AK Parti'nin hazırladığı raporda Türkiye'nin enerji sektöründe atacağı altı önemli hamle anlatıldı. Kişi başına düşen enerji tüketim miktarı arttırılacak. Enerji faturasını aşağı çekecek yenilenebilir kaynaklar sayesinde teknoloji yatırımı ve ihracatı üst seviyeye çıkacak. Dışa bağımlılık azalacak, yerli imalat artacak. Enerji yatırımları büyümeye ivme katacak.

Güncelleme: 06.09.2017 10:30

AK Parti'nin hazırladığı raporda Türkiye'nin enerji sektöründe atacağı altı önemli hamle anlatıldı. Kişi başına düşen enerji tüketim miktarı arttırılacak. Enerji faturasını aşağı çekecek yenilenebilir kaynaklar sayesinde teknoloji yatırımı ve ihracatı üst seviyeye çıkacak. Dışa bağımlılık azalacak, yerli imalat artacak. Enerji yatırımları büyümeye ivme katacak.

Enerji Bakanlığı'nın yürüttüğü yerli ve milli enerji kaynakları projelerine büyük bir destek de AK Parti ekonomi yönetiminden geldi. AK Parti Ekonomi İşleri Genel Başkan Yardımcılığı'nca hazırlanan "Yerli Enerjide YEKA Hamlesi" başlıklı raporda, sektördeki 6 önemli hamle öne çıkarıldı. Buna göre önümüzdeki dönem, enerji faturası aşağı çekilecek, kişi başına düşen enerji kullanım miktarı artacak, YEKA'ya teknoloji yatırımı ihracat ise bu projeyi üst seviyeye taşıyacak. Böylece dışa bağımlılık azalacak. Yenilenebilir enerjinin ekonomiye katkısı en üst düzeye çıkarılacak. Enerji yatırımları büyümeye ivme katacak.
BAŞARAMAZSAK CARİ AÇIK ARTARAK SÜRER
AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında hazırlanan raporda hükümetin yeni döneme ilişkin enerji ajandası ve Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları projeleri değerlendirildi. Raporda ekonomik faaliyetlerin gelişmesi ve kişi başına düşen milli gelirin artmasıyla birlikte kişi başına düşen elektrik tüketim miktarının da arttığına vurgu yapıldı. Bu durumun da elektrik üretiminde ithalata olan bağımlılığın düşürülmediği takdirde döviz açığının, nüfus ve ekonomik aktiviteye bağlı olarak iki yönlü olarak artarak devam edeceğine işaret edildi.
Yine 2002-2016 döneminde Türkiye'de yıllık elektrik üretiminin yüzde 49,4'ünün yerli kaynaklardan, yüzde 50,6'sının ise yabancı kaynaklara dayandığına dikkat çekilen raporda bu dışa bağımlılığın azaltılması için yenilenebilir enerji kaynaklarının ön plana çıkarılmasının kritik bir dönüşüm olacağı vurgulandı.
YEKA'NIN AVANTAJLARI
Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları'nın (YEKA) hayata geçirilmesiyle Türkiye'nin 1000 MW kapasiteli elektrik üretim tesisi olacak. Bu da ölçek elektrikteki birim maliyetlerini düşürecek. Ayrıca kurulacak santral ile 15 yıl boyunca elektrik üretiminden dolayı sabit fiyattan elektrik alım garantisi oluşacak. Elektrik üretim tesislerinde kullanılacak olan ekipmanların büyük çoğunluğu yerli üretilecek. Böylece bir yandan enerji güvenliği sağlanırken, bir yandan da döviz açığı kapatılacak. Yerli kaynaklar, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) başta olmak üzere sektöre ilişkin gelişmelerin değerlendirildiği raporda hedefler yandaki gibi sıralandı.
YEKA İLE YERLİ ÜRETİM ARTIYOR:
YEKA projeleriyle doğayı koruyan, yerli ve yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payı artırılacak. Bu alandaki ileri teknoloji uygulamaları ve tecrübelerinin Türkiye'ye transferi sağlanacak. Türkiye söz konusu teknolojileri küresel ölçekte ihraç eden ülke mevkiine gelecek.
DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK:
Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretiminin toplam içindeki payı 2002'de yüzde 26.3 iken geçen yıl itibariyle yüzde 33.2'ye yükseldi. Aynı dönemde rüzgar enerjisinin payı yüzde 0.004'ten yüzde 5.7'ye, güneş enerjisinin payı sıfırdan yüzde 0.4'e çıktı.
CARİ AÇIĞA İLAÇ:
İthalata bağımlılığın yüksek olduğu bu sektörde, cari açık sorunu ve arz güvenliği gözetilerek yerli ve yenilenebilir kaynaklardan azami yararlanma yoluna gidilecek. Yenilenebilir enerjinin ekonomiye katkısını en üst seviyeye çıkarmak için ekipmanlarda yerli imalat düzeyi artırılacak. EKA projeleri kapsamında Türkiye'de üretimi zorunlu tutulan rüzgar türbinlerinin endeksteki sıralaması 220, güneş panellerinin de 439 oldu. YEKA kapsamında yerli üretimi gerçekleştirilecek..
KÜRESEL PROJELERE İMZA ATILIYOR:
YEKA projeleri ile kamu tarafından tahsis edilen alanlarda yenilebilir enerji kaynaklı elektrik santralleri ve bu santrallerde kullanılacak ekipmanların ağırlık olarak yerli kaynaklarla üretileceği fabrikaların kurulması sağlanıyor. Büyük yatırımların hayata geçirilmesini sağlayan YEKA projeleri karşılıklı kazan-kazan prensibine göre dizayn ediliyor. Söz konusu teknolojiler Türkiye'nin üretim kapasitesine entegre edilecek ve yerli kadrolar bu alanda uzmanlaşacak. Yüzde 80 yerli personelin çalışacağı ARGE merkezleri kurulacak.
BİRİM MALİYETLER DÜŞECEK:
YEKA'nın firmalar için de bir dizi avantajı bulunuyor. Elektrik üretim santralinin 1000 MW'lik bir hacimde kurulması ölçek ekonomisinden kaynaklı birim maliyetleri düşürecek. Kurulacak olan elektrik üretim santraline 15 yıl boyunca sabit fiyattan elektrik alım garantisi verilecek.
FABRİKA ALANI DEVLETTEN:
Bu kapsamdaki yatırımlarda elektrik santrali ve ekipman üretim fabrikasının kurulacağı alanlar devlet tarafından tahsis edilecek. YEKA kapsamında kurulacak santraller en az 2 yıllık üretim kapasiteli olacak. (Yeni Şafak)
A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Kaşıkçı olayında yeni arama kararı!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!
Sanayi üretimi beklentileri aştı!
TSK ve Jandarma'da dev operasyon
9 saatlik incelemede dikkat çeken detay!
Milyonları ilgilendiren teklif Meclis'ten geçti
Suudilere şok! Savaş uçağı düştü
Patolojik hal almaya başlayan bir 'sıkıntı'
Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!
O arabalar artık dizel motor kullanmayacak
2 metrelik kız tedavi kabul etmiyor!
BM'den Kıbrıs açıklaması
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler