Kayseri'de yaşayan ve çocukluğundan itibaren "kitap kurdu" olan emekli öğretmen, bugüne dek topladığı 43 bin civarında kitapla evini kütüphaneye dönüştürdü.

Güncelleme: 06.12.2017 11:56

Kayseri'de yaşayan ve çocukluğundan itibaren "kitap kurdu" olan emekli öğretmen, bugüne dek topladığı 43 bin civarında kitapla evini kütüphaneye dönüştürdü.

Kayseri'de yaşayan emekli öğretmen Dursun Çiçek, çocukluk döneminde başlayan kitap tutkusuyla evini binlerce kitabın yer aldığı kütüphaneye dönüştürdü.

Henüz ilkokul çağındayken ağabeylerine özenerek kitap okuma alışkanlığı kazanan 54 yaşındaki Çiçek, daha sonra eline geçen her parayla kitap satın almaya başladı. Yıllarca kitap alan Çiçek, biriktirdiği yaklaşık 43 bin civarında kitapla şahsi kütüphanesini oluşturdu.

Çiçek, zamanla kitapların muhafazasında zorlanınca 13 bin civarında kitabını çevresindekilere dağıtarak kitap sayısını 30 bine düşürdü. Evinde banyo ve mutfak haricinde hemen her yerden adeta kitap fışkıran Çiçek, tutkunu olduğu kitaplarıyla iç içe yaşam sürüyor.

"Her zaman kitap kokulu yerlerde oldum"

Düzenli olarak kitap okumayı sürdürdüğünü ifade eden Çiçek, şunları söyledi:

'İlkokul dördüncü sınıfta başlayan hayat sürecimde liseyi bitirdiğimde 747 kitabım vardı. Babamdan ilk dayağı kitap yüzünden yedim. Kitap almak için param yetmeyince bir bakkal dükkanımız vardı oradan para tırtıklamaya başladım. İkinci ve üçüncü de yakalandım. Yakalandıktan sonra babam bana güzel bir şekilde para kazanmamın ve bu işi meşru yoldan yapmamın ne olduğunu anlatınca ben de iş buldum. 12-13 yaşlarında bir eczanede çırak olarak çalıştım. Paralarımı biriktirerek hep kitap aldım ve kitap benim bu manada erken yaşta çalışmama vesile oldu. Daha sonra üniversiteye geldim. Her zaman kitap kokulu yerlerde oldum.'

Hayatını kitaplarına göre şekillendirdiğini, kitaplarla dolu evinin odalarına kitaplardan arta kalan yerlere eşyalarını sığdırdığını dile getiren Çiçek, yer bulamadığı için 13 bin civarında kitabı öğrencilere bağışladığını ve çevresine dağıttığını aktardı.

Evinde 30 bin kitapla yaşıyor

Çiçek, evindeki kişisel kütüphanesinde 30 bin civarında kitap bulunduğuna işaret ederek "Şu anda evde mutfak ve banyo hariç odalarım kitapla dolu. Sayısal olarak ne kadarını okudum bilemiyorum ama ilkokul dördüncü sınıfta başlayan okuma maceram günlük ortalama 150 sayfayla başladı, şimdilerde günlük 250 sayfa okuyorum." diye konuştu.

Evliliğinin de kitapların evinde muhafaza edilmesinden kaynaklanan sorunlardan dolayı sona erdiğini anlatan Çiçek, "Kitap dolu bir evde yaşamak kolay değil. Hele de bir kadın için hiç kolay değil. Tabii kitaplarım eşyalara galip gelince ben kitaplarımla ayrı bir eve taşındım. Şu anda kitaplarımla beraber ayrı bir evde yaşıyorum." dedi.

Çiçek, 29 yıl öğretmenlik yaptığını, her zaman kitaplarını öğrencilerinin istifadesine sunduğunu söyledi.

ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Çukur'dan kötü haber! Hayranları şokta!
İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor
Türkiye imzalı proje Afrika'yı uçuracak!
Kurtulmuş'tan flaş ittifak açıklaması!
Teröristlerden yeni talimat! Sosyal medyada..
Brexit kaosu! Oyalama taktiği başladı
AB ülkesinden Türkiye'ye skandal suçlama!
ABD'den 'Suriye ve YPG' yalanları!
Türkiye'nin korkutan birinciliği!
'Yeni bir başarı hikayesi yazıyoruz'
Bakan duyurdu: 1600 hakim savcı alınacak!
Made in China! Yapay ay gönderecekler...
Fransa'dan 'tokat gibi' karar!
Terörist İsrail'in belgesel hazımsızlığı!
Finansal Akbaba'dan faiz artışı sinyali!
TÜPRAŞ ABD ile masada!

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Siyonistlerin yeni hizmetkarı!

Yahudilere yakınlığıyla bilinen Fas Kralı 6. Muhammed, bir hizmete daha imza attı. Kral, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı iddialarını içeren Holokost'un lise eğitim müfredatına eklenmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Bu kategorideki diğer haberler