Türkiye'nin en kapsamlı düşünce platformlarından TÜGEM Platformu seçim sonrasında emperyalizmle mücadele için birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Güncelleme: 25.06.2018 17:24

Türkiye'nin en kapsamlı düşünce platformlarından TÜGEM Platformu seçim sonrasında emperyalizmle mücadele için birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

TÜGEM'den yapılan açıklama şu şekilde:

Seçim sonuçlarının ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Şimdi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yerli ve milli bir duruşla, 2023 hedeflerine ulaşabilmek, FETÖ, PKK, Suriye ve Filistin gibi konulara karşı daha etkin stratejiler geliştirmek, emperyalist sistemin karşısında olarak tam bağımsızlığımızın kazanılabilmesi amacıyla yeniden bir şahlanış gerçekleştirebilmek için birlik olma, üretme ve mücadele etme zamanıdır...

Ayrıca bu yeni dönemde aşağıda belirttiğimiz hususlarda da mücadeleyi özetle hep birlikte yapabilmeliyiz...

Bürokratik yapının dinamik hedeflere ayak uyduracak şekilde geliştirilmesi gerekmektedir.

Kamu kurumlarının kendi içinde ve dışarıda ilgili olabilecek tüm oda, birlik, kurul, STK, Üniversiteler gibi yapılarla koordinasyonunun etkin bir şekilde sağlanması elzemdir.

D8' in hedef, amaç ve stratejilerinin ve İİT'in etkinliğinin genişletilmesi gerekir.

Ekonomi, Sanayi ve Ticaret politikalarında yeni açılımlar ve gönül coğrafyamız ile ortak pazarların oluşturulması ve yerli paranın etkinliğinin artırılması gerekmektedir.

Faiz lobisine karşı etkin bir mücadele sergileyebilmek için Merkez Bankamızın da yüzde yüz yerli olması ve elimizi rahatlatacak finansal enstrümanlarımızın da bulunması gerekmektedir. Faizsiz bir sistemin D8 ülkeleri ile ortak bir platformda çalışılması ve en hızlı şekilde hayata geçmesi gerekmektedir.

Özellikle Afrika, Balkan Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile her açıdan daha etkin ilişkiler kurulması ve Çin, G.Kore, Japonya başta olmak üzere Uzak Doğu ve Rusya ile de yeni iş ilişkileri geliştirilebilmelidir.

Yazılımları da yazan, kodları elinde bulunduran güçlü bir devlet olunmalıdır.

Teknolojik gelişmelere hızlıca ayak uydurulabilmesi hatta öncü rol üstlenilebilmesi için özellikle stratejik sektörlerde ar-ge ekipleri oluşturulmalıdır.

Düşünce kuruluşlarının sayısı artırılmalı, uluslararası diplomasi ve lobicilik konularında daha etkin rol oynanmalıdır.

STK, Oda, Borsa, Birlik ve Platformlarımız daha etkin faaliyetler gerçekleştirmelidir,

Doğu ve Güneydoğu konusu ivedilikle ele alınmalı ve süratle bu bölgelerle gönül köprüleri kurularak Türkiye'nin dönüşümünde birlikte hareket etmeliyiz,

Ehliyet ve liyakat, öncelikli olarak talep edene değil de layık olana görev verilmeli ve toplumun akil kesimlerine de ödevler yüklenmelidir.

Sanayicilerin başta arsa konusu olmak üzere makine, teçhizat ve teknoloji alımlarında ve iş geliştirmede şiddetle desteklenmesi gerekir.

Savunma Sanayi konusunda aynı hızda çalışmalar devam etmelidir.

Girişimcilik, Markalaşma, Küresel Rekabet ve Uluslararasılaşma konularında firmalarımız desteklenmeye devam edilmelidir.

Küresel Enerji politikalarında söz sahibi olunacak politikalar geliştirilmelidir.

Türkiye lojistik bir üs haline gelmelidir.

Gıda, tarım ve hayvancılık konuları birer devlet politikası olarak yeniden ele alınmalı ve stratejik olarak gündemde tutulmalıdır...

Sanat, Edebiyat ve Mimari'de dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alınmalıdır,

Eğitim ve Mesleki Eğitim konularının sıfırdan ele alınarak yeni dünyanın gereksinimlerini de karşılayabilecek yeniden bir sistem inşa edilmelidir.

Sağlık politikalarında da yerli ve milli üretim üzerinde durulmalı ve kendi ilaçlarımızı kendimiz üretebilmeliyiz.

Dini eğitim ve özgürlükler konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın uhdesinde İlahiyatların yeniden dizaynı ve dini eğitim konusunda yapılabilecekler konusunda ciddi ve kalıcı bir çalışma yapılmalıdır.

Kısaca özetlediğimiz bu hususlarla ilgili gün bu gündür, gün çalışma, gün mücadele günüdür.

Haydi Türkiye...

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Günün diğer manşetleri

Korkuluk dediğin böyle olur

Nükleer ve kimyasal tehditler insansız araçla tespit edilecek

Türk savunma sanayisinde insan hayatını tehdit eden kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklerin tespiti ve koruyucu tedbirlerin hızla alınmasına yönelik milli bir sistem geliştirildi.

Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan, Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, ilkbaharda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk imkanı sunuyor.

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her hırsızlık kötüdür ama oy hırsızlığı tam bir felakettir
Başkan Erdoğan açıkladı! Yıl sonunda açılacak
İlan İHH
TÜİK, ölüm nedenlerini açıkladı!
İlan - Mirasımız Derneği
Dikkat geliyor! Kavrulacağız...
Yerli otomobilin yollara çıkacağı tarih belli oldu!
Tarlaya üzerine mühimmat bağlı balon düştü
Finlandiya'da aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı
Bozdağ'dan kritik açıklamalar!
Ülkesine dönen Suriyeli sayısı açıklandı!
Taşeron işçiler Devlete kâr ettirdi
O kente 50 fabrika kurulacak
Soylu'dan S-400 açıklaması! 'Yarın eyvah para etmez'
TBMM'de yoğun mesai!

Sancaktepe'de 3 katlı bina boşaltıldı

Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale gelen 3 katlı binadaki vatandaşlar, itfaiye merdiveniyle tahliye edildi.

Bozdağ'dan kritik açıklamalar!

Mehmet Acet'in sunumuyla Kanal 7 ekranlarına gelen Başkent Kulisi programında konuşan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, "Ekrem İmamoğlu'nun yalanlarını Tevfik Göksu bertaraf etti. İstanbul'da algıları gerçeklerin önüne koyma gayreti var." dedi.

Çin'de Türkiye'ye büyük ilgi

Çin'in başkenti Pekin'de 29 Nisan'da kapılarını ziyaretçilere açan dünyaca ünlü uluslararası fuarlardan biri olan, ‘21'inci Bahçecilik/Botanik EXPO'da yapılan tanıtımlarla Türkiye'ye daha çok Çinli turistin gelmesinin yolu açıldı. Günde 100 bin kişinin ziyaret ettiği fuarın yıldız ülkesi ise en çok ziyaret edilen katılımcı ülkelerin başında gelmesiyle Türkiye oldu.

Rum kesiminde 'Fatih' paniği

Rum Medyası, Kıbrıs'ta sondaj çalışmaları başlatan 'Fatih'in varlığından dolayı bölgede endişe verici bir sessizliğin hakim olduğunu yazdı.

Taksim Camisi için geri sayım başladı!

Taksim'de 2 yıl önce temeli atılan caminin yıl sonu ibadete açılması hedefleniyor.

En Çok Okunan Haberler