AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Türkiye'nin Suriyeli mülteciler için sadece sağlık alanında yaptığı harcamanın milyar dolarları aştığını belirterek, diğer ülkelerin de elini taşın altına koyması için Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) bu konuda artık sesini yükseltmesi gerektiğini vurguladı.

Güncelleme: 06.04.2018 12:20

AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Türkiye'nin Suriyeli mülteciler için sadece sağlık alanında yaptığı harcamanın milyar dolarları aştığını belirterek, diğer ülkelerin de elini taşın altına koyması için Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) bu konuda artık sesini yükseltmesi gerektiğini vurguladı.

Ezgi Çelik Ankara


TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, DSÖ Avrupa Bölgesi Daimi Komitesi üyeleri ile Türkiye ofisi temsilcilerinden oluşan bir heyetle TBMM'de bir araya geldi. DSÖ'nün Suriyeli mülteciler konusunda sessiz kaldığına değinen Ünüvar,  dünyadan Türkiye'ye bu konuda övgü dolu sözlerin geldiğini, ancak hiç kimse elini taşın altına koymadığını vurguladı.

"DSÖ, sesini yükseltmeli"

Türkiye'de 29 Mart 2018 tarihi itibariyle 3 milyon 567 bin 130 Suriyeli mülteci olduğunu kaydeden Ünüvar,  barınma, eğitim, sağlık, sosyal ve diğer birçok ihtiyaçlarının  ülkemiz tarafından karşılandığını dile getirdi. Sağlık alanında yapılan harcamaların milyar dolarları aştığını belirten Ünüvar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: " "Türkiye'nin Suriyeli mülteciler için yaptığı harcama 30 milyar dolar civarında. Bu konuda artık DSÖ'nün sesini biraz daha yükseltmesi gerek. Sitemimiz bu yönde. DSÖ'nün artık 'Türkiye'yi görün, duyun' demesi lazım. Ayrıca bırakın desteği, Avrupa'da mültecilerin o ilkel botlarını delerek 'bizim ülkemize sığınmasınlar' diyen ülkeler oldu. Mültecilerin çocuklarına çelme atan kameramanlar görüldü. 'Biz buraya tel örgü örelim, mülteciler buraya gelmesin' diyen ülkeler oldu. Bu konularda özellikle genel direktörün de sesini yükseltmesini isterim. Özellikle Avrupa bölge direktöründen 'Türkiye çok büyük risk alıyor, çok büyük bir yükün altında. Dünyanın bunu duyması ve destek olması gerekir' ifadesini duymak isterim ama bunu maalesef duyamıyoruz" dedi.

"Türkiye, cömert bir ülke"

Konunun sadece ekonomik yardım olmadığını vurgulayam Ünüvar, "Türkiye, kendi kendine yetebilecek durumdadır. Hatta dünyada en fazla yardım yapan ikinci ülke, Amerika'dan sonra. Milli gelir ve nüfusa göre ise en fazla yardım yapan ülke. Yani Türkiye çok cömert bir ülke. Çünkü bizim insani yönü de çok güçlü çok cömert bir Cumhurbaşkanımız var. Ama dünyanın bunu bilmesi, duyması ve elini taşın altına koyması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Yakın işbirliği içindeyiz"

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Direktör Yardımcısı Nedret Emiroğlu  ise Türkiye'nin, DSÖ açısından her zaman en öncelikli ülkeler arasında yer aldığını dile getirdi. Türkiye ve DSÖ arasında devam eden çok yakın bir iş birliği olduğunu aktaran Emiroğlu, DSÖ'de bugün Türkiye'nin çok güçlü bir şekilde temsil edildiğine dikkat çekti. Emiroğlu,  "Türkiye, hem bölge komitesi hem dünya sağlık asamblesi icra kurulunda temsil ediliyor. Bu çok nadir rastlanan bir durum" şeklinde konuştu.

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler