Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy Suriye'ye ilişkin gündemi yakından izlediklerini söyleyerek "7 Nisan'da Duma'ya yapılan saldırının rejim tarafından gerçekleştirdiği yönünde güçlü şüpheler var. Kimyasal silah saldırıları insanlığa karşı suç teşkil eder, tekrarlanmaması için de cezalandırılması gerekiyor" dedi.

Güncelleme: 12.04.2018 16:13

Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy Suriye'ye ilişkin gündemi yakından izlediklerini söyleyerek "7 Nisan'da Duma'ya yapılan saldırının rejim tarafından gerçekleştirdiği yönünde güçlü şüpheler var. Kimyasal silah saldırıları insanlığa karşı suç teşkil eder, tekrarlanmaması için de cezalandırılması gerekiyor" dedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy, Dışişleri Bakanlığı kompleksindeki basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Aksoy, ABD'nin Suriye'ye müdahale ihtimalinin izlendiğini belirterek gelişmeler hakkında Türkiye'nin temasları olduğunu söyledi. Basın mensuplarının ABD ile Rusya arasındaki gerilimde Türkiye'nin arabulucu olduğu haberleri hakkında ise bilgi vermeyerek Türkiye'nin gelişmelerin yakından izlediğini ifade etti.

Soruşturmanın iptali kaçırılmış bir fırsat

Suriye'nin Duma kentindeki kimyasal saldırı sonrası ABD'nin Suriye'ye yönelik müdahale olasılığının gündeme geldiği bir ortamda Türkiye'nin Rusya ve ABD arasında arabuluculuk yaptığına dair basında yer alan haberler hakkında konuşan Aksoy şunları söyledi: "7 Nisan'da Duma'ya düzenlenen saldırının Esad rejimi tarafından gerçekleştirildiğine yönelik kuvvetli şüpheler var. Biz bu olayı derhal kınadık ve olayın derhal Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPWC) dahil olmak üzere olayın soruşturulmasını istedik. Kimyasal silah kullanımı insanlığa karşı suçtur ve bu tür suçların cezasız kalmaması lazım. Çünkü cezasız kaldığında tekrarlanması ortaya çıkıyor. Biz ABD'nin BMGK'ya olayın soruşturulması için sunduğu karar tasarısının eş sunucusu olduk. Bu karar tasarısı, kimyasal silah saldırılarının soruşturulacağı bir mekanizma kurulmasını öngörüyordu. Fakat bu karar tasarısı veto edildi. Biz bu karar tasarısının veto edilmesini söz konusu kimyasal silah saldırısının olup olmadığının araştırılması yönünde kaçırılmış çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz."

Bir kriz yaşanıyor

Aksoy, Suriye üzerinden yaşanan küresel gerginliğin yakından izlendiği bir dönemde Türkiye'nin yaptığı görüşmeler hakkında ise, "Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD Başkanı Trump'la görüşmesi oldu. Dışişleri Bakanlığı'ndaki yetkililerimizin bu konudaki görüşmeleri devam ediyor. Bir kriz yaşanıyor. Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak süreci yakından takip ediyoruz. Bakalım gelişmeler neyi gösterecek. Biz de süreci yakından izlemeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu. 

Aksoy, Kimyasal silahın insanlığı karşı bir suç  olduğunu dile getirerek, "Biz kimyasal silah saldırılarının sona erdirilmesini istiyoruz. Rejimin sicili temiz değil, daha önce de böyle kimyasal silah saldırısında bulundu. Bunun cezasız bırakılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle zaten BMGK'da ABD'nin tasarısına eş sunucu olduk. Fakat bu tasarı veto edildi. Bu da önemli bir fırsatın kaçmasına neden oldu. Önümüzdeki dönemde süreci yakından takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu
Arap Birliği'nden Batı Şeria için cılız ses!
Turizm devinden konkordato başvurusu
YPG tutuştu! TSK 7 noktada teyakkuzda
Konsoloslukta 'Cemal Kaşıkçı' hareketliliği
Trump'tan sürpriz Mattis çıkışı!
Milliler Rusya'dan eli boş döndü!
Almanya'da uçak kazası! Çok sayıda ölü...
3 Avrupa ülkesinden 'Kaşıkçı' çağrısı
NATO'dan 'Rusya' itirafı!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce ‘hayır, kesinlikle olmaz' diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Bu kategorideki diğer haberler