Brezilya'da polis, İtalya'nın cinayet suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırdığı eski aşırı solcu militan Cesare Battisti'yi gözaltına aldığını bildirdi.

Güncelleme: 05.10.2017 11:47

Brezilya'da polis, İtalya'nın cinayet suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırdığı eski aşırı solcu militan Cesare Battisti'yi gözaltına aldığını bildirdi.

Federal polis, Battisti'yi dün Brezilya- Bolivya sınırını izin verilenden daha fazla nakit parayla geçmeye çalışırken yakaladı. Battisti, bugün hakim karşısına çıkacak.

İtalya'da, 1970'te işlediği dört cinayetten 1993'te ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen Battisti, Komünizm İçin Silahlı Proleterler (PAC) grubunun üyesiydi.

Aşırı sol İtalyan militanların iade edilmesine karşı çıkan "Mitterrand doktrini" sayesinde Fransa'ya sığınan Battisti, 2002'de doktrinin fiilen terk edilmesinin ardından sahte belgeyle 2004'te Brezilya'ya kaçmıştı.

Rio de Janeiro'da 2007'de tutuklanan Battisti'ye, iki yıl sonra Adalet Bakanı Tarso Genro tarafından siyasi sığınma hakkı tanınmıştı. İtalya, Battisti'ye sığınma talebi verilmesine karşı Brezilya Federal Yüksek Mahkemesine (STF) başvuruda bulunmuş ve iadesini istemişti.

STF'de 2009'da görülen duruşmada, hakimler beşe karşı dört oyla Battisti'nin iadesini reddederek, nihai kararı dönemin Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'ya bırakmıştı. Silva da görev süresinin son günü olan 31 Aralık 2010'da, Battisti'nin iadesini reddetmişti.

İtalyan makamları, bu yılın eylül ayında, Battisti'nin iadesi konusunda, Silva'nın kararının yeniden gözden geçirilmesi için Brezilya yönetimine resmi yazı göndermişti.

Battisti'nin avukatları ise STF'den, Devlet Başkanı Michel Temer'in Battisti'yi iade etmesine izin vermemesini talep etmişti.

Başkanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Battisti'nin ülkedeki durumunun yeniden değerlendirilmediği açıklanmıştı.

Cesare Battisti ise yerel basına yaptığı açıklamada, cinayetlerle ilgisini reddederken siyasi zulüm mağduru olduğunu iddia etmişti.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Putin'den teröristbaşına: Sebebi sensin!
ABD'nin teröristleri yine sivilleri hedef aldı!
Yunanistan 'insanlık'tan sınıfta kaldı!
Norveç'ten 'Kaddafi' itirafı! ABD izin vermedi...
ABD'den flaş 'Esad' kararı!
Türkiye'den dev petrol hamlesi! Anlaştılar
İşte Kaddafi'nin vasiyeti!
500 bin çocuk ölümün pençesinde!
TSK'dan teröristleri üzecek 'sınır' hamlesi!
Kamera arkasında 'derbicik' gerginliği
Yeni nefes kredisi geliyor
RTÜK'ten ebeveynleri rahatlayacak karar!
Gazze'deki katliam Siyonistlere boykot olarak dönüyor!
İmamlardan o paylaşıma sert tepki
Aldatan kocasından öyle bir intikam aldı ki!

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Köpek bebeği kıskanırsa

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı adliyeye sevk edildi

MİT Başkanlığınca yakalanan Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Seçkin birliğin parolası: Başarmadan dönmek yok

Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan geri dönmek yok" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Hürkuş teslimata gün sayıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından özgün olarak geliştirilen ilk milli hava aracı Hürkuş, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayıyor.

Çok Okunanlar

Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor

BM Zirvesi'ne katılacak olan Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmek istediği açıklandıç

100 milyon lira ile kaçan banka müdürü yakalandı

Antalya'da çalıştığı bankadan, döviz bürolarından ve iş insanlarından aldığı 100 milyon lira kayıplara karıştığı öne sürülen banka müdürü İzmir'de gözaltına alındı.

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

Rusya'dan İsrail'e 'hava sahası' darbesi geliyor!

Rus Senatör Frants Klintseviç, Rusya'nın ileride İsrail Hava Kuvvetleri ile olayların yaşanmaması için adım atabileceğini ve İsrail'e Suriye hava sahasını kapatacak gerekli tüm kaynaklara sahip olduğunu söyledi.

Başkan Erdoğan Rus gazeteye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan makalede; "Rusya'nın terör odaklarına karşı Türkiye'nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Bu kategorideki diğer haberler