Teksas eyaletinin güneydoğu kıyılarını vuran Harvey Fırtınası'nın getirdiği aşırı yağışların, gelecek günlerde daha da artması bekleniyor.

Güncelleme: 29.08.2017 09:09

Teksas eyaletinin güneydoğu kıyılarını vuran Harvey Fırtınası'nın getirdiği aşırı yağışların, gelecek günlerde daha da artması bekleniyor.

Teksas eyaletinin güneydoğu kıyılarını vuran Harvey Fırtınası'nın getirdiği aşırı yağışların, gelecek günlerde daha da artması bekleniyor.
ABD'nin dördüncü büyük kenti Houston'a Cuma akşamından bu yana 75 cm yağış düştü. ABD Ulusal Meteoroloji Dairesi (NWS) gelecek günlerde bu oranın iki katına çıkabileceği uyarısında bulundu.
Teksaslı yetkililer, şu ana kadar 8 kişinin fırtına ve sel nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölenler arasında içinde bulundukları kamyonet sele kapılan büyükanne, büyükbaba ve 4 torundan oluşan bir aile de var.
Teksas Valisi Greg Abbott eyalette, sivillerden oluşan yaklaşık 12 bin kişilik Ulusal Muhafız gücünün tamamının kurtarma operasyonlarına katılması emrini verdi.
Yetkililer Teksas'ta fırtınadan mağdur olan yaklaşık yarım milyon kişinin yardım talebinde bulunmasını beklediklerini açıkladı. Evlerini terk etmek zorunda kalan yaklaşık 30 bin kişinin de oluşurulan geçici barınaklara sığınması bekleniyor.
ABD Başkanı Donald Trump, Teksas ve komşusu Louisiana eyaletlerinde acil durum ilan etti.
Trump'ın bugün Teksas'ı ziyaret etmesi bekleniyor. Yeniden inşa sürecinin uzun süreceğini ve zorlu olacağını söyleyen Trump, bunun milyarlaca dolara mal olabileceğini belirtti.
ABD'nin en büyük dördüncü kenti olan Houston'da yaklaşık 6,6 milyon kişi yaşıyor.
Harvey Fırtınası ile bölgeye 1 haftada düşecek olan yağışın, bölgenin bir yıllık ortalama yağışına denk olacağı tahmin ediliyor.
Ulusal Kasırga Merkezi, hayati tehlike taşıyan fırtınanın Teksas'ın güneydoğusunda ilerlemeyi sürdüreceğini açıkladı.
Cuma günü geç saatlerde başlayan Harvey Fırtınası, 13 yıldır ABD'de görülen ilk 4. kategori kasırga olarak nitelendirilmişti. Cumartesi günü geç saatlerde seviyesi azaltılarak, tropikal fırtına olarak değiştirilmişti.
Baraj kapakları kontrollü olarak açılıyor
Mühendisler, Houston'dan geçen nehrin suyunu tutun Addicks ve Barker barajlarının taşmaması için, barajlardaki suyu kontrollü olarak salıyor.
Ancak baraj kapaklarının açılmasının Buffalo Bayou bölgesindeki sel suyuu yükseltebileceği belirtiliyor.
Bölgede binlerce hane elektriksiz kaldı. Petrol üretimi durdu Teksas Körfezi ABD'nin petrol ve doğalgaz endüstrisinin kalbini oluşturuyor. Fırtına nedeniyle bölgedeki birçok rafineride üretim durdu.
Petrol şirketi Exxon Mobil de Baytown'da bulunan ikinci büyük rafinerisinde üretime ara verdiğini açıklamıştı.
Meteoroloji yetkilileri, Harvey Fırtınası'nın Perşembe gününe kadar Teksas'ın güneydoğusunda etkisini sürdüreceğini duyurdu.
Harvey, ABD'yi 2004 Ağustos'unda vuran Charley'den bu yana en güçlü kasırga. Teksas'ta ise en son 1961 yılındaki Carla Kasırgası'nda 34 kişi hayatını kaybetmişti.
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!
Yerli üretimle düşmanı titretecek 'Atak'
MEB'den 'andımız' açıklaması!
'Göç'ün sebeple 'göçmenleri' konuşacak!
Dünyanın tüccarları bu toplantıda buluştu!
İstanbul-Kiev arasındaki krizde karar verildi!
Erdoğan'dan 'üniversite' eleştirisi
Ankara Büyükşehir'den tarihi 'yazılım' kararı!
Siyon terörüne karşı nöbet! 122.gün
Çavuşoğlu'ndan ses kaydı iddialarına yanıt
İstanbul'da 'Suriye' zirvesi! Tarih netleşti
'Bilge Kral' bugün hayata gözlerini yummuştu
Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye
Partilere ayrılacak bütçe payı belli oldu
'Kaşıkçı'nın ses kaydında' bomba iddia!

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler