FETÖ, Orta Asya'daki üssü haline getirdiği Kırgızistan'da kamu kurumlarından iş dünyasına, eğitimden sanata kadar her alanı hakimiyetine aldı.

Güncelleme: 22.08.2017 08:48

FETÖ, Orta Asya'daki üssü haline getirdiği Kırgızistan'da kamu kurumlarından iş dünyasına, eğitimden sanata kadar her alanı hakimiyetine aldı.

Türkiye'nin uyarılarına rağmen örgütün faaliyetlerine göz yumuluyor. FETÖ, rüşvetle adamlarını istediği yere yerleştiriyor. Türkiye'nin uyarılarını "absürt" diyerek geçiştiren Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'e Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan rest geldi. Atambayev'in Erdoğan'ı 5 kez aradığı ancak Erdoğan'ın telefonlara çıkmadığı ifade ediliyor.

Devletin tüm kurumlarına sızan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), Kırgizistan'da da kamu kurumlarından iş dünyasına, eğitimden sanata kadar her alanı hakimiyeti altına aldı. Türkiye'nin tüm uyarılara rağmen Kırgızistan, örgütün faaliyetlerine müsamaha göstermeye devam ediyor. FETÖ'nün Kırgızistan'da da darbe yapacak kadar güçlü olduğuna ilişkin iddiaları "absürt" olarak yorumlayan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı farklı zamanlarda 5 kez aradı. Ancak Erdoğan'ın Kırgız mevkidaşı Atambayev'in FETÖ'yü görmezden gelen tutumlarına tepki koyarak telefonlarına çıkmadığı öğrenildi.

ORTA ASYA'DAKİ ÜSSÜ HALİNE GELDİ

Kırgızistan, FETÖ'nün Orta Asya'daki üssü oldu. Kırgizistan devletinin kurulduğu günden bu yana faaliyetlerini sürdüren FETÖ'nün bu ülkedeki yapılanması da her geçen gün büyüyor. Örgütün ülke yönetimine kadar sızdığı belirtiliyor. Hatta FETÖ'nün, örgüt faaliyetlerini yürütebileceği kişileri, önemli kadrolara bile getirebildiği ifade ediliyor. Örgütün zaman zaman da devletin zaaflarından faydalanarak rüşvetle adamlarını istedikleri yerlere getirdikleri ya da örgüt lehine olabilecek işleri yaptırdıkları kaydediliyor.

EĞİTİM FAALİYETLERİ SÜRDÜRÜYOR

FETÖ'nün Kırgızistan'daki faaliyetleri arasında eğitim en önemli yeri dolduruyor. Türkiye'nin baskıları üzerine örgüte ait okullara devlet tarafından el konulmuş gibi gösterildi. "Sebat" olan eğitim kurumlarının ismi "Sapat" olarak değiştirildi. Ancak devlet bünyesine dahil edilen örgütün eğitim kurumları hala faaliyetlerine sürdürüyor. Okullarda daha önce olduğu gibi FETÖ elemanları faaliyet gösteriyor. Türkiye'nin bu okulları devralmasının önüne geçmek için Kırgızistan'a devredildiği belirtiliyor.

SANAT CAMİASINA SIZDI

FETÖ'nün Kırgız sanat camiasına sızdığı da ifade ediliyor. Örgütün, prodüksiyon şirketi kurarak ülkedeki sanatçıların yarısına yakını ile işbirliği içinde olduğu kaydediliyor. FETÖ ile hareket eden sanatçılara konserler ayarlandığı, sinema filmleri çekildiği ifade ediliyor. FETÖ'ye karşı olan sanatçılara ise her türlü baskı ve tehdit yapılıyor. Bununla da yetinmeyen örgüt, karşıt sanatçıların konserlerini de iptal ediyor. Ayrıca FETÖ'nün Kırgız sanatçıları, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'e şiir yazdı.

