Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, atık sular nedeniyle CHP'li belediyelere ceza kesilmesini önerdiğini; ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ceza kesmekle olmaz. Oraya tesis kurun" talimatı verdiğini söyledi.

Güncelleme: 29.12.2017 10:28

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, atık sular nedeniyle CHP'li belediyelere ceza kesilmesini önerdiğini; ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ceza kesmekle olmaz. Oraya tesis kurun" talimatı verdiğini söyledi.

ÖZLEM DOĞAN-İSTANBUL

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bakanlığın 2017 faaliyetlerini değerlendirmek üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Eroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Belediyelere ceza kesmekle olmaz, bunu siz yapın" talimatı sonucu Marmara Bölgesi'nde bulunan Ergene Havzası'nda 13 adet atık su arıtma tesisi kurulduğunu açıkladı. Bakan Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aralarında geçen diyaloğu şu sözlerle aktardı: "Ergene ile ilgili Cumhurbaşkanımız bir gün beni aradı. Oradaki fotoğrafları televizyonda görmüş. Veysel Hoca dedi, Ergene'nin hali ne olacak? Ben de dedim ki 'Artık ceza keseriz. Atık su arıtma tesisi yapmayalım. Belediyelere ceza keseriz. Bunların hepsi CHP'li belediye.' Dedi ki, 'Ceza kesmekle olmaz. Bunu siz yapın'. Biz buradaki bütün belediyelere 13 tane atık su arıtma tesisini yaptık. En son Keşan'dakini de 29 Kasım'da tamamladık. Burada bütün atık su arıtma tesisleri bitti. Sanayidekileri de önümüzdeki yıl bitiriyoruz."

Dev barajlar geliyor

2019 yılında tamamlanarak ekonomiye yılda 450 milyon TL katkı sağlayacak olan Yusufeli Barajı'nın 275 m yüksekliği ile dünyanın en yüksek 3. barajı olacağını ifade eden Eroğlu, yine aynı yılda tamamlanacak olan Silvan Barajı'nın 235 bin hektar araziyi sulayacağını ve ekonomiye yılda 1,1 milyar TL katkı, 305.000 kişiye istihdam sağlayacağının altını çizdi.

Hedefimiz ilk yedi ülke arasına girmek

29 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ankara'da toplam maliyeti 7,7 milyar TL olan 375 tesisin hizmete açıldığını vurgulayan Eroğlu sözlerini şöyle noktaladı: "Bakanlığımız, Cumhurbaşkanımızın 21 Mayıs 2017 tarihinde talimatını verdiği 180 günlük hedefleri başarıyla tamamlamıştır. 2017 yılında; 79 il ziyaret edilmiş, ilçeler de dahil olmak üzere 153 program gerçekleştirilmiştir. 79 il programında ayrıca;16 milyar 800 milyon TL maliyetinde 950 tesisin temeli atılmıştır. Netice olarak 2017 yılında 26 milyar 800 milyon TL maliyetinde 1.525 tesisin açılış ve temel merasimi yapılmıştır. 2023 yılı hedefimiz, Bakanlığımızı orman ve su işleri alanında gelişmiş ilk yedi ülke arasına taşımaktır."

İstanbul'da sıkıntı yok

2017'nin kurak geçtiğini ve bundan sonraki 1-2 yılın da kurak geçmesi halinde İstanbul'un su problemi yaşayıp yaşamayacağının sorulması üzerine Bakan Eroğlu, "Melen Barajı yılda 1 milyar 100 bin metreküp su sağlıyor. İstanbul'un kullandığı günlük su 3 milyon metreküp, yani yaklaşık yılda 1 milyar metreküp su kullanılıyor. Şu an bir tek Melen Barajı, İstanbul'un su ihtiyacını karşılayacak kapasitede. Bizim başka plan ve çalışmalarımız da var. İki yıl kuraklık olsa bile bir sıkıntı olmayacak" cevabını verdi.

Kurak bir dönem

Bakan Eroğlu, 2017 yılında son 44 yılın en kurak döneminin yaşandığını söyledi. Son 15 yılda 508 baraj yapıldığını ve 2003'te 276 olan baraj sayısının 2017'de 784'e geldiğini anlatan Eroğlu, 2019 sonuna kadar bin 71 gölet inşa edileceğini bildirdi. Bakan Eroğlu, 81 il için "İçmesuyu Eylem Planı" hazırlandığını belirterek, "Şehirlerimizin 2040, 2050 ve 2071 yıllarını planladık. Son 15 yılda inşa ettiğimiz 193 adet içme suyu tesisi ile 42 milyon vatandaşımıza içme suyu temin ettik." dedi.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Rus modelden Putin'e şok suçlama

Rus model Anna Shapiro, Putin'e yönelik suçlamasıyla dünya medyasında yer aldı. 

Bu kategorideki diğer haberler