TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Türkiye'nin son dönem büyük projelerinden Akkuyu Nükleer Enerji Santrali için, "AKP İktidarının Nükleer Santral konusundaki ısrarı ve acelesinin sebebi ülkemizin nükleer enerjiye olan ihtiyacı değildir. Ülkemizin nükleer santrale ihtiyacı yoktur" dedi. TMMOB'un Nükleer enerji karşıtı açıklaması Nükleer Enerji Mühendisleri gibi birçok oda üyesi mühendisi kızdırdı.

Güncelleme: 09.04.2018 14:13

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Türkiye'nin son dönem büyük projelerinden Akkuyu Nükleer Enerji Santrali için, "AKP İktidarının Nükleer Santral konusundaki ısrarı ve acelesinin sebebi ülkemizin nükleer enerjiye olan ihtiyacı değildir. Ülkemizin nükleer santrale ihtiyacı yoktur" dedi. TMMOB'un Nükleer enerji karşıtı açıklaması Nükleer Enerji Mühendisleri gibi birçok oda üyesi mühendisi kızdırdı.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Türkiye'nin yeni enerjilere ve yeni teknolojilere ulaşmak için gösterdiği çabalara karşı bir duruş sergileyen TMMOB Yönetimi, bu alanlarda çalışacak mühendislerin oda üyelikleri ise aynı tutumu sergilemiyor. Ülkemizde bulunmayan yeni teknolojileri içerecek enerji yatırımlarına karşı tavır sergileyen TMMOB Yönetimi'nin, Birliğe ve Odalara bağlı enerji mühendislerinin üyelikleri konusunda karşı duruş belirten hiçbir açıklaması bulunmuyor. TMMOB Yönetimi, son teknolojik yatırım Akkuyu Nükleer Santrali'ne de karşı çıktı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin temelinin atılmasının açtıkları davanın devam etmesi gerekçesi ile hukuksuz olduğunu savundu. Koramaz, temel atma töreni ile alakalı mahkemenin herhangi bir durdurma veya aksi bir kararı olmamasına rağmen Türkiye'nin bu en büyük projesini durdurması gerektiğini söyledi. Manisa'ya ciddi bir istihdam kapısı olacak bu dev projenin Manisa halkı tarafından 40 yıldır istenmediğini iddiasında bulunan Koramaz,  tüm gelişmiş ülkelerde kullanılan ve birçok yeni teknolojinin kullanımına da imkan sunan nükleer santrale Türkiye'nin ihtiyacının olmadığını söyledi.

TMMOB Türkiye'nin nükleer geleceğini istemiyor

Koramaz'ın yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye'nin Nükleer Santrale ihtiyacı yoktur. TEİAŞ'ın uzun dönemli tahmin raporları, Türkiye'nin mevcut elektrik üretim tesislerinin, ülkemizin ihtiyacı olan elektriği üretmeye yeterli olduğunu göstermektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye alınmasıyla birlikte, nükleer santral tümüyle gereksiz bir yatırım haline dönüşecektir. Buna rağmen AKP iktidarı, mevcut elektrik maliyetinden 3 kat daha pahalı bir satın alma garantisi vererek, ülkemizin geleceğini de ipotek etmektedir. AKP İktidarının Nükleer Santral konusundaki ısrarı ve acelesinin sebebi ülkemizin nükleer enerjiye olan ihtiyacı değildir. Ülkemizin nükleer santrale ihtiyacı yoktur. Ülkemiz nükleer santral macerası ile uluslararası bağımlılık ilişkileri içerisine zorla sürüklenmektedir. TMMOB; Mersin'de ve Sinop'ta nükleer santrale karşı direnen halkın yanındadır. TMMOB; doğanın, toplumun ve ülkenin geleceğinin yanındadır. TMMOB geleceğimizi tehdit eden ihanet projelerinin karşısında olmaya devam edecektir. Mersin'de, Sinop'ta ya da başka bir yerde nükleer santral istemiyoruz. Ülkemizin ve coğrafyamızın geleceğini tehlikeye atan nükleer macerasından derhal vazgeçilmelidir!"

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Almanya'nın ağzının suyu aktı: Türkiye ekonomik açıdan sağlıklı bir ülke
Son gün 1 Ekim
Almanya ile yeni dönem
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Son dakika kodu ile geçtiler! Dünyaya duyurdular

Yerel basın vnexpress aracılığı ile yapılan duyuruda, Vietnam Cumhurbaşkanı, 61 yaşındaki Tran Dai Quang'ın ölüm haberi duyuruldu. Ayrıca 'son dakika' koduyla uluslararası ajanslar tarafından da dünyaya duyuruldu.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

Bu kategorideki diğer haberler