil de ihtiyacı olan elektriğin üretimi sırasında ortaya çıkan emisyon miktarı, dizel araçlarda ise hem dizel yakıtın üretimi hem de aracın çalışması esnasında ortaya çıkardığı emisyon miktarı dikkate alınarak yapılan hesaplama ilginç bir tablo ortaya koyuyor: Lüks bir otomobil markasının iki farklı aracı karşılaştırılarak elde edilen verilere göre, Türkiye yollarındaki elektrikli bir araç, dizel aracın yaklaşık yüzde 65'i kadar karbon emisyonu salımı gerçekleştiriyor. Otomobil markasının 'doğaya saygılı' aracının elektrik tüketimi ortalama 100 kilometrede 14.3 kWh. Tüketilen elektriğin üretimi sırasında ortaya çıkan karbondioksit emisyonu Türkiye'nin bugünkü üretim kompozisyonu ile ortalama 484 g/kWh. Aracın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin üretimi sırasında 69 g/km karbon emisyonu salımı gerçekleşiyor. Aynı markanın dizel aracı ise 100 kilometrede ortalama 4 litre yakıt tüketiyor. Bunun ortaya çıkardığı emisyon 106 g/km. Aradaki fark kilometre başına 37 g/km! Dolayısıyla bugün için tüketicinin dizel yerine elektrikli araç tercih etmesi karbon salımı emisyonunu sadece üçte bir oranında azaltıyor.

Verileri paylaşan Prof. Dr. Kumbaroğlu, konuyla ilgili olarak, "Elektrik üretimindeki karbon salımı emisyonunun asıl kaynağı kömür. Türkiye'de elektrik üretiminin bugün yaklaşık üçte biri kömüre dayalı ve bunun büyük kısmı da ithal kömür. Gelecekte elektrik üretiminde kömürün payının ve dolayısıyla karbon yoğunluğunun artması elektrikli araçların çevreye olumlu etkisini azaltacak. Elektrik üretiminden kaynaklı karbon salımı emisyonunun 741 g/kWh üstüne çıkması, elektrikli araçları çevreye yarardan çok zararlı hale getirebilir" dedi.

Elektriğin ne kadarı kömürden?

Halen elektrik üretiminin yüzde 37,23'ü doğalgaz santrallerinden, yüzde 18.73'ünün ithal kömür ve yüzde 15.13'ünün yerli kömür santrallerinden karşılanıyor. Türkiye'de 2017 rakamlarına göre, 10'u ithal kömüre dayalı üretim yapan 26 kömür yakıtlı termik santral var. İzin süreçleri başlatılmış, 60 da yeni kömür yakıtlı termik santral projesi mevcut.

ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Çukur'dan kötü haber! Hayranları şokta!
Bakan duyurdu: 1600 hakim savcı alınacak!
Made in China! Yapay ay gönderecekler...
Fransa'dan 'tokat gibi' karar!
Finansal Akbaba'dan faiz artışı sinyali!
TÜPRAŞ ABD ile masada!
Bu tuzağa düşmeyin! Atm'de kopyalayıp...
Siyasetin hanımefendisi Hakk'a yürüdü
Yurt genelinde hava durumu
Darbeci Sisi'nin suç ortağı 'Fransa'!
Ara Güler hayatını kaybetti
Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar
FETÖ'nün silah fabrikası hala faaliyette!
Siyonistler belgeseli bile hazmedemedi
CHP'de toplu istifa
Suudi Arabistan'a şok! ABD harekete geçti

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

Siyonistlerin yeni hizmetkarı!

Yahudilere yakınlığıyla bilinen Fas Kralı 6. Muhammed, bir hizmete daha imza attı. Kral, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı iddialarını içeren Holokost'un lise eğitim müfredatına eklenmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Bu kategorideki diğer haberler