Mart 2019'da yapılması planlanan yerel seçimler için Devlet Bahçeli'den erken seçim önerisi geldi. Kasım 2019'daki genel seçimleri yerel seçimlerle birleştirilmesi teklif eden Bahçeli ortak seçim için tarih verdi. Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü olan 26 Ağustos'u işaret eden Bahçeli'nin teklifine Bekir Bozdağ'dan yanıt geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yarın Bahçeli ile görüşeceğini ifade etti. Vatandaşlar 2019 se

Güncelleme: 17.04.2018 11:51

Mart 2019'da yapılması planlanan yerel seçimler için Devlet Bahçeli'den erken seçim önerisi geldi. Kasım 2019'daki genel seçimleri yerel seçimlerle birleştirilmesi teklif eden Bahçeli ortak seçim için tarih verdi. Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü olan 26 Ağustos'u işaret eden Bahçeli'nin teklifine Bekir Bozdağ'dan yanıt geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yarın Bahçeli ile görüşeceğini ifade etti. Vatandaşlar 2019 se

MHP lideri Devlet Bahçeli, beklenmedik bir teklif yaparak Kasım 2019'daki genel seçim ile Mart 2019'taki yerel seçimlerinin birlikte yapılmasını önererek ortak tarih için 26 Ağustos 2019'u işaret etti.Vatandaşlar 2019 seçimleri ne zaman olacak? Yerel ve genel seçim tarihleri ne zaman? 26 Ağustos'ta hangi seçim olacak? Erken seçim olacak mı? Cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman?  sorularına yanıt arıyor.

MHP Liderinin teklifine Bekir Bozdağ'dan yanıt geldi. Bozdağ, " Konu, partinin yetkili organlarında değerlendirilir ve bir açıklama yapılır." dedi.

Bahçeli'nin bu teklifnin ardından gözler Erdoğan'a çevrilmişti. İlk açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeli ile yarın görüşeşeceğni ifade etti.

"3 KASIM 2019'U BEKLEMEK MÜMKÜN DEĞİL"

"Türkiye'nin bu ağırlığj altında daha fazla kalması, 3 Kasım 2019'a kadar sabırla dayanması mümkün değildir. Ülkenin, sistem tartışmalarıyla boğulmak istendiği bugünkü şartlar altında 3 Kasım'a ulaşması istikrar ve dengeyle ulaşması zorlaşmaktadır." 

Bahçeli, erken seçim için tarih vererek "Gerekli uyum yasalarının çıkarılmasının ardından MHP seçimlerin erkene alınmasından yana takdirini kullanmaktadır. 26 Ağustos'un Malazgirt'in yıl dönümünde yeni bir zafer ruhu ile Cumhurbaşkanını seçmeli ve en makul ve mantıklı yoldur" dedi.

2019 SEÇİMLERİ NE ZAMAN?

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ahmet Sorgun yaptığı konuşmasında; "AK Parti seçimleri her zaman vaktinde yapmaya özen gösteren bir parti. Bunun bir iki istisnası var. Türkiye'nin iç ve dış şartları bunu gerektirdi. Erken seçim yapmamaya vaktinde seçim yapmaya bugüne kadar kural olarak özen gösterdik. Bu çerçevede şu anda planlanmış anayasal takvim 24 Mart 2019'da yerel seçimler, 3 Kasım 2019'da da Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimini yapacağız. Bu ilkesel olarak AK Parti'nin duruşudur. Temenni ederiz ki Türkiye'nin özel şartları içinde bulunduğumuz özel şartları herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Biz AK Parti Seçim işleri birimi olarak hiç seçim olmayacakmış gibi sakin, vakarlı, dingin ama yarın seçim olacakmış gibi hazırlıklıyız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti-MHP ittifakının adını 'Cumhur İttifakı' olarak koymasının ardından bu kelimenin ne anlama geldiği kamuoyu tarafından büyük bir merak konusu haline geldi. Peki, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de adını özellikle vurguladığı Cumhur İttifakı nedir? Son zamanlarda yoğun bir şekilde araştırılan Cumhur ne anlama gelir?

