Siyer Vakfı tarafından organize edilen "Alemlere Rahmet Uluslarası Kısa Film Yarışması"nın ödül töreni 18 Şubat'ta yapılacak. Bu sene "En Güzel'in Sözleri" temasıyla yapılan yarışmaya 343 eserin başvurduğu öğrenildi.

Güncelleme: 15.02.2018 10:12

Siyer Vakfı tarafından organize edilen "Alemlere Rahmet Uluslarası Kısa Film Yarışması"nın ödül töreni 18 Şubat'ta yapılacak. Bu sene "En Güzel'in Sözleri" temasıyla yapılan yarışmaya 343 eserin başvurduğu öğrenildi.

HABER MERKEZİ

SİYER Vakfı, geleneksel hale getirdiği Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması 4. yıl çalışmaları 18 Şubat'ta ödül töreni ile taçlanıyor. Başladığı 2014 yılında 50 filmin katıldığı Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışmasına 2. Yılda 103 film katıldı. Yarışma 2016 yılında uluslararası bir kimlik kazandı ve 30 yakın ülkeden 143 yönetmen ve yapımcının filmlerinin katılımıyla tamamlandı. Siyer Vakfı tarafından düzenlenen yarışma için her yıl bir tema açıklanıyor ve yönetmenlerin filmlerini bu temaya uygun olarak hazırlaması gerekiyor. 

Tema En Güzel Sözler

"En Güzel'in Sözleri" temalı 4. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışmasına, 343 eser başvuruda bulundu. Ön jüri değerlendirmesinden sonra, ana jüri heyetinin değerlendirmesi ile derecelerin belirleneceği yarışmada, Siyer Vakfı tüm jüri üyeleri ve finalistleri ödül töreni haftasında İstanbul'da misafir edecek.

Jüride kimler var?

Yarışmanın Ön Jürisi şu isimlerden oluştu: Abdulhamit Güler, Eda Tezcan, İhsan Kabil, Kubilay Erkan Yazıcı, Seyid Çolak ve Sinan Sertel.

Bu sene ilave Senaryo ve Animasyon kategorilerinin de açıldığı yarışmada her kategori için yine uluslararası bir jüri heyeti oluşturuldu.

Kısa Film Kategorisi Jüri Heyeti: Filistinli yönetmen Emat Burnat, İngiltere'den İslam Alimleri ve Kutsal Topraklar üzerine filmleriyle tanınan yönetmen Ovidio Abdullatif Salazar ve Hindistan'dan yönetmen Salim Ahmed, Ali Osman Emirosmanoğlu, Atalay Taşdiken, Bahadır Yenişehirlioğlu, Sibel Eraslan ve Şafak Tavkul.

Senaryo Kategorisi Jüri Heyeti: Ahmet Mercan, Emre Konuk, Elif Eda Karagöz, Gökhan Yorgancıgil, İskender Pala, Yıldız Ramazanoğlu ve Yusuf Ziya Gökçek.

Hanzala'nın babası

İlk sene Safa Önal, ikinci sene Hasan Nail Canat, üçüncü sene Mustafa Akkad'ın onur konuğu olduğu ödül töreninde bu sene onur konuğu Filistin'in mücadelesinin sembolü haline gelen Hanzala karakterinin babası Naci el-Ali olacak. Naci el-Ali ile ilgili bir tanıtım filminin gösterileceği ve onuruna Filistin Büyükelçisi Faed Mustafa'ya bir plaket vereceği belirtildi.

Sinema söyleşileri

Ayrıca yine Gala ve Ödül Töreni haftasında sinema söyleşilerinin yapılacağı özel oturumlarla jüri heyetini, katılımcılar ve sinema severler ile buluşturmayı planlayan Siyer Vakfı sinemanın bir tebliğ aracı olarak kullanılması gerektiğinden hareketle sinemaya yeni bir bakış açısı getirerek yarışmalar, söyleşiler, atölyeler ile ciddi anlamda katkıda bulunuyor.

Ödül töreni

Kısa Film, Senaryo ve Animasyon kategorilerinde toplam 100.000 TL. ödülün verileceği yarışmanın ödülleri Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un teşrifleriyle 18 Şubat 2018 tarihinde Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak Gala ve Ödül Töreni ile takdim edilecek.

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!
Yerli üretimle düşmanı titretecek 'Atak'
MEB'den 'andımız' açıklaması!
'Göç'ün sebeple 'göçmenleri' konuşacak!
Dünyanın tüccarları bu toplantıda buluştu!
İstanbul-Kiev arasındaki krizde karar verildi!
Erdoğan'dan 'üniversite' eleştirisi
Ankara Büyükşehir'den tarihi 'yazılım' kararı!
Siyon terörüne karşı nöbet! 122.gün
Çavuşoğlu'ndan ses kaydı iddialarına yanıt
İstanbul'da 'Suriye' zirvesi! Tarih netleşti
'Bilge Kral' bugün hayata gözlerini yummuştu
Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye
Partilere ayrılacak bütçe payı belli oldu
'Kaşıkçı'nın ses kaydında' bomba iddia!

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler