ABD, Fransa ve İngiltere'yle birlikte Suriye'yi vurmaya hazırlanıyor. Kırmızı alarma geçen rejim, hedefteki bazı üsleri boşaltmaya başladı

Güncelleme: 11.04.2018 08:50

ABD, Fransa ve İngiltere'yle birlikte Suriye'yi vurmaya hazırlanıyor. Kırmızı alarma geçen rejim, hedefteki bazı üsleri boşaltmaya başladı

Suriye'de Esad rejiminin Doğu Guta'ta kimyasal saldırı düzenlemesinin ardından ABD ve bazı Batı ülkelerinden askeri operasyon sinyali geldi. ABD, USS Donald Cook adlı "Aleigh Burke" sınıfı destroyer gemisini Kıbrıs Rum Kesimi'nin Larnaka Limanı'ndan Suriye karasularına göndermesinin ardından yeni bir adım daha attı. ABD Donanması, "USS Harry Truman Uçak Gemisi"ni de Akdeniz'e sevk ediyor. Donanmanın en büyük uçak gemisi olan Truman, 6 bin 500 personel ve Birinci Hava Kol Komutanlığına bağlı savaş uçakları ile bugün Norfolk limanından demir alacak. Gemi grubuna, Alman Fırkateyni FGS Hessen de eşlik edecek. "USS Jason Dunham" ve "USS The Sullivans" destroyerleri de daha sonra gruba dahil olacak

Gerilimin artması üzerine Suriye ordusu ve milisleri, saldırı ihtimaline karşı kırmızı alarma geçti. Rejim, vurulabilecek bazı hedefleri boşaltmaya başladı.

ASKER\u00ce SEÇENEK MASADA

ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanı Jim Mattis ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford gibi üst düzey isimlerle bir araya geldi. Savunma Bakanlığı (Pentagon), Trump'a Suriye'deki kimyasal saldırıya cevap için bir dizi askeri seçenek sundu. Dünya "Suriye için 24 veya 48 saat içerisinde kritik bir karar alacağım" diyen ABD Başkanı'ndan gelecek açıklamaya kilitlendi.

İNGİLİZLER DE DEVREDE 

Suriye rejimine yönelik ABD'nin planladığı saldırıya İngiltere'nin de destek verebileceği belirtildi. İngiliz bakanlar, asker\u00ee sorumlulara geniş çaplı bir operasyon planlamaları için talimat verdi. İngiltere Başbakanı Theresa May, operasyon kararını parlamentonun onayı olmadan alabilir.

TRUMP ZİYARETİ ERTELEDİ 

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. İki liderin Suriye rejiminin kimyasal silah saldırısına verilecek karşılığı konuştuğu bildirildi. Daha sonra Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Trump'ın, Suriye'deki gelişmelere odaklanmak için Güney Amerika turunu iptal ettiği bildirildi. Trump'tan sonra Savunma Bakanı Mattis de Kaliforniya ve Nevada ziyaretlerini erteledi. 

ESAD GERİ ADIM ATTI

Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, gelişmeler üzerine geri adım attı. Esad, Doğu Guta'daki kimyasal saldırı iddialarını araştırmak için Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nü ülkeye davet etti.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Bu kategorideki diğer haberler