Dünyanın en büyük sorunlarının başında gelen enerji kaynaklarının kullanımı ile ilgili yeni alternatif yöntemler bulunmaya çalışılıyor. Türkiye'de TÜBİTAK ve üniversitelerin Teknoparklarında yürütülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Türk mucit Fikret Özçelik, yıllardır yaptığı çalışmalar sonucunda enerji konusunda devrim niteliğinde bir buluşa imza attı.

Güncelleme: 07.11.2017 12:54

Dünyanın en büyük sorunlarının başında gelen enerji kaynaklarının kullanımı ile ilgili yeni alternatif yöntemler bulunmaya çalışılıyor. Türkiye'de TÜBİTAK ve üniversitelerin Teknoparklarında yürütülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Türk mucit Fikret Özçelik, yıllardır yaptığı çalışmalar sonucunda enerji konusunda devrim niteliğinde bir buluşa imza attı.

Özçelik'in öncelikli olarak ısınma amaçlı yaptığı çalışma ile su plazma hidrojen enerjisi olarak kullanılabilecek. Hatta Özçelik'in geliştirdiği bu yöntem ile çalışan 5 bin civarında kombi Türkiye'nin 7 bölgesinde evlerde kullanılmaya başlandı. Özçelik'in bulduğu hidrojen enerji sayesinde artık doğalgaz faturası ödemeden de ısınmamız mümkün.

10 ülkeye ihracat yapıyor

Bugüne kadar hidrojen üzerine yaptığı çalışmalarla Dünya Hidrojen Enerji Birliği'nin dikkatlerini üzerine çeken Fikret Özçelik, 20 yıllık bir çalışmanın ardından suyla çalışan kombi, yemek ocağı ve kaynak makinesi de üretti. Özçelik'in ürünleri ilgili alanlarda kullanılmaya başlandı. Özçelik'in yürüttüğü bu arge çalışmalarından sonra yüzde 100 hidrojenle çalışan kombi üretti. Kombinin üniversiteler, Türk Patent Enstitüsü ve TSE tarafından onaylanmasından sonra satış ve pazarlama iznini alarak ürünün vatandaşla buluşmasını sağladı.

Özçelik, ürettiği Hidrojen kombisine yurt dışında da büyük ilgi var. Başta bazı AB üyesi ülkeler olmak üzere İran'dan Kazakistan'a kadar birçok ülke de ürünü ithal etmeye talep oldu ve halen yaklaşık 10 ülkeye ihracat yapıyor.

ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Çukur'dan kötü haber! Hayranları şokta!
Yunanistan kaşınıyor! Engellendi
ABD tehdit etti! '72 saatiniz var'
Putin'den dünyayı ayağa kaldıran iddia
Sözcü bildiğiniz gibi! Yine yalan
Enflasyona karşı destek çığ oldu!
Kaşıkçı olayında Suudilerin yalanları!
Karar verildi! Metro hattı uzatılıyor
Erdoğan'dan 'özerklik' açıklaması!
İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor
Türkiye imzalı proje Afrika'yı uçuracak!
7'ncisi TSK'nın hizmetine girdi! Adeta kale...
Kurtulmuş'tan flaş ittifak açıklaması!
Teröristlerden yeni talimat! Sosyal medyada..
Brexit kaosu! Oyalama taktiği başladı
AB ülkesinden Türkiye'ye skandal suçlama!

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Bu kategorideki diğer haberler