JALİLOV, GÜLEN'E BİAT ETTİ

Genç İş Adamları Derneği (JİA) tamamen Kırgız FETÖ'cülerden oluşuyor. Derneği İskender Ormon Uuli yönetiyor. Kırgızistan Diyanet İşleri eski Başkanı Çubak Kajı Jalilov, Kırgızistan'da büyük cemaate sahip. FETÖ'cü Uuli, geçtiğimiz günlerde Jalilov'u, teröristbaşı Fetullah Gülen'in yanına götürdü. Pensilvanya'dan döndükten sonra Jalilov, FETÖ elebaşı Gülen'i öven açıklamalarda bulundu. Gülen ile görüştükten sonra çıktığı yayınlarda Jalilov, "Keşke bende Gülen'in talebesi olsaydım. Ben kendimi büyük alimler arasında sayıyordum. Onu görünce ben onun talebesi olayım" ifadelerini kullandı.

MEDYADA DA YAPILANDILAR

FETÖ'nün Kırgızistan'da medya yapılanması da bulunuyor. 'Zaman Gazetesi' adı altında çıkardıkları gazete ile medya üzerinden propaganda ve algı operasyonları yapılıyordu. Zaman Gazetesi kapanınca onun yerine 7/24 adında internet sitesi açtılar. Bunun dışında Maral FM diye radyo siteleri de bulunuyor. Türkiye'de soruları verdikleri mensuplarını emniyet teşkilatına yerleştiren örgütün, Kırgızistan'da da yine emniyet teşkilatına sızdığı ifade ediliyor. Örgütün, Kırgız Polis Akademisi'ne her yıl öğrenci yerleştirdiği öğrenildi.

Kağıt üzerinde devir
15 Temmuz darbe girişiminden önce Kırgız Türk İş Adamları Derneği (KİTİAD), FETÖ'nün Kırgızistan'da kendini kamufle ettiği bir yapıydı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ'cü olmayan iş adamları, dernekten ayrılarak derneğin fesh edilmesini amaçladı. Dernek üyelerinin çoğu FETÖ'cü olduğundan fesh gerçekleşmedi. Şu anda KİTİAD'ın tamamı FETÖ'cü işadamlarından oluşuyor. Kırgızistan'daki OSSE gözlüklerinin sahibi Tarık Ayhan, LİON ayakkabı mağazaları zinciri sahibi Aslan Aslan, Mobella mobilya fabrikası sahibi Hüseyin Muslu'nun örgütün en önemli finans kaynaklarından olduğu belirtiliyor. Ülkenin en büyük alışveriş merkezi Vefa İş Merkezi. Bu iş merkezi örgüt elemanları işletiyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kağıt üzerinde Kırgız bir iş adamına devri yapılmış gibi gösterildi. Ancak iş merkezini halen FETÖ'cüler işletiyor.

Erdoğan rest çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Tayyip Abi" diye hitap eden Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaptığı açıklamalar tepki çekmişti. Hatta Atambayev, FETÖ'nün Kırgızistan'da darbe yapabileceği yönündeki iddiaları "absürt" olarak nitelendirmişti. Atambayev'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı farklı zamanlarda 5 kez aradığı belirtiliyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgız mevkidaşı Atambayev'in telefonlarına çıkmadığı ifade ediliyor.

Kripto okullar

FETÖ'nün şu anda Kırgızistan'da 41 okulunun bulunduğu belirtilirken, yeni okul yapmaya da devam ettiği, bir okul kampüsünün inşaatı sürdüğü kaydedildi. Bunun yanı sıra örgütün, faaliyetlerini daha gizli yürüttüğü kripto okul bile açtığı öğrenildi. Okul müdürü, öğretmenler ve öğrenciler Kırgızlardan oluşuyor. Okulda hiç Türk yok. Aileler çocuklarını Kırgız okuluna gönderdiğini zannediyor. Kutbilim okulunun da FETÖ'nün gizli okullarından olduğu iddia ediliyor. Öte yandan, 15 Temmuz darbe girişimi sonra Türkiye'yi takip eden bazı Kırgızlar, çocuklarını FETÖ okulundan alarak başka okulu kaydetti. Kırgızlı veliler, Maarif Vakfı'nın okul açmasını bekliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?
Darbeye yönelik 209 dava tamamlandı!
Meclis'te bütçe maratonu başlıyor!
Kaşıkçı hakkında yeni gelişme!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Bu kategorideki diğer haberler