Facebook üzerinden gelen bir arkadaşlık davetiyle başlayan dolandırıcılık olayı sonucunda Avustralyalı kadın toplam 570 bin dolar kaybetti.

Güncelleme: 12.09.2017 12:21

Facebook üzerinden gelen bir arkadaşlık davetiyle başlayan dolandırıcılık olayı sonucunda Avustralyalı kadın toplam 570 bin dolar kaybetti.

Avustralya'da yaşayan Jennifer Chen isimli kadın Amerikalı bir doktor profilinden gelen arkadaşlık isteğini kabul etti. 61 yaşında ve aslen Çinli olan kadın akupunktur ile ilgili bu kişiden Facebook üzerinden sürekli mesajlar almış. Ve bir yıl sonra bu arkadaşlık isteğini kabul etmesi kadına 571 bin dolara mal oldu.

Jennifer Chen olayla ilgili olarak 'Bunu nasıl açıklayacağımı bilmiyorum. Gerçek dünya da neler olduğunu bilmiyorum. Daha önce kimse beni kandırmamıştı. Bu olay nedeniyle çok çaresiz hissediyorum' dedi.

Sofistike bir şekilde kurgulanmış olan dolandırıcılık ağına düşen kadın 3 kişi tarafından dolandırıldı. Bu kişilerden ilki Facebook üzerinden arkadaşlık daveti yollayan Amerikalı doktor Frank Harrison, ikincisi Malezya gümrük memuru Michelle Tan ve son olarak OCBC Malezya Bank'tan olduğunu iddia eden Raja Bin Abudullah kod adlı dolandırıcılar.

Gerçekte bu internet dolandırıcıları Afrika kıtasında bulunuyor.

Frank Harrison'un profil fotoğrafında omzunda steteskopu ile görülen kişi aslında kilo verdirme uzmanı Dr. David Garth'ın fotoğrafı bir çok dolandırıcı tarafından kullanılmış. Bu konuyla ilgili olarak sürekli kendi profilinden uyarılarda bulunmaya başlamış.

Dolandırıcılar geçtiğimiz yılın Kasım ayında harekete geçerek Jennifer Chen isimli kadına Dr. Frank Harrison hesabı zerinden Avustralya'ya taşınacağını belirten bir mesaj atmış. Mesajda burada bir iş yapacağını ve kendisi ile yüz yüze tanışmak istediğini belirtmiş.

Jennifer Chen olayı şöyle anlatıyor, 'Geçtiğimiz Kasım ayında bir telefon geldi. Şu anda havalimanında olduğunu ve bir problemi olduğunu söyledi. Bende 'nasıl bir problem?' diye sordum. Ülkeye 1.5 milyon dolar ile geldiğini ve gümrük memurlarının bu kadar nakit ile geçirmediğini ve büyük bir ceza alacağını söyledi.'

Daha sonra Jennifer isimli kadına kendisini gümrük memuru olarak tanıtan Michelle Tan telefon açmış. Bu görüşme sırasında Dr. Harrison 1.5 milyon dolar ile serbest kalması için Jennifer'ın 3 bin dolar ödemesi gerektiğini söylemiş.

Bu şekilde başlayan ödeme zinciri 6 ay boyunca devam etmiş her seferinde giderek artan ödemeler 5,10,20 ve 30 bin dolarlara kadar ulaşmış. Dolandırıcılara 33 defa ödeme yapan kadın tüm hayat birikimi olan 570 bin doları ne yazık ki kaptırmış.

Avustralya siber suçlar raporuna göre 200,000 bin benzer dolandırıcılığa dair başvuru olmuş ve toplam da 300 milyon dolarlık işlem gerçekleşmiş.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?
Darbeye yönelik 209 dava tamamlandı!
Meclis'te bütçe maratonu başlıyor!
Kaşıkçı hakkında yeni gelişme!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Bu kategorideki diğer haberler