Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel yaptığı açıklamada, 26 Ağustos 2018'de seçimin yapılması durumunda 1 Nisan'da büyük kurultayını yapan İP'in seçime katılamayacağını öne sürdü.

Güncelleme: 17.04.2018 18:42

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel yaptığı açıklamada, 26 Ağustos 2018'de seçimin yapılması durumunda 1 Nisan'da büyük kurultayını yapan İP'in seçime katılamayacağını öne sürdü.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim açıklaması üzerine gözler İP'e çevrildi. CHP İP'in seçime giremeyeceğini iddia ederken İP'ten sorun olmadığı yönünde açıklamalar geldi. 

YSK'nın daha önce Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun" ile 2820 sayılı "Siyasi Partiler Kanunu"nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak'tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 9 partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu bildirilmişti. Listede 9 parti kendine yer bulurken İP yer almamıştı.

Özgür Özel: İP seçime giremez

Erken seçim çıkışının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, katıldığı televizyon programında, 26 Ağustos 2018'de seçimin yapılması durumunda 1 Nisan'da büyük kurultayını yapan İP'in seçime katılamayacağını öne sürdü. Seçim kanunu hatırlatan Özel, "Bir partinin seçime katılabilmesi için 41 ilde örgütlenmesi lazım. Büyük kurultayının üzerinden en az 6 ay geçmesi lazım" dedi.

Çıray: Engel yok

İP Genel Sekreteri Aytun Çıray, yaptığı açıklamada partilerinin seçime girmesinin önünde bir engel olmadığını söyledi

Akşener: Telaşlanacak bir durum yok

Meral Akşener açıklamasında "Zamanında ya da erken seçim bizim için fark etmez. Bizim için telaşlanacak bir durum yok" dedi.

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

İstanbul 18 Eylül trafiğe kapatılacak yollar hangileri?

Bu akşam oynanacak olan Galatasaray- Lokomotiv Moskova maçı nedeni ile İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. İstanbullular 18 Eylül akşamı trafiğe kapatılacak olan yolların hangileri olduğunu araştırıyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

Bu kategorideki diğer haberler