CUMHUR İTTİFAKI NEDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirilen grup toplantısının hemen ardından basın mensuplarının sorularına yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti-MHP ittifakının adının belirlendiğinin ve bu adın Cumhur İttifakı olacağının açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP-MHP ittifakının adı Cumhur İttifakı olacağının altını çizerek, "Adına Cumhur ittifakı diyebiliriz. görüntü iki parti ve üçüncü parti olmaz diye bir şey yok" şeklinde ifadelere yer verdi. MHP lideri Devlet Bahçeli de 30 Kasım tarihinde canlı yayında ittifakı çizerek anlatmış ve adına 'Cumhur İttikakı' diyelim' sözlerini kaydetmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da açıklamaları sonrasında kamuoyu Cumhur İttifakının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak üzere sorgulamalarına tüm hızıyla başladı. Peki, AKP ve MHP'nin 2019 seçimlerine birlikte girecekleri Cumhur İttifakı nedir? Cumhur kelimesi ne anlama gelir?

CUMHUR İTTİFAKI ADI VERİLDİ...

Bahçeli 30 Kasım tarihinde yayınlanan Star TV ana haberde, seçim ittifakına dair formülünü açıkladı. Öte yandan 'Seçim yasalarında bir değişiklik yapılacaksa, nasıl ki referandum sırasında bazı partiler bir araya gelip 'Hayır', bazıları da bir araya gelip 'Evet' bloğunu oluşturdu, bunun önümüzdeki günlerde seçimlere de yansıması ihtimalini dikkate alacaksak o zaman ne yapmamız gerekiyor? İttifakı yasal hale getirmemiz lazım.' sözlerini kaydetmişti. İttifaka ilişkin formülünü kağıt üzerinde çizerek anlatan Bahçeli, buna da 'Cumhur ittifakı' adını vermişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN CUMHUR İTTİFAKI AÇIKLAMASI\u2026

Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP grup toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP-MHP ittifakının adını 'cumhur' olduğunun açıklamasını gerçekleştirdi. Erdoğan, "Adına Cumhur ittifakı diyebiliriz. Görüntü iki parti ve üçüncü parti olmaz diye bir şey yok" şeklinde ifadelere yer verdi.

CUMHUR NE DEMEK? CUMHUR NEDİR?

Cumhur, Arapça kökenli bir kelimedir. Bir yerde toplanmış olan halk topluluğu anlamı taşımaktadır. Cumhuriyet kelimesi de aynı kökten gelmektedir.

Cumhur, halk, topluluk anlamına gelen bir kelimedir. Eş anlamlısı olarak kullanılan deyim ise cümbür cemaattir.

1.Halk

2. Topluluk

3. Topluluk, kalabalık, halk.

4. Halk topluluğu. Hey'et, takım. Aynı kararı veya hükmü kabul edenler.

İTTİFAK NE DEMEK? İTTİFAK NEDİR?

1.Devletlerin, çıkarlarını korumak amacıyla bir araya gelmeleri. Anlaşma, uyuşma, bağlaşma.

2. Uyuşma, birlikte hareket etmek üzere anlaşma, sözleşme.

3. Birlikte hareket etmek üzere anlaşmak, bağlaşma, birleşme, birlik, oy birliği.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

FETÖ'cülerden şeytani taktik

Terörist başı Gülen ve onla bağlı örgüt olan FETÖ'cülerde taktik bitmiyor. Bursa'da İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, 17 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerden İ.K'ya ait araçta yapılan arama sonucu, motor bölümünde yanmaması için alüminyum folyoya sarılmış halde ve ilk yardım çantasındaki pamukların arasında 15 bin 500 dolar ele geçirildi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler