Türkiye'de sabah saatlerinden beri popüler internet ansiklopedisi Vikipedi'ye erişim sağlanamıyor. BTK'dan yapılan açıklamayla birlikte, Vikipedi'ye mahkeme tarafından 'idari tedbir' uygulandığı ortaya çıktı.

Güncelleme: 29.04.2017 11:22

Türkiye'de sabah saatlerinden beri popüler internet ansiklopedisi Vikipedi'ye erişim sağlanamıyor. BTK'dan yapılan açıklamayla birlikte, Vikipedi'ye mahkeme tarafından 'idari tedbir' uygulandığı ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak bilinen Vikipedi'ye saatlerdir erişim sağlanamıyor. Sabah saatlerinde başlayan erişim sorununun ilk etapta Vikipedi'den kaynaklandığı tahmin edilmişti. Fakat BTK'dan yapılan açıklama sonrası olayın iç yüzü ortaya çıktı.

E-Devlet üzerinden sorgulama yaptığımızda Vikipedi'ye idari tedbir uygulandığını görüyoruz. Sorgulama sonucu olarak "Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır." ifadesi karşımıza çıkıyor.

  • "5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)"

Engelin sebebi belli oldu

Wikipedia'ya Türkiye'yi DAEŞ terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmaması aksine Wikipedia tarafından koruma altına alınması nedeniyle erişim engeli geldi. Türkiye'nin Wikipedia'dan dört talepte bulunduğu ancak Amerika merkezli kuruluşun bunlara yanıt vermediği belirtildi.

Türkiye, Wikipedia'dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye'ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etti. Dört talebin yerine getirilmesi ve içeriklerin kaldırılması durumunda sitenin yeniden erişime açılacağı belirtildi.

Şarkıcı Alişan ölümden döndü

Başkan Erdoğan'dan TV kanalı talimatı

Bakanlık, cinsel istismar içerikli yayın için savcılığa başvurdu

Mory Kante hayatını kaybetti

Kaçak yapısı ortaya çıkan Fatih Portakal hakkında bir bomba haber daha

Fatih Portakal'ın da ‘kaçak' yapısı ortaya çıktı

Hafızayı güçlendirmek için okunacak dua ve sureler
Mümin suresi, Mümin suresinin okunuşu ve anlamı
Kasas suresinin faziletleri ve faydaları
Kasas suresinin nüzul sebebi...
Kasas suresinin okunuşu nasıldır?
Kanserin 3 kesin belirtisi
Üç malzemeli hindistan cevizli kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'da El Kahhaar zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(02.07.2020)
Dolar ne kadar? 02.07.2020
Nazardan korunmak için okunacak sureler
Yüzdeki pütürler neden olur, nasıl geçer?
20′lik diş ağrısına ne iyi gelir?
Borçlardan kurtulmak için okunacak dua ve sureler
Fussilet suresi, Fussilet suresinin okunuşu ve anlamı