Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında hayata geçirilen kurslara Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da okuma yazma bilmeyen vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

Güncelleme: 15.02.2018 14:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında hayata geçirilen kurslara Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da okuma yazma bilmeyen vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da okuma yazma bilmeyenlere yönelik kurslara vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Trakya'daki üç ilin halk eğitim merkezleri, yoğunluğa cevap verebilmek için, ek kurslar açıyor. Halk eğitim merkezlerinde oluşturulan kayıt masalarında okuma yazma bilmeyen vatandaşların müracaatları alındıktan sonra oluşturulan sınıflarda dersler görülmeye başlandı.

Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recep Kozan yaptığı açıklamada, okuma yazma seferberliğinin kurslara ivme ve hız kazandırdığını söyledi.

Her gün okuma yazma bilmeyenlerin halk eğitim merkezlerine başvurduğunu belirten Kozan, "Başvuranların büyük çoğunluğu bu seferberlikten sonra geldi. Milli eğitim müdürlüğümüz de bu konuda araştırmalar yapıyor, okullara yazılar yazdı ve bunlardan sonra yoğun şekilde talep gelmeye başladı. Çok sayıda kurs açacağız bu bizi mutlu ediyor. Gerçekten bu çağda okuma yazma bilmemek çok zordur. Devletimiz bu problemi çözüyor." dedi.

Temel okuma yazma öğretmeni Tuğba Ekrikaya da kurslarda Milli Eğitim Bakanlığı müfredatını uyguladıklarını vurguladı. Sesten cümleye doğru bir yöntemle derslerde ilerlediklerini anlatan Ekrikaya, özellikle yaşları ilerlemiş vatandaşların kurslara ilgi gösterdiğini anlattı.

'Allah razı olsun'

Ev hanımı Kemaliye Yıldız (45) Erdoğan'ın okuma yazma seferberlik çağrısını televizyonda izledikten sonra kursa başladığını ifade ederek, "Biz de Cumhurbaşkanımızdan feyiz alarak 'niçin geri kalalım dedik' ve başladık. Allah razı olsun. Okuma yazmaya sıfırdan başladım. Daha önce bilgimiz yoktu, çocukları büyüttükten sonra başladık. Günlere gitmektense kursa gelip bir şeyler öğreniyoruz." diye konuştu.

Ev hanımı Muradiye Akdağ (60) da seferberlik çağrısının ardından kursa başladığını aktardı. Hayatta en çok istediği şeylerden birinin 'okuma yazma öğrenmek' olduğunu dile getiren Akdağ, bilmeyen herkesin bir an önce kursa gitmesi gerektiğini kaydetti.

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

İsrail askerleri Gazze sınırında 40 Filistinliyi yaraladı

İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine müdahalesi sonucu 3'ü ağır 40 Filistinli yaralandı.

Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Washington Post yazarı da olan gazeteci Cemal Kaşıkçı için Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

İstanbul Havalimanı için 8 yılda 10 milyon ağaç dikilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yaptıkları protokol kapsamında İstanbul Havalimanı gibi projelerde bir ağaç yerine 3 ağaç dikilirken, "Ancak burada görevli şirket İGA bir ağaç yerine 5 ağaç dikme özverisini gösterdi." dedi.

MEB, ilkokullarda 'özel yetenek keşfini' başlattı

Milli Eğitim Bakanlığınca, ilkokul, 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri arasından resim, müzik, zihinsel yetenek gibi alanlarda özel yeteneği olan öğrencileri belirleme süreci başlatıldı.

Otobüs şoförü 'pes' dedirtti!

Çin'de otobonda çıkışı kaçıran otobüs şoförü öyle bir şey yaptı ki...

Taksi sürücülerine ceza yağdı!
Kimlikleri tespit edildi
7 Milyon öğrenciyi ilgilendiriyor
'Pazartesi günü açıklıyorum'
Gerekli tedbirler alınıyor
Karanlık odalar intikam peşinde
3 yaşında acılar içinde kaldı
Sorun sadece küfür değil!
Suikast ekibindeki bazı kişiler...
Sınırdışı edilebilir
Kaşıkçı'nın kanına...
F-35'lerle ilgili flaş gelişme!
'Toplam 865 bine ulaştı'
Gezi'nin beyni alındı!
Telefonda görüştüler
Çok Okunanlar

İslam ülkesinden büyük başarı!

Kara günlerde daima Türkiye'nin yanında olan kardeş ülke Katar büyük bir başarıya daha imza attı. Katar Uydu Şirketi (Es'hailSat), "Suhail 2" uydusunu geçen gece ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Falcon 9 roketiyle fırlattı.

Meteorolojiden yeni uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyıları için kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu.

Alaattin Çakıcı davasında yeni gelişme!

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile irtibatlı olduğu belirlenen 24 şüpheli, 11 ilde düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındı.

Yunanistan Türk Akımı'nı istiyor!

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türk Akımı doğalgaz boru hattının Türk-Yunan sınırı üzerinden devam etmesi ve Yunan toprakları üzerinden Avrupa'ya uzanması için Brüksel'de aktif şekilde çalışma yürüttüklerini söyledi.

Sınırdışı edilebilir

Türkiye'nin terörist başı Gülen için 7 kez yaptığı iade talebine karşı ABD ciddi bir adım atmamıştı. Ancak ABD Başkanı Trump, Gülen'in iadesi için kurmaylarına hukuki çalışma talimatı verirken, FBI da Türkiye'den örgütle ilgili yeni bilgi ve belge istedi. Gülen'i artık ABD'de tutamayacağını düşünen CIA yetkililerinin üçüncü bir ülke aradığı belirtiliyor.

Bu kategorideki diğer haberler